Intervistë me Maribel Medina, presidente e Koha e Grave dhe autore e trilogjisë së Gjakut.

Maribel Medina

Maribel Medina: romani i krimit që denoncon të këqijat e mëdha të shoqërisë.

Ne jemi të privilegjuar që kemi sot në blogun tonë me Maribel medina, (Pamplona, ​​1969) krijues i Trilogji e romanit starring zezë Korrupsioni Laura Terraux dhe Agjenti i Interpolit Thomas Connors. Maribel Medina është themeluese dhe presidente aktuale e OJQ Koha e Grave.

«Pablo ishte i zbehtë dhe po fshinte lotët me një shami.U gëzova që e pashë kaq të trishtuar, u habita nga ai gjest i njerëzimit. Kisha gabuar ta gjykoja: Budallai kishte zemër. Nëse do të mund të qante për një qen, ai me siguri do të na linte të lirë një ditë. Imagjinoja se ato lot ishin për ne, për të gjitha vajzat që ai i mbante të robëruara ".

(Gjak në bar. Maribel Medina)

Letërsia e Letërsisë: Dopingu në sport hap trilogjinë, vazhdon me korrupsionin në industrinë farmaceutike dhe testet me qeniet njerëzore në vendet e pafavorizuara dhe përfundon me trafikimin njerëzor. Tri çështje me ndikim të madh shoqëror që vënë në dyshim funksionimin e sistemit aktual. Romani i krimit si denoncim për të ligat e shoqërisë sonë?

Maribel Medina: Romani i krimit ka një sfond të denoncimit dhe, në atë moment, ishte ajo që më duhej. Shkrimi im është megafoni im për të bërtitur një padrejtësi. Me mua nuk ka rëndësi se injoranca është një bekim, nuk më pëlqen të mos e njoh dhe dua që lexuesi që më ndjek të bëjë të njëjtën gjë.

AL: Tri vendndodhje të ndryshme: nga Alpet Zvicerane në Sangre de Barro ne udhëtuam për në Indi me Gjak të Paprekshëm, posaçërisht në qytetin e Benares, dhe prej andej në Peru, në Blood between the Grass, pjesa e fundit e Trilogjisë. Ndonjë arsye për vende të tilla të ndryshme?

MM: Dua që lexuesi të udhëtojë me mua. Se ai njeh vende me të cilat unë u dashurova. Përveçse është një protagonist më shumë i romanit.

AL: President i OJQ-së Koha e Grave që punon për zhvillimin e grave në Indi, Nepal, Republikën Dominikane dhe Spanjë. Përkushtimi ndaj përmirësimit shoqëror duket një konstante në jetën e Maribel. A ndikojnë përvojat intensive të jetuara para një OJQ-je në historitë që më vonë kapni në librat tuaj?

MM: Patjeter qe po. Unë kam jetuar në Indi dhe kam parë të dorës së parë atë që Big Pharma u bën më të varfërve. Kështu lind Gjak i paprekshëm. Më dukej interesante të prezantoja lexuesin në një botë kaq larg nga jeta ime e përditshme. Benares është një qytet ku vdekja vjen natyrshëm. Ju shikoni të moshuarit që presin vdekjen në gaht, shikoni tymin nga krematoriumet e shumta që dalin nga Gangu, ju jeni indinjuar nga sistemi i kastës që ende qeveris. Mendova se si mund të gjuanit një vrasës serial në një vend ku rrugët janë pa emër, ku shumë njerëz vdesin pa ndonjë rekord. Ka më shumë realitet sesa trillim. Kompanitë e mëdha farmaceutike kanë figurën e Eliminatorit, dikujt që është përgjegjës për mbulimin e praktikave të këqija. Dhe një nga protagonistët punon në një OJQ. E shihni…

AL: Cili është objektivi kryesor i këtij romani të tretë?

