Intervistë me María Oruña, autoren e Pyllit të Katër Erërave

Foto: Twitter i María Oruña

Maria Oruña merre një garë e pandalshme dhe është pjesë e grupit të ri të shkrimtarë të shkëlqyeshëm dhe të suksesshëm të romaneve të zeza që kaq shumë gëzime po i japin zhanrit. Pylli i katër erërave është libri i tij i ri, i cili ishte planifikuar të botohej këtë muaj. Shkrimtarja e lindur në Galician, megjithëse vendos romanet e saj në Bregdeti kantabrian, ma dhuro këtë intervistë ku na tregon pak për gjithçka. Unë vërtet e vlerësoj kohën tuaj, përkushtim dhe mirësi.

INTERVIST ME MARÍA ORUÑA

Lajmet e Letërsisë: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Maria Oruña: Nuk e mbaj mend të parën libër që lexova, por mund të them se fëmijëria ime ishte plot vizatime komike: nga Zipi dhe Zape, duke kaluar Mortadelo dhe Filemon në versionet komike të klasikëve të Walt Disney; dhe shumë histori të ilustruara. Hollisters, numri i librave në Seri varkash me avull… Kam lexuar të paktën një në javë. Gjëja e parë që kam shkruar ato nuk ishin histori, por poezi. Unë ende i kam ato, por ato janë shume keq.

AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

MO: Me magjepsur Në Lindje të Edenit nga John Steinbeck (e lexova shumë i ri, së bashku me ato të Barco de Vapor), për të gjithë vektorët me të cilët merrej dhe emocion y veprim që përmbante çdo faqe.

AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

MO: Geez kjo është pyetje tipike e pamundur për tu përgjigjur. më pëlqejnë shumë autorë pikërisht për shkak të i ndryshëm se ata janë, secili mjeshtër në botën e vet, edhe pse është ditë e natë. Ditën tjetër kam lexuar Frankenstein dhe unë isha i rrëmbyer nga talenti i madh i Mari strehë. më pëlqejnë Perez Reverte, Pierre Lemaitre, Rosa Montero, Máximo Huerta, Dan Brown, Fred Vargas...

AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

MO: Unë isha i habitur, në kohën e tij, nga origjinaliteti dhe freskia de Lisbeth Salander, nga trilogjia Mijëvjeçari nga Stieg Larsson. Unë mendoj se ai është një karakter shumë i ndërtuar mirë dhe absolutamente karizmatik.

AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

MO: Unë nuk mendoj. Unë zakonisht shkruaj, po, vetëm dhe ekskluzivisht në zyrën timeEpo, më parë kam bërë udhëtime dhe intervista për të dokumentuar veten.

AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

MO: Unë shkruaj në orët e shkollës së fëmijës tim dhe në pjesën tjetër kohë të lirshme që ia shqye ditës. Për të lexuar, në çdo kohë eshte mire. Para mëngjesit, lajmet. Natën, letërsi.

AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

MO: I mendoj të gjitha ato që kam lexuar. Unë kam thënë një pikë për të gjithë ata, edhe nëse do të duhej të isha i qartë për atë që nuk doja të bëja. Kur ta lexoj camilla missberg Më pëlqente të përdorja dy zëra dhe dy rrafshe kohore të shkruaj një histori; dhe kur ta lexoj Dan Brown Isha i bindur për këtë magjike çfarë mund të jetë përdorimi skenarët dhe fakte reale historike për të krijuar histori.

AL: Zhanret tuaja të preferuara?

MO: Gjërat që më pëlqejnë janë shume heterogjene. Unë nuk lexoj romane puriste të krimit, por libra të pezullim, historike… Të gjitha shumë të ndryshme. Unë dua biografi dhe autobiografi.

AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

MO: Unë mendoj Nuk mund ta themEpo, tani po lexoj libra shumë specifikë për të dokumentoj romanin tim të radhës. dhe Unë nuk jam duke shkruar asgjë. Une nuk shkruaj derisa të kem de te gjitha material, dhe bashkimi i tij mund të më marrë nga katër deri në gjashtë muaj punë. Më pas, unë shkruaj çdo ditë.

AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

MO: mendoj se eshte e komplikuar sepse atje shumë materiale dhe shumë autorë të rinj. Nuk është e lehtë për t'u filtruar çfarë mund të jetë tërheqëse Për lexuesin, ose cilat histori kanë të vërtetën dhe forcën e nevojshme për t'ua kushtuar përpjekjen atyre. Megjithatë, Unë mendoj se ju duhet të këmbëngulni: nëse një material është i ndritshëm, drita e saj përfundon duke u parë diku.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)