Intervistë me Marcos Chicot, finalist i Çmimit Planeta 2016

marcos-chicot

Marcos Chicot. © Novelashistóricas

Pas postimit libri elektronik më i shitur në spanjisht në botë midis 2013 dhe 2016, Vrasja e Pitagorës, psikanalisti Marcos Chicot Álvarez (Madrid, 1971) vendosi në 2009 të ndalet pak pas lindjes së vajzës së tij, Lucía, e cila vuan nga sindroma Daun, dhe të shkruajë romanin për gjashtë vjet Vrasja e Sokratit, puna finaliste për Çmimin Planeta 2016. Një vepër në të cilën, ndryshe nga më të shiturat e saj, merret me një periudhë më të shkëlqyer (dhe gjithashtu kaotike) të Greqisë klasike që mbase nuk ishte aq larg nga Perëndimi i sotëm.

Marcos Chicot: «Sokrati bëri ndryshimin»

Shtë ora 14:30 pasdite në hotelin Fairmont Juan Carlos I në Barcelonë dhe pavarësisht lodhjes së tij, Marcos Chicot vazhdon të buzëqeshë, duke shfaqur elegancën që e karakterizon atë midis zyrtarëve të shtypit dhe gazetarëve. Ai më kërkon lejen për të ngrënë diçka nga një pjatë tapas që ata kanë vënë në tryezë dhe ai afrohet përpara, i pëlqen afërsia.

Vepra e tij, finalisti Vrasja e Sokratit, është "një roman i këndshëm dhe rigoroz për Greqinë klasike", me fjalët e vetë autorit. Një histori që fillon me vjedhjen e një foshnje për të vazhduar nën sfondin e Luftës së Peloponezit, një konflikt që u përball me Athinën dhe Spartën për 27 vjet.

Letërsia e Letërsisë: Si ndiheni?

Marcos Chicot: Përveç të rraskapiturit. . . (qesh)

AL: Përveç 

MC: Ndihem sikur jam në një re, mendoj se lodhja e ndihmon ndjenjën e ëndrrës. Dua të pushoj nesër dhe të kem një perspektivë më të madhe, duke pritur me padurim faktin e të jetuarit çdo ditë, çdo moment, duke arritur ndjekësit e mi me librin, me mesazhet e tij, sepse tani i ndiej të gjitha në një mënyrë joreale. Unë dua që libri të jetë në libraritë, ta prekë, ta ndiejë, të tregohet se çfarë mendojnë.

AL: Si ndryshon ky roman i ri, Vrasja e Sokratit nga Vrasja e Pitagorës?

MC: Ky roman është më tërheqës për dy arsye: njëra është vetë Sokrati, i cili apriori është më tërheqës se Pitagora. Ai është një person i çuditshëm, i cili tërhoqi vëmendjen në Athinë dhe që ndërhyri në jetën e qytetit të tij. Kemi më shumë informacione për të dhe, natyrisht, për rrethinat e tij. Pitagora përfaqësonte Greqinë e Madhe të instaluar në Italinë e Jugut, ndërsa ky roman është vendosur në zemër të Greqisë Klasike, djepi i civilizimit, i botës. Sokrati shënon lindjen dhe nuk do të thosha për filozofinë, por për evolucionin në ato shpjegime rreth qiellit ose ujit, për shembull, që qenia njerëzore ka kontribuar. Sokrati bëri ndryshimin dhe tha JO, e rëndësishme është njeriu, prandaj le të kërkojmë të vërtetat absolute. Një mënyrë e të menduarit që e bën atë babanë e racionalizmit dhe humanizmit, babanë e filozofisë. E gjithë ajo që ka lindur në të, dhe kjo është ajo që na përcakton. Në ato dekada në të cilat lind humanizmi, arrihet një shkëlqim maksimal në kulturë, pikturë, arkitekturë, shfaqet gjithashtu mjekësia, letërsia, gjithçka çel plotësisht. Përveç kësaj, lindin shumë elementë të tjerë që janë shumë modernë sot: Lojërat Olimpike, teatri, origjina e gjërave që ne ndiejmë sot dhe që u shfaqën 2500 vjet më parë me ngjashmëri të mëdha me ato që kemi tani. Zbulime që, për shekuj me radhë, u zhdukën, me rilindjen që ishte lëvizja që i shpëtoi deri më sot. Me pak fjalë, është origjina jonë. Dhe kjo do të tërheqë njerëzit.

AL: Cili është mësimi më i rëndësishëm që na sjell Sokrati?

MC: isshtë jeta e tij dhe vdekja e tij, ai ishte një person që nuk u dorëzua aspak, i cili u kërcënua me vdekje duke luftuar dhe jetuar për të vërtetën dhe drejtësinë. Si rezultat i tij, u shfaq një lëvizje shumë e rëndësishme që na shënoi. Cilët burra kanë shënuar mënyrën e sjelljes së burrave ose të shërbejnë si referencë? Ju mund të mendoni për Gandhin, për Jezu Krishtin për Katolikët; në Sokrat. Mësimet e tij u bënë një mënyrë jetese.

AL: Olimpiada, teatri, elementet që njeriu i ka mbajtur që nga Greqia e Lashtë, por a ka aspekte të tjera në një nivel shoqëror ose politik midis asaj Greqie që ju përshkruani dhe Perëndimit aktual që mbase nuk kanë ndryshuar aq shumë?