MM: Mabel Lozano foli për një lumë në Peru ku ata hodhën vajza të vdekura, unë hetova në atë vend dhe gjeta La Rinconada, ferr në tokë. Ishte perfekte për mua si pasqyrim i asaj që personazhet e mi përjetojnë atje. Drejtori i një gazete atje, Correo Puno, më dha shumë të dhëna, si dhe disa bloger spanjoll që kishin qenë, pjesa tjetër është detyra e shkrimtarit për ta zhvendosur lexuesin në atë vend dhe ta zvogëlojë atë dhe t'i ngrijë zemrën. Nuk ishte e vështirë për mua.

Objektivi është i qartë, për të denoncuar skllavërinë e shekullit XXI; trafikimi i qenieve njerëzore. Intoshtë e patolerueshme që një vend si Spanja nuk ka një ligj që ndalon prostitucionin, që lë në një paqartësi ligjore që gratë mund të blihen, shiten, merren me qira me miratimin e politikanëve. Unë nuk mund të jem nënë zëvendësuese, nuk mund të shes një veshkë, por mund ta jap me qira. Është qesharake.

gjak në bar

Gjaku në mes të barit, pjesa e fundit e trilogjisë së Gjakut.

AL: Një mjek dhe një agjent i Interpolit si protagonistë të trilogjisë. Mbërrini në Laura Terraux dhe Thomas Connors në fund të rrugës me këstin më të fundit, Gjak në bar?

MM:  Për mua ishte e rëndësishme që protagonistët të mos ishin policë, unë nuk jam dhe nuk kam ide se si të hetoj; Doja që librat e mi të ishin sa më të sinqertë. Më pëlqen të shkruaj për ato që di.

Që Thomas është një burrë, më jep një lojë brutale, pasi Thomas-i i romanit tim të parë: hedonist, femërues, egoist, që heq gishtat mbi jetën e të tjerëve, ndryshon si rezultat i një fakti që e kthen jetën përmbys. Ishte e përsosur. Sidoqoftë, Laura është një mjeko-ligjor i mrekullueshëm, i guximshëm, i përkushtuar, i cili e ka të qartë atë që dëshiron dhe lufton pa çerek. Nëse kësaj i shtojmë edhe tërheqjen që lind mes tyre, kjo e bën vendimin e një çifti si të duhurin.

Dhe po, është fundi i rrugës. Dhe preferoj ta lë në krye përpara se lexuesit të më pensionojnë.

AL: Kur hiqen tema aq të nxehta sa ato në librat tuaj, personazhe ose pozicione të caktuara mund të ndihen të veçuara. Mbi të gjitha, kur bëhet me forcën e të dhënave që jepni në romane. A ka pasur ndonjë lloj refuzimi apo reagimi negativ nga ndonjë sektor i shoqërisë spanjolle?

MM: Komplikimet më të mëdha ishin me Blood of Mud. Burri im ishte një sportist elitar. Një ditë ai më tregoi për çmimin që duhet të paguash për të dalë në podium. Ai më shpërtheu. Më dukej si një mashtrim i madh. Ata na shesin lëvizjen Olimpike si diçka të shëndetshme dhe të përsosur, por është një gënjeshtër. Pas saj ka mjekë të zënë duke e çuar atletin në majë. Idolët sportivë bëhen në një laborator.

Ishte e mundimshme dhe e mbushur me vështirësi. Për shumë udhëheqës dopingu jep prestigj dhe para, domethënë nuk është problem, pse do të më ndihmonin? Për fat të mirë disa nuk menduan kështu, të tilla si Interpol Lyon dhe Enrique Gómez Bastida - drejtori i atëhershëm i Agjencisë Spanjolle Anti-Doping -. Isshtë e vetmja temë ku jam kërcënuar me ankesa dhe atletët nga mjedisi i burrit tim ndaluan së foluri me të.

AL: Unë kurrë nuk i kërkoj një shkrimtari të zgjedhë midis romaneve të tij, por na pëlqen. takohemi si lexues. Cili atë libër me cfare kujton special zemer, cfare te rehaton te shikosh ne raftin tend? ¿algënjë autor për të cilin jeni të apasionuar, nga të cilat vraponi në librari sapo të botohen?

