Intervistë me Carlos Dosel, autor i Sombras en el faro

Foto e Carlos Dosel në profilin e tij në Facebook.

Karlos Dosel (Cartagena, 1970) ka, për momentin, një karrierë letrare të shkurtër por premtuese si autor i El trashëgimi e së keqes y Hijet në far. E para, e botuar në 2015, tani është në edicionin e saj të tretë, dhe e dyta, në 2018, e konsoliduar inspektor Havier Manzano Në rolin e protagonista nga kjo seri e gjinia e zezë prej të cilave po përgatit shkrimtari a titulli i tretë.

unë lexoj Hijet në far vendosur në Galicia, dhe këto ditë Unë kam pasur rastin ta takoj nga rrjetet falë dashurisë së ndërsjellë për romanin e krimit. Mirësi më dhuro këtë intervistë ku na tregon pak për gjithçka. Ti e vleresoj shumë kohën dhe përkushtimin tuaj.

Intervistë

Lajmet e Letërsisë: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Carlos Dosel: Më kujtohet shumë mirë. E huazova nga biblioteka e shkollës. Ishte një libër që ai ishte duke folur për Santa Claus. Nuk e mbaj mend saktësisht titullin, por mbaj mend që më dha një ndjenjë shumë emocionuese me gjërat që bëri ky personazh me mjekër të bardhë.

AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

CD: Ishte një libër që një shok më la. Ishte ajo e Sfera, Michael Crichton. Në atë kohë më pëlqente shumë trillim shkencor derisa takova z. Conan Doyle.

AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

CD: Përveç Conan doyle Unë mund të të them emrin Ruiz Zafón, Julia Navarro, Dan Brown, Vázquez Montalban, për t'ju dhënë disa shembuj të shkrimtarëve të mëdhenj që më kanë frymëzuar.

AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

DC: A Sherlock Holmes, pa asnjë dyshim.

AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

CD: Më pëlqen të shkruaj me një pikë e mirë e dritës ndizni tastierën time dhe një filxhan të mirë vetem kafe, edhe pse nuk duhet as ta nuhas.

AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

CD: Më pëlqen netë. Heshtja e natës dhe, nëse është e mundur, një e mirë kolona zanore e filmit detektiv ose mister, në sfond. Vendi, Zyra imetryeza ime ku kam gjithçka që duhet të shkruaj.

AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

CD: Unë rrëfej se rrëfimi i Ruiz Zafon Më ka ndikuar shumë. Edhe pse rrëfimi im është origjinal, duhet të them se më pëlqejnë shumë përshkrimet e Zafón dhe ndikimi që ai ka pasur tek unë.

AL: Zhanret tuaja të preferuara?

CD: Kjo pyetje është e lehtë: e zezë dhe tmerr.

AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

CD: Po mbaroj së lexuari Preston dhe Fëmija, nga Detektivi Vincent D'agosta, me titull Labirinti Blu, një roman tipik detektiv amerikan.

Tani e gjej veten duke u organizuar libri im i trete, gjithashtu me inspektorin peme molle, në një rast tjetër të ri ku CNI, Një Lozha Masonike dhe a kthim prapa Misterioze bazuar në jetën e një çifti të martuar gjatë luftës civile.

AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

CD: Epo, le të shohim, unë gjithmonë e kam thënë atë në fund vijnë ata që e meritojnë atë. Dhe nuk po them që e meritoj larg saj, vetëm se, nëse vërtet ju pëlqen të shkruani, do ta arrini qëllimin dhe do të qëndroni. Nëse jo, atëherë do të qëndroni në rrugë siç do t’u ketë ndodhur të tjerëve. Ky është një garë në distanca të gjata ku vetëm ai që ka vërtet dru dhe shpirtin e një shkrimtari mund të konkurrojë dhe të arrijë sukses.

AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të merrni diçka pozitive prej tij për historitë e ardhshme?

CD: Unë e shfrytëzoj këtë mundësi për të shkruaj të lartpërmendurat dhe, përveç kësaj, disa kronikat e një Juani të caktuar ju duhet të mbijetoni një bota katastrofike prodhuar nga a virus keqdashës


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.