Elena Barges. Intervistë me autorin e Urdhrit të Mjeshtrit Goya

Fotografia: Elena Bargues, profili në Facebook.

Elena Bargues, Valenciane nga lindja dhe me qendër në Cantabria, fitoi i fundit Konkursi i X Ndërkombëtar i Romanit Historik "Ciudad de Úbeda" me Komisioni i Mjeshtrit Goya. Faleminderit shumë për kohën dhe mirësinë tuaj për këtë intervistë ku ai na tregon për të dhe shumë më tepër.

Elena Bargues-Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Romani juaj i ri titullohet Komisioni i Mjeshtrit GoyaMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

ELENA BARGUES: Ajo qëndron në Santander në 1810 gjatë lufta napoleonike. Parcela qendrore është rreth a Piktura e Zurbaranit —Santa Casilda— ai mjeshtër Goya, një zyrtar i gjykatës, urdhëron një dishepull, Martën, ta falsifikojë dhe t'ua japë kusurin francezëve që origjinali të mos largohet nga Spanja. Në këtë aventurë ajo e gjen veten të strehuar nga vëllezërit e saj, Mercedes dhe Salvador Velarde.

Ideja lindi nga vetë historia e pikturës. Ai u zhduk në 1808 nga Hospital de la Sangre në Sevilje - së bashku me shokët e tij, megjithëse nuk kishte asnjë lajm për ta - dhe nuk u dëgjua më për të deri në 1814, vit në të cilin zyrtarët hynë në pallatin e Madridit për të inventarizuar atë që ishte i zhdukur, francezët e kishin hequr dhe u shfaq në dhomën e oxhakut. Por korniza kishte humbur katër inç në gjerësi në aventurë. Fara u mboll.

 • N THE:Mund të ktheheni te libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

EB: Isha shumë i ri, por mbaj mend shumë: Celia çfarë thotë ajo, nga Elena Fortun.

Sa për gjënë e parë që shkrova ishte Sulmi në Cartagena de Indias. Nuk kam shkruar asgjë më parë, as tregime, as tregime; ne fakt nuk di t'i shkruaj, kane tjeter teknike. As unë nuk e ndjeva nevojën. shkruaj, kjo ka qenë një thirrje me vonesë. Megjithatë, unë kam qenë dhe jam një lexues i madh: kam shumë orë dhe shumë romane pas shpine.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

EB: Nuk kam. Do ta kisha të pamundur të përmendja një. Të shumtë janë ata që kanë lënë gjurmë në shpirt. Por mund të përmend dy klasikë: Kuvedo dhe Oscar Wilde, satirike, rebele dhe me zgjuarsi të madhe, por, nëse dini të lexoni përtej fjalëve, me ndjeshmëri të madhe dhe aftësi vëzhguese. Unë gjithmonë zbuloj diçka të re. 

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

EB: Epo, shiko, unë mendoj se Alonso quijano, zotëria Darcy, numërimi i Montecristo dhe Don Zhuani Tenorio janë të paharrueshme. Ata kanë bërë histori pa qenë historik, një paradoks i mirë.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

EB: Kur lexoj, verifikimin e vendeve apo fakteve të cilave u referohet romani; duke përfshirë biografinë e autorit. Mendoj se është thelbësore të njohësh autorin për të kuptuar punën e tij dhe anasjelltas, si dhe sa e vërteta ka. Për këtë arsye mbaj hapur një faqe interneti me shumë informacione shtesë për romanet e mia, për ata që duan të dinë më shumë.

Në orën e shkrimit, asnjë i rëndësishëm. Unë imagjinoj se kjo do t'u ndodhë të gjithë shkrimtarëve kur të jenë në mes të krijimit: personazhet që kërcejnë nëpër mendje dhe shtytja për të dalë jashtë, idetë, bisedat që ata bëjnë ndërsa jeni duke gatuar ose në dush ose pazar. Është diçka e pashmangshme.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

EB: lexoni në çdo kohë, në qoftë se unë mund të. Nuk mund të humbasësh kohën e natës: është një rit pa të cilin nuk mund të fle.

shkruajUnë jam me fat që kam një të tillë Habitacion për veten time. Për sa i përket orarit, gjatë ditës, dhe për sa kohë që kam më shumë se një orë, përndryshe, nuk ia vlen të vendos veten në detyrë.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

EB: Të gjithë. Por disa më shumë se të tjerët. Unë do të veçoja historik, romantik, policia dhe një mister.

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

EB: Nuk e di nëse doni ta dini sepse jam në mes të dokumentacionit për të filluar romanin tim të ri: Canovas, nga Benito Pérez Galdos. Por mirë, romani i fundit, ose më mirë eseja, Në gjurmët e Jane Austen, që ma dedikoi mua Espido freire në Ubeda, kur më dha çmimin për romanin më të mirë historik dhe nuk kisha pasur kohë ta lexoja. Vetëm se kam sjellë shumë libra. Nëse guxoni të shkoni në Úbeda në ditët që zhvillohet konkursi, sillni para të mira, sepse tundimi është i madh. Dhe pastaj vjen keqardhja që nuk kam blerë më.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

EB: Një botues është një kompani dhe si kompani është si kompanitë e tjera spanjolle: duke u dridhur. Nëse kësaj i shtojmë humbja e lexuesve për shkak të cilësisë së ulët arsimore, sepse nuk është një kompani me një të ardhme premtuese. Ata vënë bast për kasafortën dhe jo për premtimet e reja. Është një investim shumë i madh për të marrë përpara një të huaj, megjithëse të gjithë ëndërrojmë ta fitojmë atë lotari.

Ajo vendosi se çfarë bënin të gjithë: «Dhe nëse…»; ose "Unë nuk e kam tashmë atë".

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

EB: Fitimi i Konkursit X Ndërkombëtar të Romanit Historik "Ciudad de Úbeda" më ndihmon shumë, dhe shpresoj të vazhdoj suksese në avancimin e karrierës sime letrare. I besoj asaj që shkruaj dhe nuk dekurajohem lehtë. Lexuesit që më kontaktojnë janë karburanti për të vazhduar. Ne anen tjeter, Më pëlqen dhe më pëlqen të shkruaj. Nëse nuk mund të postoja, do të vazhdoja gjithsesi. Është tashmë pjesë e imja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.