MM: Ato që kam lexuar në adoleshencën time. Poezitë e Lord Bajronit nënvizuan mbi frazën e tij "Unë e kam botën para meje" e cila më dukej e mrekullueshme. Atëherë Baudelaire dhe përmbledhja e tij me poezi Las flores del mal ma thyen kokën: Vargu "Kujtimet e tua të hartuara nga horizonte" u bë një qëllim jetësor: Unë duhej të haja botën në kafshime, pa asnjë kufizim tjetër përveç timen.

Por autori që më ka shënuar më shumë në letërsi ishte Curzio Malaparte. Librat e tij rreshtonin në mbrëmjen e babait tim. M'u deshën vite për të verifikuar përsosmërinë e tregimit të tij poetik-gazetar. Malaparte shkroi për mjerimin e Luftës së Dytë Botërore me një zë unik:

"Jam kurioz të di se çfarë do të gjej, se jam duke kërkuar monstra". Monstrat e tij ishin pjesë e rrugëtimit të tij.

Aktualisht ka vetëm dy autorë për të cilët kam të gjitha botimet e tyre: John M. Coetzee dhe Carlos Zanón.

Unë jam akoma një librari dhe miu i bibliotekës, më pëlqen të lexoj të gjitha llojet e romaneve, por jam bërë shumë kërkuese.

AL: Cilat janë ato momente të veçanta të karrierës suaj profesionale? Ato që do u tregoni nipërve dhe mbesave tuaja.

MM: Ditën që agjencia ime letrare dha në ankand dorëshkrimin Blood of Mud në internet. Unë pashë ofertën dhe nuk e besova. Ishte shumë emocionuese, jo për paratë, por për konfirmimin që kisha diçka për të thënë dhe se ishte bërë mirë.

AL: Në këto kohë kur teknologjia është një konstante në jetën tonë, është e pashmangshme të pyesësh për rrjetet sociale, një fenomen që ndan shkrimtarët midis atyre që i hedhin poshtë si një mjet profesional dhe atyre që i adhurojnë. Si e jetoni atë? Çfarë ju sjellin rrjetet sociale? A e tejkalojnë shqetësimin?

MM: Më duken mirë nëse i kontrollon. Kjo do të thotë, nëse ato nuk janë një detyrim. Unë kurrë nuk shkruaj pyetje personale, nuk e ekspozoj jetën time. Libri është objekti, jo unë.

Ato më lejojnë një afërsi me lexuesit që përndryshe do të ishte shumë e vështirë.

AL: Rezervo dixhital ose letër?

MM: Paper.

AL: A bën pirateria letrare?

MM: Unë nuk mendoj për këtë. Për sa kohë që ne qeverisemi nga politikanë analfabetë për çështjen kulturore, nuk do të ketë vullnet ose ligje për ta penalizuar atë, kështu që është më mirë ta injorojmë atë. Kjo është jashtë mundësive të mia. 

AL: Për ta mbyllur, si gjithmonë, do t'ju bëj pyetjen më intime që mund t'i bëni një shkrimtari:pseé ju shkruani?

MM: Jam me vokacion të vonë. Unë mendoj se shkrimi im është pasojë e leximit tim të pangopur, pothuajse në kufi me fanatizmin. Pas të dyzetave fillova të shkruaj dhe ishte një inat më tepër sesa nevoja. Doja të flisja për një padrejtësi të madhe dhe romani ishte mediumi. Atëherë suksesi më detyroi të vazhdoja. Prandaj nuk e konsideroj veten shkrimtar, thjesht tregimtar. Nuk e kam atë nevojë për varësi për të shkruar.

Falënderim Maribel medina, ju uroj shumë suksese në të gjitha aspektet tuaja profesionale dhe personale, që rreshti të mos ndalet dhe që ju të vazhdoni të surprizoni dhe trazoni ndërgjegjen tonë me çdo roman të ri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.