Jose Luis Gil Soto. Intervistë me autorin e Blue Sap Wood

Fotografia: José Luis Gil Soto, profili FB.

Jose Luis Gil Soto Ai është nga Badajoz, nga viti 1972, ka studiuar Inxhinieri Bujqësore në Universitetin e Leonit dhe ka një doktoraturë nga Politekniku i Madridit dhe Universiteti i Extremadurës. Vetëm në vitin 2008 ai botoi romanin e tij të parë, Tradhtia e mbretit, një biografi e trilluar e Manuel Godoy. Pastaj ai ndoqi me Kodra me gurë të bardhë o Zonja nga Saigon. E fundit titullohet Lëngu i drurit blu dhe në mars do të arrijë Lotë të artë. Në këtë intervistë Ai na tregon për të gjitha ato dhe shumë më tepër. Unë e vlerësoj kohën dhe mirësinë tuaj për të më shërbyer.

Jose Luis Gil Soto - Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Libri juaj i fundit titullohet Lëngu i drurit blu. Çfarë na thoni për të dhe nga lindi ideja?

JOSE LUIS GIL SOTO: Është historia e një qyteti të detyruar të eksodojë, i njerëzve të tij, i një mjeshtër marangoz dhe djali i tij, i një gruaje që ruan një sekret të madh... Shkurt, është një aventurë e madhe mesjetare, argëtuese dhe emocionuese faqet e të cilit janë një surprizë e përhershme. Ideja erdhi në fragmente, një fëmijë i humbur i babait të tij, një ribashkim, dikush që humbet zërin nga një tronditje emocionale. Janë përbërësit e një legjende epike që lë gjurmë.

 • AL: Dhe në mars ju botoni romanin tuaj të ri, Lotët e artë. Mund të na thoni diçka për të?

JLGS: Sigurt. Një gjerdan zhduket nga një kishë rurale. Është një xhevahir i Inkas. Garda Civile hap një operacion ndërkombëtar për ta rikuperuar atë. Besohet se gjerdani i përkiste thesarit të Inkasve. Dhe ky thesar ka një histori: pushtimin e perandorisë së Inkave Pizarro

Pra është një roman i treguar në dy pjesë, e cila rikrijon botën e inkasve, takimin me spanjollët, përplasjen e kulturave, dashurinë dhe luftën. Dhe, në të njëjtën kohë, në ditët tona, a melodramë, kërkimi për një hajdut i përqendruar te vetja dhe dashnor i artit parakolumbian.

 • AL: A mund të mbani mend ndonjë nga leximet tuaja të para? Dhe historia e parë që keni shkruar?

JLGS: Në fakt, nuk mund të them se cili ishte libri i parë që lexova, megjithëse e them gjithmonë këtë Michael Strogoff, nga Zhyl Verni. Ajo për të cilën jam shumë e qartë është se ishte Rruga, nga Miguel Delibes, ai që më shtyu patjetër duke lexuar. 

Për sa i përket historisë së parë që shkrova... do të thosha se a Histori e shkurtër për jetën e Marie Curie. Edhe pse nuk ishte deri në romanin tim të parë, Tradhtia e mbretit, kur u futa plotësisht në rrëfim.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

JLGS: The roman realist, sidomos ruse, me Tolstoi te koka. Dhe këtu në Spanjë Diskutime. Kjo, duke bërë një përpjekje të jashtëzakonshme sinteze.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

JLGS: Do të kisha dashur të takohesha Daniel Bufi dhe do të kishte dashur të krijonte Diego Alatriste tashmë Anna Karenina.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

JLGS: Asnjë. Unë jam i gjithanshëm, përshtatem mirë me çdo mjedis dhe kurrë nuk boshatisem. Sigurisht, kam një preferencë: më pëlqen shkruani përpara një peizazhi të thellë.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

JLGS: Në mua casa, kur të gjithë flenë, pa paragjykuar perëndimin e diellit në një kullotë në Extremadura.  

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

JLGS: The roman historik të dokumentuara mirë dhe tregim bashkëkohor të ndryshme (Barnes, O'Farrell, Winterson, De Vigan, Muñoz Molina, Landero…).

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

JLGS: Po lexoj Armët e dritës, Sanchez Adalid, dhe po shkruaj historinë e dikujt që shpëtoi shumë jetë (deri tani mund të lexoj).

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

JLGS: Në fakt, Nuk e di si është skenën e publikimit, uroj të keni shëndet shumë të mirë dhe të uroj jetë të gjatë. 

Për sa i përket asaj që më shtyu të publikoja, ishte inkurajimi i atyre që lexuan dorëshkrimin tim të parë. Ata, shumë më tepër se unë, besuan në mundësitë e mia. Nga atje, një rrugë me pengesa: një shtëpi botuese që u mbyll, një botues që u largua... derisa gjërat u rregulluan përfundimisht për të më futur plotësisht në botën letrare. Këtu jam, falë lexuesve, për kritikët, për botuesit, për agjentin tim, për familjen time, për ju...

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

JLGS: Nga natyra jam optimist dhe prandaj besoj se ka diçka të mirë edhe në fatkeqësitë më të mëdha. Megjithatë, është e vështirë për mua të shoh ndonjë gjë të dobishme në një pandemi, pavarësisht se secili prej nesh ka pasur momente të lumtura, pavarësisht gjithçkaje. 

Personalisht, megjithëse jam lodhur nga kufizimet, udhëtimet e cunguara dhe momentet e ankthit, nuk e kam parë rrugën time letrare të pengohet apo të dëmtohet në asnjë mënyrë. Vazhdoj me të njëjtin iluzion dhe me dëshirë të pafundme, po, për të takuar lexuesit. Një pranverë e bukur po vjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.