Sebastian Roa. Intervistë: "Unë anoj nga historitë e shkruara mirë"

Sebastian Roa. Fotografi e (c) Manuel Orts.

Sebastian Roa Ai ka një karrierë të pandalshme dhe më 7 doli romani i tij i fundit, Nemesis. Shkrimtari Teruel i romaneve historike, autor i titujve të tillë si Casus belli, Hakmarrja e gjakut, trilogjia Ujku i al-Andalusit, Ushtria e Zotit y Zinxhirët e fatitose Armiqtë e Spartës, ma dhuro këtë intervistë sot Ai na tregon pak për librat, autorët dhe panoramën aktuale editoriale dhe sociale. Unë vërtet e vlerësoj kohën dhe përkushtimin tuaj.

Intervistë me Sebastián Roa

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

SEBASTIÁN ROA: Nuk e mbaj mend leximin tim të parë, por sigurisht që ishte një Novela tul nga Bruguera, lloji që ndryshoi shumë në kioskë. Terror dhe trillime shkencore nga autorë spanjollë me pseudonime të ndryshme anglo-saksone. Whatshtë ajo që ishte në shtëpi.

Dhe gjëja e parë që kam shkruar ishte lhistoria e një harabeli se, kur të vijë vera, ai duhet të konkurrojë për ushqim me dallëndyshet dhe swift. Drejtimet ornitologjike që dikush kishte si fëmijë.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

ZOTI: Rruga. Ata më bënë ta lexoja në BUP. E vetmja arsye e mundshme për atë ndikim është gjeniu i Delibes.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

SR: Në të vërtetë nuk kam shkrimtarë, por romanet e preferuara. Autorët e saj mund të jenë nga Diskutime, Dërgues ose Blasco Ibáñez deri në Waltari, posteguillo, Pressfield ose Perez-Reverte. Gjëja e fundit e madhe që kam lexuar është nga Madeline miller. Circe titullohet e saj.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

SR: Për tek princesha Mary që Sender shpiku në të panjohurin e tij padrejtësisht Bizantin.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

SR: Unë jam nga pak hobi në përgjithësi. Unë mund të shkruaj dhe lexoj kudo, megjithëse gjithmonë keni preferencat tuaja.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

SR: Unë zakonisht shkruaj në kompjuteri im desktop, në zyrën e vogël që kemi vendosur në shtëpi për ato detyra. Unë gjithmonë marr më shumë nga Orët e natës, do të ndodhë sepse ka më pak shpërqendrime. Për të lexuar, asgjë si krevat. Edhe pse atje ku kam lexuar më shumë është në metro, duke shkuar nga puna.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

ZOTI: Jam i sigurt se gjithçka kam lexuar (ajo që më ka ndikuar, kuptohet) ka ndikuar në atë që kam shkruar më vonë. Nga Iliada lart Kallamishte dhe baltë.

Dhe në këtë moment Yaiza, vajza ime, sheh përgjigjen që kam shkruar dhe më pyet nëse jam intelektuale. Se nëse gjithçka që kam lexuar më ndikon, shto këtu muzg.

"Të shohim", përgjigjem, "lexova muzg (Rrëfehem, isha kurioz), por kjo nuk më ndikoi aspak dhe nuk jam i interesuar të bëj diçka të tillë.

"Epo atëherë," vazhdon ajo, "të paktën ke mësuar atë që nuk dëshiron të shkruash". Me fjalë të tjera, ndikimi ka ndikuar tek ju.

Epo, pasi vajza ime ka të drejtë, e vendosa: muzg. Një sagë që nuk më ndikon aspak pavarësisht nga fakti që është shitur më shumë se njëqind milion kopje dhe që pesë filma me një koleksion prej më shumë se 3.000 milion dollarë bazohen në të. Tani më lejoni të shpjegoj vetveten se sa e rrënuar jam.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

SR: Në të vërtetë Nuk kam zhanre të preferuara. As edhe romani historik. Në fakt, kohët e fundit kam lexuar më shumë një ese. Në roman Unë anoj drejt historive të shkruara mirë, me endje të pe dhe karaktere të gjalla. Gjinia është gjëja më e vogël; por nëse diçka më hedh pak mbrapa, janë romane krimi dhe krimi.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

SR: Unë jam leyendo Heretikunga Delibes. E kisha pezull. Y shkrim, me kuriozitet, diçka që lidhet pjesërisht me herezinë. Whatshtë ajo që ne do ta quajmë roman historik mesjetar, më shumë nuk mund të them.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

SR: Publikimi është shumë i lehtë. Bërja e tij me nivel dhe garanci, përveç rasteve specifike të shfaqjeve mariane që nuk mund të shërbejnë si shembull, është një çështje tjetër. Ka kërkesë shumë të ulët dhe shumë furnizim, dhe të dy përqendrohen në aspektet jashtëtrajtore. Tani për tani, gjëja më e mirë për të bërë për të botuar gomarin është të instagramer, i YouTube, gamer o lule mikrob. Të qenurit në TV ndihmon gjithashtu.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

SR: Asgjë pozitive nuk mund të vijë nga kjo. Nëse diçka, ju mund të përfitoni nga negativi për ta përkthyer atë me shkrim. Thelbi njerëzor që është ekspozuar, them unë. E tillë është ajo për të cilën bëhet fjalë në letërsi: gjendja njerëzore, apo jo? Epo, hipokrizia e duartrokitjeve, indiferenca ndaj numrit të të vdekurve, papërgjegjësia e kaq shumë trapave me maskat në bërryla, truri inekzistent i mohuesve, vogëlsia e atyre politikanëve të të gjitha llojeve që përfitojnë nga çështja , verbëria e atyre që lejojnë të rrëmbehen nga shpifjet kainite ... Shikoni: ka për qindra romane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Refshtë freskuese të njohësh karrierën e shkrimtarëve me një nivel të shëndetshëm suksesi dhe që sillen kaq natyrshëm në një intervistë. Keni të drejtë kur theksoni se kërkesa dhe oferta në botën botuese paraqesin pabarazi titanike.
  -Gustavo Woltmann.