Oscar Soto Colas. Intervistë

Óscar Soto Colás na jep këtë intervistë

Oscar Soto Colas | Fotografia: profili në Facebook

Oscar Soto Colas Ai është nga La Rioja. Ai gjithashtu kryeson ARE (Shoqata e Shkrimtarëve të Rioja). Ai është autor i gjaku i dheut y Djalli në Firence, i cili fitoi çmimin Círculo de Lectores de Novela në 2017, dhe sapo ka publikuar romanin e tij të fundit me titull e kuqe veneciane. Në këtë intervistë Ai na tregon për të dhe disa tema të tjera. Faleminderit shumë për kohën dhe mirësinë tuaj të përkushtuar.

Oscar Soto Colas. Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Romani juaj i ri titullohet e kuqe venecianeMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

OSCAR SOTO COLAS: tregon jetën e Joana e Kastros, një grua e Xvii me një dhuratë për pikturë, dhe lufta e saj për t'u bërë ajo që lindi të ishte: një artiste. Për ta bërë këtë, ai duhet të përballet me fatin që të tjerët duan t'i imponojnë. Një histori e trilluar, por që i detyrohet shumë grave artiste që deri vonë nuk figuronin në librat e historisë së artit. Të ide lind pikërisht kur gërmoj në të njëjtën histori të artit dhe verifikoj se si në shumë raste kontributi i gruas në art është injoruar ose përbuzur.

 • AL: A mund të ktheheni te libri i parë që lexoni? Dhe historia e parë që keni shkruar?

OSHC: Nëse nuk ishte i pari, një nga të parët ishte a përmbledhje tregimesh e Chesterton në At Brown që më dha motra. Një libër i mrekullueshëm që e kam akoma. Historinë time të parë nuk e kam shumë të pranishëm, por jam i sigurt se ishte një prej tyre komike që kur isha 7 ose 8 vjeç mbaj mend të shkruaja dhe të vizatoja. Më shumë se superheronj, ata përzien dy tema për të cilat unë isha i apasionuar në atë kohë: filma me kauboj dhe indian dhe robots gjigantët. Ndoshta nga këtu erdhi një zhanër krejt i ri. 

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

OSC: Buffff… Unë mund t'ju jap një listë prej 50 pa u mbyllur syri. Për të përmendur disa, megjithëse do të harroj shumë të tjera: murakami, Franzen, Ursula K. Leguin, atxaga, bashkatdhetari im Andres Pascual. Eduardo Mendoza, Mila, Njeriu tokësor, MariasAna Gavalda, Toti Mtez. të Leceas, Shan Sa, Arundhati Roy, Hillary Mantel, Richard Ford, Cormac McArthy dhe sigurisht Stephen Mbret.

Nga klasikët Scott fitzgerald, unmuno, baroja sigurisht Dikens y Tolstoi. Gjithçka që duhet të dini rreth romanit është në të Historia e dy qyteteve y Luftë dhe paqe

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

OSC: Unë nuk jam mitoman në këtë drejtim, kështu që nuk dua të njoh ndonjë personazh në një roman më shumë se sa ka dashur të më tregojë autori i tij për të. Sa i përket krijimit, do të thosha se ndonjë nga ata që popullojnë Macondo të Garcia Markezit. Është e pamundur të shkrish karakterin, vendin dhe komplotin në një mënyrë kaq të shkëlqyer. A lidhja perfekte.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

OSC: Asnjë në veçanti. Pak nga muzikë instrumentale dhe mundësisht më pëlqen të shkruaj për mëngjes. Përveç kësaj asgjë tjetër. 

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

OSC: Siç thashë më herët në mëngjes. Nga 9 deri në 13 është koha ime më e mirëEdhe pse as unë nuk kam një mani të veçantë. Nëse një skenë ose një kapitull më ka bllokuar dhe nuk mund të ndaloj së shkruari, mund ta bëj pasdite ose natën.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

OSC: Më pëlqen shumë trillim shkencor dhe kam lexuar shumë provë. Gjëja e parë sepse besoj se një shoqëri mund të gjurmohet përmes fantashkencës së saj. Është një termometër i mrekullueshëm për të shtypur një epokë. Në ese lexova gjithçka nga arti në sociologji. Dikur lexoja shumë poezi, por nuk e kam bërë më dhe duhet t'i rikthehem. Në këto kohë leximi për kënaqësinë e leximit është pothuajse diçka subversive. Poezia është pothuajse diçka subversive

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

OSC: Po lexoj a bibliografia e Caravaggio nga Andrew Graham Dixon. Sapo e nisa. Vetëm dje do t'ju kisha thënë se po lexoja Virginia Feito. Unë po shkruaj, ose më mirë po korrigjoj, a kolonë për një media. 

 • AL: Si mendoni se është skena e botimit?

OSC: Ne jetojmë në kohë kurioze në këtë drejtim. Kaq shumë nuk është publikuar kurrë. dhe kjo ka pjesën e saj pozitive dhe një tjetër jo dhe aq. Unë kam mbetur me idenë se kurrë në historinë e qenies njerëzore nuk kemi pasur kaq shumë akses në letërsi.

 • AL: Është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të arrini të ruani diçka pozitive si në sferën kulturore ashtu edhe në atë sociale?

OSC: Unë besoj se ndryshimet sjellin mundësi. Është një klishe, por unë jam një avokat i fortë i saj. Librat audio, transferimi i letërsisë në mediumin audiovizual ose teknologjitë e reja po ndryshojnë mënyrën se si i qasemi fiksionit. Unë besoj se, siç kanë bërë gjithmonë, historitë e ndershme dhe të krijuara me dashuri do të mbijetojnë. Tregimi i historive është në ADN-në e qenies njerëzore. Është pjesë e procesit që na bëri këta që jemi sot dhe që nuk do të ndryshojë. Thjesht ndërroni automjetin për të treguar ato histori. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.