Intervistë me Sol Aguirre, autor i "Një ditë nuk është një ditë e javës"

Sol Aguirre

Actualidad Literatura ka pasur kënaqësinë të takohet me të Sol Aguirre, autori i "Një ditë nuk është një ditë e javës" dhe krijues i blogut të humorit "Las clave de Sol". Ky Barcelonas me qendër në Madrid, adhurues i kinemasë, yogës, leximit dhe natyrisht New York; Ai vendosi të lërë punën e tij si menaxher i marketingut për t'u zhytur plotësisht në atë që është pasioni i tij, të shkruarit.

Diell Ai na shpjegon nga dora e parë se si ka qenë përvoja për të botuar librin e tij të parë, "Një ditë nuk është një ditë e javës".

Letërsi Lajme- Sapo keni botuar librin tuaj të parë dhe ky është një hap i madh. Na tregoni pak për përvojën e shkrimit "Një ditë nuk është një ditë e javës".

Sol Aguirre - Shkrimi i këtij romani është një para dhe pas në jetën time. Kam mësuar shumë, për veten time dhe për aktin e të shkruarit. Ishte një ekzorcizëm shumë shërues. E vetmja gjë që më shqetësoi kur tregoja historinë e Sofía Mirandës ishte të dija të transmetoja gjithçka që i ndodhte brenda brenda një viti. Faktet janë të lehta për tu rrëfyer, gjëja e vështirë është të pasqyrojmë se si kjo ndikon tek ne pa e thënë shprehimisht, duke e lënë lexuesin ta intuitojë atë. Tani që libri ka qenë në libraritë për disa javë dhe kam marrë disa mendime, duket se po, e kuptova. Çfarë lehtësimi!

PER TE- Çfarë do të thotë letërsi për ju? Çfarë ju motivoi të filloni të shkruani?

SA- Gjithmonë kam lexuar shumë. Unë jam një fëmijë i vetëm, prandaj u kapa pas librave për të mos u mërzitur. Shkruaj që i vogël, në shkollë bëra hapat e parë në konkurset e letërsisë. Pastaj jeta më përpiu dhe, për fat të mirë, disa vjet më parë mora hobi të tregimit të historive.

PER TE- Cilët libra do të thonit se ju kanë lënë më shumë përshtypje? 

SA-  "Shtëpia e shpirtrave" më bëri të zbuloj një botë të re. Çdo libër nga Isabel Allende më prek me javë të tëra. "Edhe kjo do të kalojë" nga Milena Busquets më preku shumë. Protagonist është një grua në moshën time, katalanase, me fëmijë, me një mënyrë të vepruari dhe të foluri që mund të jetë e imja ... Unë identifikova shumë me të.

PER TE- Dhe tre aurora që ju kanë shënuar ...?

SA- Isabel Allende, Elvira Lindo, Zoe Valdes.

PER TE- Duke iu rikthyer karrierës suaj si shkrimtar, në cilën pikë vendosët të lini gjithçka për t’iu përkushtuar ekskluzivisht shkrimit?

SA- Në janar 2016. Një nga qëllimet e mia ishte të shkruaja një libër dhe, për fat të mirë, sfera e librave, botuesi im, më thirri dy muaj më vonë. Blog-u im «Las Claves de Sol» gjithashtu pësoi një rritje të jashtëzakonshme në ato muaj.

PER TE- Nga apo nga kush merrni frymëzim kur shkruani?

SA- Në atë që më ndodh, në atë që shoh rreth meje, në biseda me miqtë e mi, në leximet e mia, në çdo përvojë që më shtrëngon nga këtu.

PER TE- Shumica prej nesh ka preferenca, hobi apo edhe ndonjë ritual kur ulemi para tastierës. Cilat janë tuajat?

SA- Unë kam dy fëmijë, kështu që orët e mia janë të kufizuara nga tuajat. Zakonisht ngrihem herët, kam nevojë për heshtje absolute, i bëj vetes një çaj të zi me qumësht dhe ulem në tryezën time. Normalisht që unë shkruaj në një koleg dhe, nëse fëmijët shkojnë me gjyshërit e tyre, edhe në shtëpi. Zakonisht skicoj shumë me stilolaps para se të hidhem në kompjuter. Oh, dhe unë mbaj gjithnjë një fletore me vete për të shkruar nëse shkoj në një lokal për mëngjes. Baret janë një burim i jashtëzakonshëm frymëzimi. Kur shkova në New York për të përfunduar librin, shëtitja ime në mëngjes nëpër Central Park ishte e domosdoshme. 

PER TE- Me cilët autorë keni bashkëpunuar ose me kë do të donit të bashkëpunonit?

SA- Përveç kolegëve të mi në blogun Weloversize, unë nuk kam bashkëpunuar me askënd. Do të më pëlqente të krijoja diçka me Mariella Villanueva, e cila shkruan si engjëj dhe jam shumë kurioze të di se çfarë mund të vijë nga diçka që bëmë midis Màxim Huerta dhe mua, ai është një shkrimtar i shkëlqyer dhe një mik i madh. Ne shkruajmë shumë ndryshe dhe ju tashmë e dini: polet e kundërta ...

PER TE- Le të themi që gjërat shkojnë më tej dhe adaptoni romanin tuaj në kinema. Kush do të donit të luanit rolin e Sofjes?

SA- Maribel Verdu.

PER TE- Me siguri lexuesit tuaj do ta vlerësojnë këtë pyetje.A keni një projekt në dorë?

SA- Po shkruaj një dramë me Manuel Velasco dhe gjithashtu i zhytur në një projekt tjetër për të cilin nuk mund të flas në këtë moment. Unë vazhdoj të shkruaj në blogun tim, natyrisht, dhe në verë do të filloj romanin tim të dytë. Për momentin nuk mendoj se ka të bëjë me Sofjen, por kush e di. Synimi im është që romani im i dytë të dalë në verën e vitit 2018.

PER TE- Ju keni përmbushur një nga ëndrrat tuaja, çfarë do të këshillonit dikë që ka filluar të shkruajë?

SA- Lëreni të shkruajë çdo ditë, çfarëdo që të ndodhë, edhe nëse të nesërmen duhet të fshijë gjithçka. Ju mësoni të shkruani duke shkruar. Mos ki turp, mos ki frikë. Mos e krahasoni veten me askënd. Gjetja e zërit tuaj nuk është e lehtë, kërkon shumë punë.

Nga Actualidad Literatura ne duam të falënderojmë veçanërisht kohën që Sol na ka kushtuar. Nëse nuk e keni pasur ende kënaqësinë të lexoni këtë autor të pabesueshëm, mos hezitoni ta vizitoni lasclavesdesol.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.