MC: Plotësisht. Ekziston një paralele që unë pasqyroj vullnetarisht në libër mbi situatën politike. Kjo ishte demokracia e parë në botë, ata nuk kishin referencë, por bënë të njëjtat mizori që bëjmë ne sot. Ishte një kuvend ku të gjithë votuan, shumë i pastër. Por siç tha Euripidi, demokracia është diktatura e demagogëve. Në fund ata erdhën, i bindën të gjithë me pasionet e tyre dhe morën vendime të tmerrshme. Për shembull, lufta e Peloponezit që përshkruhet në libër zgjati 27 vjet dhe kishte disa mënyra për ta ndaluar atë përmes përdorimit të fjalës, por kishte njerëz shumë specifik që vendosën të vazhdonin me dhunën për shkak të dëshirës së tyre për pushtet , për shkak të atyre pasioneve. se ata i bindën të tjerët dhe se pjesa tjetër, si delet, pranuan.

AL: Dhe a qëndron kjo?

MC: Po, politika shpesh drejtohet nga njerëz me karizëm, dhe për fat të keq për arsye negative dhe interesat e tyre personale. Prandaj, në fund të fundit, e gjithë shoqëria merr vendime negative për interesin e disave me aftësi të mëdha për të lëvizur pasionet më viruse dhe të pamenduara të qenies njerëzore.

AL: Ju përmendët dje se keni filluar të shkruani këtë roman kur lindi vajza juaj Lucia, e cila lindi me Sindromën Daun. Ndonjëherë kemi tendencë të shkruajmë për tema që mund të jenë më të huaja për ne kur, në të vërtetë, ndoshta kemi edhe historitë tona ose më personale që mund të rrëfejmë. A keni menduar të shkruani një roman më intim që adreson, për shembull, një marrëdhëniet e babait? kush shkruan dhe një vajzë me aftësi të kufizuara?

MC: Po, ajo për të cilën kam menduar ndonjëherë është krijimi i një romani të vendosur sot në të cilin një nga personazhet ka Sindromën Daun. Kjo do të më lejonte të tregoja realitetet e Sindromës Daun, edhe pse gjithmonë përpiqem ta tregoj atë në shumë mënyra. Do të ishte një mënyrë për të shpërndarë paragjykimet që ekzistojnë rreth tyre, duke treguar realitetin e tyre, kaq të thjeshtë. Në atë mënyrë jeta është shumë më e lehtë dhe shoqëria është më mikpritëse për ta. Do të ishte mënyra më e mirë për ta demonstruar atë, duke krijuar një karakter me Sindromën Daun që më lejon të tregoj informacion pa u ndalur të flas specifikisht për të, që mbetet i integruar, i ndërthurur me komplotin. Gjithmonë e kam menduar, por edhe tani mund të mos përshtatet me projektet e mia më të afërta.

AL: Çfarë këshille do t'u jepnit atyre shkrimtarëve të rinj që po përgatiten të shkruajnë romanin e tyre të parë?

MC: Përpjekje, këmbëngulje. Varet nga lloji i romanit që është, procesi mund të jetë shumë i vështirë, është një sakrificë. Kjo është arsyeja pse duhet të jeni të bindur se fakti i shkrimit do t'ju dëmshpërblejë. Nëse, përveç kësaj, puna bëhet një sukses, atëherë përbërësit shtesë janë tashmë të dukshëm. Kërkoni kënaqësi përmes shkrimit, jo suksesit.

AL: E kujt do të dëshironit të prezantonit për Çmimin Planeta?

MC: Kushdo që dëshiron të shkruajë një roman dhe të jetë i suksesshëm me të. Kjo është një zanat dhe së pari duhet të mësosh. Sa herë që lexoj një roman nga vite më parë dhe shoh diçka që nuk më pëlqen, them me vete, shumë mirë! Sepse kjo do të thotë që unë jam në gjendje të shoh se mund ta bëj më mirë dhe tani mund ta bëj. Kjo duhet të jetë shumë e qartë. Nëse nuk jeni Mozart i shkrimit, në këtë profesion është normale që duhet të mësoni. Ik nga lajkat dhe kërko kritika. Pastaj korrigjo dhe korrigjo derisa të bindësh kritikët.

AL: Çfarë do të bësh me çmimin?

MC: Së pari, Hacienda merr gjysmën (qesh). Si në të gjitha romanet e mias 10% shkon për organizatat e personave me aftësi të kufizuara. Pastaj do të shpërndaj atë që ka mbetur në tre vjet deri në romanin tjetër dhe do të paguaj faturat.

AL: Me cilat organizata bashkëpunoni?

MC: Garrigou është kryesorja, pasi ai bashkëpunon me shkollën e vajzës sime. Gjithashtu me Fondacionin e Sindromës Daun të Madridit. Kur vajza ime ishte foshnjë, unë e çova atje dhe ata e pritën atë shumë mirë, me trajtime fizioterapie, logopedi, stimulim; kjo është më e mira: stimulimi i tyre për të zhvilluar potencialin e tyre, dhe në rastin e vajzës sime evolucioni ishte spektakolar. Dashuria që ata marrin nga prindërit, i cili është një aspekt për të cilin punoj shumë, është gjithashtu shumë i rëndësishëm, sepse nëse babai paragjykon sëmundjen, përshtatja mund të jetë shumë e vështirë dhe t'i nënshtrohet refuzimit të vazhdueshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.