Intervistë me Isabel Abenia: "Duhet të jesh kërkues ndaj vetes"

Fotografi: Isabel Abenia. Profili në Facebook.

Elizabeth Abenia është nga Zaragoza, është diplomuar për Drejtësi dhe gjithashtu ka studime për Art dhe Histori Mesjetare. Përveç kësaj shkrimtarËshtë piktor. Ka postuar vetëm tre romane, të gjitha të një zhanri historik, por të mjaftueshme për të fituar një terren në radhë të parë. Titulli i tij i tretë është Sibili i fundit dhe para se të jenë Alkimisti Hollandez y Erik Godo.

Sot ma dhuro këtë intervistë në të cilën ai na tregon pak nga gjithçka në lidhje me autorët dhe librat e tij të preferuar, leximet dhe projektet e tij, zakonet e tij të të shkruarit ose si e sheh skenën aktuale të botimit. Ju faleminderit shumë kohën, mirësinë dhe përkushtimin e tyre, si dhe pjesëmarrjen e tyre në këtë seri intervistash kushtuar autorëve të romaneve historike të cilët po na ndihmojnë të mësojmë aq shumë rreth tyre. Dhe tani që i rishikoj, shoh se ajo është e vetmja autor.

INTERVIST ME ISABEL ABENIA

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

ISABEL ABENIA: Nëna ime më mësoi të lexoj para de fillojnë të Shko ne shkolle, e cila në kohën time ishte katër vjeç. Ishte rreth histori të thjeshta lloji që nuk kishte më shumë se dhjetë apo dymbëdhjetë faqe me vizatime të mëdha.

Pak pasi fillova me të libra për aventura për fëmijë, seri e Enid Blyton dhe të ngjashme, por në moshën tetë apo nëntë vjeç më kujtohet se kisha lexuar një roman, le të themi, më serioz ... une nuk e di ju them është ajo që ishte i parë. Padyshim që ai nuk i kuptonte pjesë të argumentit, por nuk braktisi asnjë libër sepse ishte një lexues shume i apasionuar. Meqenëse isha i mirë edhe në vizatim, pasoja logjike ishte se ai më inkurajoi shkruaj komike të ilustruara në një moshë të pazakontë.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

IA: Si fëmijë, çdo libër ndikon, të mësuarit është konstant dhe mendja hapet ndaj njohurive të ndryshme që regjistrohen përgjithmonë. Sidoqoftë, mund ta them atë Emri i trëndafilit ishte një roman shumë i veçantë për mua, ndoshta sepse më bëri të shqyrtoj për herë të parë mundësinë e kthehet en shkrimtar.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

IA: Më tërheqin veçanërisht autorët klasikë grekë dhe romakë Plutarku, të cilin e shndërrova në një nga personazhet e romanit tim Sibili i fundit; e Epoka e Artë Spanjolle ka shumë që më duken madhështore, por unë kam shumë admirim Lope de Vega, për të cilin besoj se ishte me të vërtetë Fénix de los Ingenios.

Lidhur me letërsinë e dy shekujve të fundit, unë preferoj rrëfimin e Robert Graves, por duhet të citoj edhe unë Umberto Echo për shkak të peshës që puna e lartpërmendur kishte mbi mua. Kohët e fundit gjithashtu kam shijuar vërtet pafajësinë e poetasEpoka Carolingian, ndër të cilat do të veçoja Theodulfi i Orleansit. E vërteta është se më pëlqen pak nga gjithçka dhe nuk mund të them se kam një shkrimtar të preferuar.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

IA: Uilliam i Baskerville Mendoj se ai është një nga personazhet më interesantë në historinë e letërsisë.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

IA: të qetë E kam të vështirë të shkruaj ose lexoj me tinguj në sfond.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

IA: Zyra ime herët në mëngjes. Më parë, preferoja të shkruaj natën, mbase sepse isha i rrethuar nga qetësia që kërkoj ta bëj, por kalimi i kohës më detyron të ndryshoj disa zakone, sepse duhet më shumë përpjekje për të qëndruar zgjuar vonë.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

IA: Disa, por nëse duhet të përmend një do të ishte Robert Graves. Përzierja e ashpërsisë historike me prekjet fantastike dhe leksiku poetik me të cilin shprehet janë një kombinim i shkëlqyeshëm për mua.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

IA: klasike të çdo lloji dhe gjykimet bashkëkohës. Por në të vërtetë zhanri nuk ka rëndësi aq sa cilësia e shkrimit.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

IA: Toka njëkohësisht disa libra në të njëjtën kohë, gjatë ditës që lexoj provë dhe natën Novela. Në këtë moment jam me disa punime të zbulimi në Babiloni dhe me disa romane nga miqtë dhe kolegët e mi.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

IA: Unë mendoj shumë janë redaktuar tituj, dhe vetë-botuese përkeqësohet edhe me shume panorama sepse ka tepricë të luan që nuk kanë ndodhur pa sitë. Si në çdo gjë, tepricë oferta vulgarizon produktin dhe rënie su cilësia Disa vjet më parë kishte shumë perlë letrare dhe tani ka shumë stoli të lira kostumesh, madje edhe me defekt në disa raste.

Ne po konvertojmë punë e mirë në thjesht hobiIsshtë si rezultat i DIY në shtëpi përkundrejt mobiljeve të bëra nga një kabinet i virtytshëm. Dhe me këtë nuk dua të them që nuk duhet provuar, por duhet të jesh kërkues me veten dhe të respektosh të tjerët. Ka libra që përmbajnë anakronizmat, faull drejtshkrimi dhe Gabimet gramatikore, e cila tregon një mungesë konsiderate për lexuesit.

Problemi i shtuar është se disa punime te holla nga autorë të mrekullueshëm humbas shikimin, çdo muaj ka qindra lansime dhe publiciteti i një libri, në të cilin shkrimtari ka qenë në gjendje të investojë vite të jetës së tij, zvogëlohet në vetëm dy muaj. Pas kësaj kohe, ajo nuk është më një risi dhe hiqet nga vitrinat e librarive.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

IA: Nga këndvështrimi im nuk ekziston asgje pozitive Në katastrofën që po jetojmë ose në atë që na ka lënë të jetojmë. Pandemia ka qenë një goditje e jashtëzakonshme në të gjithë bordin, një makth që nuk ka mbaruar akoma dhe që do të ketë pasoja të tmerrshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.