Xhinse blu. Intervistë me autorin e Kampit

Fotografi: Xhinse blu. Faqe në Facebook.

Xhinse blu, pseudonimi i shkrimtarit Sevillian Francisco de Paula Fernandez, ka një roman të ri në pjellor, të suksesshëm dhe tashmë trajektore e gjatë sidomos në letërsinë për të mitur. Titullohet Kampi dhe eshte nje melodramë në të cilën ai guxon me një prekje misterioze rreth një vdekjeje në rrethana të çuditshme që ndodhën në një kamp ku morën pjesë të rinj me origjinë shumë të ndryshme. Në këtë intervistë na tregon për këtë dhe shumë më tepër. Unë vërtet e vlerësoj kohën dhe mirësinë tuaj.

Xhinse blu - Intervistë 

 • AKTUALI I LETERRSIS: Kampi është romani juaj i ri, ku jeni larguar nga temat e librave tuaj të mëparshëm. Çfarë na thoni për këtë dhe nga lindi ideja?

BJ: Nuk mendoj se kam arritur kaq larg. Ajo që ndodh është se tani pjesa kryesore i kushtohet misterit, por ajo ende ka të njëjtën vulë të xhinseve blu si gjithmonë. Isshtë një thriller për të rinjtë që lind nga një bisedë midis partnerit tim dhe unë në mbyllje të plotë. I shkoi në mendje se mund të izolonte disa djem në një kamp pa telefona celularë dhe pa lidhje interneti dhe prej andej krijova historinë.

 • AL: A mund ta mbani mend atë libër të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

BJ: Sinqerisht nuk e mbaj mend. Si fëmijë kam lexuar shumë sepse prindërit e mi janë të dy shumë lexues dhe unë kam jetuar gjithmonë i rrethuar me libra. Ndoshta historia ime e parë e shkruar ishte një histori e shkurtër në të cilën një person vdes në një shfaqje teatri, dhe në fund zbulohet se vrasësi jam unë (ose diçka e tillë). Edhe pse gjëja e parë që mbaj mend është një ese për të qeshurën që ata më dërguan në klasë.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

B.J.: Agatha Christie është referenca ime e vetme. Kam lexuar absolutisht gjithçka për të. Nuk kam shumë autorë të titullit: Carlos Ruiz Zafon, Tolkien, Zhyl Verne… Unë gjithashtu kam lexuar gjithçka në lidhje me Raundi i Dolores o John verdon, për shembull.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

BJ: Ndoshta për të Poirot ose te Sherlock Holmes. Më pëlqejnë personazhet inteligjentë dhe deduktivë.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

BJ: Unë shkruaja në kafene deri në hitin e pandemisë. Nuk duroj dot heshtjen për të shkruar dhe, anasjelltas, as zhurma më e vogël për të lexuar. Edhe pse nuk kam hobi të shkëlqyeshëm për një gjë apo për tjetrën.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

BJ: Të gjithë romanet e mia, përveç Kampi, I kam shkruar larg shtëpisë. une pelqej shkruaj me zhurmë, duke parë njerëzit që vijnë e shkojnë. Nuk mund ta shpjegoj pse, sepse nuk e njoh veten. Kafenetë u bënë zyrat e mia. Në mënyrë që lexoj Unë preferoj të jem në shtëpi të qetë në divan ose krevat.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

B.J.: Shkon me kohë. Romani e zezë, thrillers, mister… Whatshtë ajo që lexoj zakonisht. Por gjithashtu lexoj shumë roman historik në atë kohë dhe përpiqem të jem në hap me romanet e jashtëzakonshme për të rinjtë, të informohem për atë që lexojnë të rinjtë dhe për atë që bëjnë shokët e mi të klasës.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

BJ: Jam në një lexuesi ndalet tani per tani Kam disa romane në pritje si Në mes të natësnga Mikel Santiago, Dera, nga Manel Loureiro ose Loja e shpirtit nga Javier Castillo. As unë nuk po shkruaj, megjithëse nuk mendoj se do të më duhet shumë kohë të ulem para kompjuterit dhe të kërkoj një histori të re.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese? Shumë autorë dhe pak lexues?

BJ: Botuesit po rikuperohen nga kriza e koronavirusit dhe mendoj se ata nuk kanë vuajtur aq sa pritej, megjithëse është e qartë se të gjithë sektorët kanë kaluar një kohë të keqe. Isshtë një botë e komplikuar dhe e përjetshme, prandaj për t'i kushtuar shumë kohë kësaj duhet t'i jepni 365 ditët e vitit. Të paktën kështu bëj unë. Para se ta arrija, u përpoqa të postoja dhe Nuk e kuptova herën e parëNë fakt, të gjithë botuesit më hodhën poshtë. Por Nuk u dorëzova, Unë pashë që rrjetet sociale dhe interneti mund të ishin një mjet i shkëlqyeshëm dhe një vitrinë e mirë për të arritur lexuesit dhe falë komunitetit që ndërtova në rrjet munda të botoj Këngë për Paula. Kanë kaluar dymbëdhjetë vjet që nga kjo, katërmbëdhjetë romane në treg, megjithatë Kam akoma shumë për të mësuar.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

BJ: Shumë e vështirë. Nuk mendoj se pandemia, virusi dhe ato që po ndodhin kanë ndonjë gjë pozitive. Isshtë e qartë se, herët a vonë, e gjithë kjo do të shfaqet në seri, libra dhe filma. Le të shpresojmë se nuk do të ngopim njerëz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.