Intervistë me Mercedes Santos, i cili paraqet një roman të ri: Të rrethuar

Mats Mercedes Santos prezanton romanin e tij te ri, Të rrethuar, e cila tashmë është në shitje. Do të jetë në Aranjuez, diten tjeter 24. gazetar dhe shkrimtar buzë lumit, të cilin kam kënaqësinë ta takoj dhe ta lexoj, kthehem me një tjetër historia e një natyre historike, zhanri i saj, ku nuk mungon aventurat, intrigat dhe dashuria. E vlerësoj shumë këtë intervistë ku ai flet për karrierën e tij, librat dhe autorët e preferuar, hobet e shkrimtarit dhe shumë më tepër.

Intervistë me Mercedes Santos

Lajmet e Letërsisë: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Mercedes Santos: Jo mendoj Histori, por po me çfarë leximi u bëra dashamirës i leximit. Me komiken e Mortadelo dhe Filemon. Dhe ata ende vazhdojnë të më bëjnë të qesh, diçka që e bëjnë disa libra të tjerë. Humori është më i vështiri. Bërja e njerëzve për të qarë është e lehtë, bërja e njerëzve për të qeshur është shumë e komplikuar.

Lidhur me tregimet që kam shkruar, duhet të them se ndryshe nga autorët e tjerë që thonë se ata gjithmonë e kanë ndjerë atë impuls, Më pëlqente të shkruaja, por si gazetar, si romancier Unë nuk e mendova për këtë deri shumë më vonë, deri rreth katërmbëdhjetë apo pesëmbëdhjetë vjet më parë. Trueshtë e vërtetë që kur isha i vogël do të flija duke rregulluar filmat që shikoja, duke ndryshuar fundin ose duke shtuar komplote që do të doja të kisha. E njëjta gjë më ndodhi me librat që lexova. Por ishin disa ditë, si një mënyrë për të kapur gjumin, dhe pastaj i lashë.

AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

ZNJ: Të parët ishin vizatime komike dhe ato që babai im kishte në raftet e tij si ato të Frank Jerby dhe puna e tij Ndërsa qyteti flinte o las romanet e dashurisë së gjyshes sime, disa prej të cilave ende i kam si ar në pëlhurë. Tekstet e detyrueshme të shkollës gjithmonë, me forcë, ishin të mërzitshme.

Edhe pse mbaj mend libra si E vërteta për çështjen Savolta, e Mendozës në rrëfim, ose Shtëpia është e ndezur, nga Luis Rosales, që u fut thellë brenda meje. Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që nëse i lexon ata libra sot, me siguri nuk do të ndjeheshe e njëjtë. Më ka ndodhur më parë. Por më pas ata u lidhën me mua. Ashtu si Bomarzo, një roman historik i vendosur në Rilindjen e Italisë, nga Múgica Laínez, ose një nga Jane Austen, Krenari dhe paragjykim.

AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat

ZNJ: Kam shumë. Nuk e di ... Në romanet historikë, i cili është zhanri im, unë do të veçoja spanjishten Javier Negrete. Romani i tij sallamet, për Themistoklin dhe përplasjen e parë midis Lindjes dhe Perëndimit, me Grekët dhe Persët në luftë, e pashë të mrekullueshme. Kam lexuar gjithashtu shumë për të Ken follet, klasike, Lope de Vega Unë e dua atë, shumë gjykimet, disa nga poezi....

AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

ZNJ: Ata të Bernard Cornwell. Ajo ka aftësinë t'ju prezantojë me skenarë ose personazhe në dukje normale që papritmas ju katapultojnë në një vend tjetër. Merlin juaj është magjike.

AL: Ndonjë mani kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

ZNJ: shumë. Vetëm, me kohën ose librat e ndryshëm, ato ndryshojnë. Por në përgjithësi Kam lexuar atë që më pëlqen. Kam shumë libra të filluar që i përfundoj - ose jo - kur të dua. Mund të përziej një ese politike me një libër me poezi pa asnjë problem. Për të shkruar, më pëlqen të ha mëngjes vetëm disa herë një javë për të sqaruar idetë e mia që nganjëherë përparojnë aq shpejt sa më shpëtojnë.

AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

ZNJ: Unë lexoj dhe shkruaj kudo. Ndonjëherë me fëmijët e mi përreth, në dhomën e ndenjes, me TV të ndezur dhe qenin tim që mbante topin për të luajtur. Por të shkruaj preferoj ta bëj në laptop, pranë dritares së dhomës së ndenjes. Unë e bëja atë në dhomën time, por siç them unë, shijet vazhdojnë të ndryshojnë. Duke reflektuar në parcelat, preferoj ta bëj jashtë shtëpisë, duke pirë një kafe kudo, zakonisht në McDonalds. Unë i dua dritaret e saj gjigante dhe pamjet e saj të peisazhit. Në orën 9 të mëngjesit, kur shkoj, jam gati vetëm, askush nuk më shqetëson.

AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

ZNJ: Një shumë e. Siç thashë më parë, unë e dua si Misri karakterizon personazhet e tij, më pëlqen magjia e Austin o las bronte, lirika e Annie dillard, vendosjen e Suig...

AL: Zhanret tuaja të preferuara?

ZNJ: Novela historike, gjykimet - Nga shkenca, filozofia, shoqërore, historike -, biografitë, kujtimet...

AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

ZNJ: po lexoj Takim i keq në dritën e hënësnga W Stanley Moss për Cliff. Me pelqeu shume 14 për muajin korrik nga francezi Eric Vouillard. Dhe duke shkruar, unë jam zhytur në lufta e Dytë Botërore

AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

ZNJ: Difficultshtë e vështirë të botohet edhe çfarë në Spanjë mjaft tituj botohen çdo vit. Por ndryshe nga vendet e tjera në mjedisin tonë, ku shumica e asaj që botohet është nga autorët e tyre dhe përkthehen vetëm një minimum përkthimesh të huaja, këtu bëhet anasjelltas. Botohen shumë të huaj që nuk janë gjithmonë punë të mira. Bota botuese është mjaft e mbyllur dhe e padepërtueshme. Por nëse doni të shkruani, duhet ta bëni Vazhdo te provosh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.