María Jesús Romero nga Ávila Lara. Intervistë

Fotografia: María Jesús Romero de Ávila, Instagram.

María Jesús Romero nga Ávila de Lara është nga La SOlana (Ciudad Real) por tashmë e adoptuar nga Madridi. E diplomuar në filologji hispanike, profesioni i saj ishte gazetaria dhe tani punon si drejtuese në radio. Të lidhur me zinxhirë nga frika e vdekjes është romani i tij i fundit. Ju falënderoj shumë për kohën dhe mirësinë për t'ia kushtuar këtë intervistë.

María Jesús Romero de Ávila - Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Titulli i librit tuaj të fundit është Të lidhur me zinxhirë nga frika e vdekjesMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

MARÍA JESÚS ROMERO DE ÁVILA: The titull Është shumë e menduar sepse doja një të tillë tronditës. Është një roman që shtrihet në zhanret e zeza, historike dhe me prekje erotike. Doja ta afroja lexuesin me temën e vdekjes, me butësinë tonë, por me një sens të madh humori dhe afërsie. Ideja lindi nga një krizë që kisha në të cilën kam menduar shumë për të muerte. Doja t'i kapja ato ndjenja, kështu që ajo që filloi si terapi përfundoi duke u kthyer në një roman.

 • AL: A mund të ktheheni te libri i parë që lexoni? Dhe historia e parë që keni shkruar?

MJRA: Epo libri i parë që lexova ishte Heidi, që e rilexova qindra herë sepse prindërit nuk mund të më blinin më shumë. Më pas, një shok ma huazonte deri sa të bëhesha mjaftueshëm për të parë librat e bibliotekës.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

MJRA: Unë kam disa: Isabel Allende, Javier Marias, Cervantes (E rilexova Kishoti herë pas here), Mario Benedetti, Mario Vargas LlosaBenito Perez Galdos, Dostojevski, Artur Conan Doyle.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

MJRA: Do të kisha dashur të takohesha dhe të krijoja personazhin e Sherlock Holmes, nga ndonjë prej romaneve të Sir Arthur Conan Doyle, për shembull, Qeni i Baskervilles. Unë jam i magjepsur nga ai personazh.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

MJRA: Në kohën e shkruaj Më pëlqen të jem sola, pa njeri në shtëpi. Nuk ka muzikë. Y lexoj Më pëlqen ta bëj në çdo kohë dhe në çdo kohë.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

MJRA: Tavolina e kuzhinës për të shkruar Unë e dua atë. Është pranë një dritareje, ku shoh pemët, qiellin, peizazhin. Për të lexuar, shtrati para gjumit. Gjithashtu, nëse nuk lexoj më parë, nuk më zë gjumi.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

MJRA: Më pëlqen poezi në doza të vogla dhe biografitë.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

MJRA: Sapo përfundova një roman kriminal të Carme Chaparro, Mos e zhgënje babanë tënd, që më pëlqeu mjaft, por gjuha është pak e vrazhdë nganjëherë. Dhe tani jam me Kallamar a la romana, nga Emilio del Río, ku shohim se gjithçka është shpikur nga klasikët, në këtë rast romakët. Shumë argëtuese. TE ndonjëherë, lexoja librin me poezi të Luis Díaz Cacho, Jetoni çdo ditë.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

MJRA: Epo, panorama për të publikuar është i rregullt. Për fat të mirë ka botim desktop. Ka shumë botues të këtij lloji që e bëjnë mjaft mirë dhe me një çmim të përballueshëm. Y Vendosa të botoj sepse ishte një çështje pezull, një ëndërr për tu realizuar. Mund ta kisha bërë falas në Amazon, por doja një botim të rregullt dhe me Ediciones Doce Calles ia arrita.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

MJRA: Ka qenë shumë e vështirë për mua, veçanërisht koha e izolimit, duke pasur familjen jashtë Madridit. Ka qene shume e veshtire. Unë mbaj pjesë pozitive e solidaritetitd, të forcës dhe të luftës që ka njeriu, ne mundemi me gjithçka. Dhe më ka bërë të vlerësoj shumë më tepër gjërat e përditshme, shëndetin, miqësinë, familjen.

Nuk mendoj se përdor vetë pandeminë si temë për të shkruar, por krizën ekonomike dhe të punës që po përjetojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)