Myriam Imedio. Intervistë me autorin e "Ishulli më i largët në botë".

Fotografia: RBA.

Myriam Imedio, gazetar dhe shkrimtar, sapo ka publikuar një roman të ri, Ishulli më i largët në botë. Autore e vetëbotuar në fillimet e saj, ajo tashmë ka tituj si p.sh shiu i pritur dhe Pika e Shtatë e Seleck-ut. Në këtë intervistë Ai na tregon për të dhe shumë më tepër. Unë e vlerësoj shumë kohën dhe mirësinë tuaj për të më shërbyer.

Myriam Imedio — Intervistë

 • AKTUALI I LETERRSIS: Romani juaj i fundit është Ishulli më i largët në botëMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

MYRIAM E MESME: En Ishulli më i largët në botë flitet të shëndetit mendor, të dritave dhe hijeve, të kufijve të qenies njerëzore dhe të së keqes së pastër. Ishulli nuk është thjesht një ishull fizik dhe aty qëndron interesi i romanit. Përveç kësaj, protagonisti i tij është një personazh shumë i fuqishëm, i cili nis një udhëtim të papritur që do të ndryshojë jetën e shumë njerëzve.

Ideja lindi kur pashë një lajm në televizion për manjatin e Wall Street, Jeffrey Epsteinnë ishullin tuaj Shën Xhejms i vogël, një parajsë në Karaibe. Ata e quajnë atë 'ishulli pederast' ose 'ishulli i orgjive'. I pasur dhe i famshëm shkonin atje dhe abuzonin me vajza, të mitura dhe bënin lloj-lloj devijimesh. Unë u frymëzova nga realiteti dhe tmerri.

 • AL: A mund të mbani mend ndonjë nga leximet tuaja të para? Dhe historia e parë që keni shkruar?

MI: Më kujtohet me mall kur lexova Princi i vogel kur isha i vogël, një histori që e kam rilexuar ndër vite sepse gjithmonë mëson diçka të re. Dhe gjithashtu mbaj mend që kam lexuar në shkollë një roman të quajtur Më pëlqejnë dhe i tremb sytë e tu mace de Jose Maria Plaza. Më pëlqeu dhe isha nervoz sepse autori po vinte në shkollë për të mbajtur një fjalim dhe për të nënshkruar kopje. Hera e parë që një autor më kushtoi një libër. Ato gjëra nuk harrohen. dhe dheUnë shkruaj pasi kam përdorimin e arsyesDo të doja të kujtoja historinë e parë që kam shkruar ndonjëherë. Jam i sigurt që bëhej fjalë për kafshët, sepse lexoja fabula dhe tregime pa pushim. 

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

MI: Si e tillë, jo. Por më pëlqejnë shumë autorë. Oscar Wilde, Foster Wallace, Paul gocë deti, Susanna Tamaro, Zafon, Trëndafili gjuetar. I lexoj të gjitha zhanret, kështu që ka shkrimtarë të panumërt që kontribuojnë dhe më mësojnë.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

MI: Gjëja e parë që të vjen ndërmend është Fermin Romero de Torres, më duket një personazh kaq i vërtetë, aq i folur dhe i dashur. Hija e erës Nuk do të kishte qenë njësoj pa të. Gjithashtu për të Holden Caulfield, protagonist i Tërheqësi në thekër. Dhe për Dr. Hannibal Lecter, de Heshtja e qengjave. Shumë po më ndodhin, heh, heh.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

MI: Unë shkruaj me televizorin ndezur. Nuk mund të shkruaj në heshtje absolute. Dhe më duhet të pi diçka afër. Sidomos kafeja. Sa herë që shkruaj një roman, nuk mund ta humbas atë fletë karaktereshUnë jam shumë i rreptë për këtë. Mund të mos e kem të qartë të gjithë komplotin kur filloj të shkruaj, por personazhet e bëjnë. Më duhet të di si janë, si mendojnë, çfarë kanë përjetuar, si flasin. Kështu lidhem shumë më mirë me ta dhe shkruaj më rrjedhshëm. në kohën e lexojUnë jam një nga ata nënvizojnë ata librat, kthejnë qoshet, i marr Notas në margjina… Disa prej tyre do të ngrenë duart drejt kokës tani, heh, heh.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

MI: Unë zakonisht shkruaj ne krevat i rrethuar me libra, faqe, shënime... Në kaos gjej rregull. Moment, kur te mundesh, por nëse ulem të shkruaj është sepse e di që kam tre ose katër orë përpara. Nuk di të shkruaj ndonjëherë. Nuk mund të kaloj njëzet minuta për të dhe të lë. Dikur shkruaja shumë natën, tani jam më shumë ditën. Sigurisht, mbaj shënime në çdo kohë të ditës. Fletoret nuk më ndahen kurrë.              

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

MI: Kam lexuar të gjitha zhanret. Librin që dua të lexoj nuk e zgjedh për shkak të zhanrit, por për shkak të historisë, protagonistit, përmbledhjes, periudhës... Dhe kështu më pëlqen. Të melodramë dhe romani i zi Më thërrasin shumë për shpejtësinë, kthesat, intrigën, por më tërheqin edhe romanet. intime o historike. Ka çudira të vërteta dhe nuk do t'i lë mënjanë sepse i përkasin një zhanri apo tjetër. 

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

UNË: Mbarova Një vajzë e panjohur, e Mary Kubica, kam pesëdhjetë faqe I padukshëm nga Paul Auster dhe më pas do të filloj Spiuni që doli nga të ftohtit nga John LeCarre. tani jam i plote procesi i organizimit për romanin e ardhshëm, duke dokumentuar veten, duke kërkuar skenarë, duke menduar… Pastaj do të vijë shkrimi. 

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

MI: i vështirë. Ka shumë ofertë dhe jo aq shumë kërkesë sa do të donim ne shkrimtarët. Kur mbarova romanin tim të parë trokita në shumë dyer dhe asnjë nuk u hap, pashë që muajt të kalonin, qoftë edhe një vit e më shumë, dhe në atë moment vendosa vetë-publikoni në Amazon. Doja të dija nëse i pëlqente, nëse arriti te lexuesi, nëse lëvizte, nëse donin më shumë, të kishin reagim. Dhe nisa. Nuk doja ta vendosja romanin në një sirtar. Përvoja ishte shumë pozitive.

Me romanin e dytë fitova një çmim letërsi dhe pata fatin të botoja me Editorialin Roca. Tani është RBA ajo që ka vënë bast për mua dhe unë jam i emocionuar, i lumtur, nervoz. Gjithçka vjen kur duhet. Duhet të jeni këmbëngulës dhe të mos e hidhni poshtë nëse e keni vërtet qëllimin tuaj të qartë. 

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

MI: Mendoj se është e vështirë për të gjithë, edhe për mua, sigurisht. Jam në fazën e ngopur, kam “lodhje pandemike”. Gjithmonë mbaj diçka pozitive, ju duhet ta shihni gotën gjysmë të mbushur edhe pse, ndonjëherë, do të dëshironit ta përplasni në tokë. Vini re se në mbyllja konsumoi shumë kulturë, lexoheshin libra si asnjëherë më parë, ndiqeshin koncerte në rrjetet sociale, tubime letrare... Kultura na i shmangej realitetit. Na shpëtoi në një farë mënyre. Me këtë qëndroj. Situatat e ndërlikuara frymëzojnë, do ta bëj më të mirën këtë kohë që po jetojmë. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.