Daniel Fopiani. Intervistë me autorin e "Zemra e të mbyturve".

Fotografia: Daniel Fopiani, profili në Twitter.

Daniel Fopiano Ai është nga Kadizi, një rreshter i Trupave Detare dhe një shkrimtar. Ai tashmë ka fituar disa çmime letrare dhe romanin e tij të mëparshëm, Melodia e errësirës, ishte finalist në Cartagena Negra 2020. Tani prezanton Zemra e të mbyturit. Në këtë intervistë Ai na tregon për të dhe shumë më tepër. Unë e vlerësoj kohën dhe mirësinë tuaj për të më shërbyer.

Daniel Fopiani — Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Romani juaj i ri titullohet Zemra e të mbyturitMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

DANIEL FOPIANI: Ideja për këtë roman lindi më shumë se njëmbëdhjetë vjet më parë, kur shkela për herë të parë në ishullin e Alboran dhe nuk mund të mos e lidha atë copë toke me një nga romanet më të lexuar të Agatha Christie-t: Dhjetë zezakë të vegjël

En Zemra e të mbyturit, përveç misterit, pezullimit dhe vrasjeve, do të gjejmë gjurmët e refleksión emigracioni ilegal ose integrimin e gratë në marinë, ndër detaje të tjera të fshehura që, shpresoj, disa lexues do të mund t'i zbulojnë.

 • AL: A mund të mbani mend ndonjë nga leximet tuaja të para? Dhe historia e parë që keni shkruar?

FD: Një nga librat e parë që lexova ishte një version i përshtatshëm për fëmijët Udhëtim në Qendrën e Tokës, nga Zhyl Verni. Falë tij dhe autorëve të tjerë klasikë jam lexues dhe shkrimtar sot, pa dyshim. Në moshën pesëmbëdhjetë ose gjashtëmbëdhjetë vjeç fillova të shkruaj disa tregime, Mbaj mend që i pari që u shpërbleva ishte një nga tema e KrishtlindjeveIshte një konkurs shumë modest, por më ndihmoi shumë të kënaqesha me shkrimin dhe të vazhdoja të përpiqesha gjatë gjithë jetës sime. 

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

FD: Kohët e fundit kam lexuar shumë Cartarescu. Emanueli Karriera është një tjetër nga autorët që më pëlqen të rekomandoj gjithmonë. 

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

FD: Më pëlqente shumë kjo Poirot, edhe pse nëse do të kisha mundësi të ulesha dhe të bisedoja me një personazh për një kohë, do të zgjidhja të pija disa birra me Sherlock Holmes. Ai ishte një personazh që shënoi shumë rininë time. 

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

FD: Unë nuk kam ndonjë hobi të çuditshëm. Ndoshta vendi i punës është të pastër dhe të organizuar. Herë pas here vendosa edhe disa xhaz sfond 

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

DF: Unë shkruaj gjithmonë mi tavolinë, dhe e bëj kur ta lejojnë puna dhe detyrimet. Shpresoj të vijë dita që të jem unë ajo që zgjedh momentin për të shkruar. 

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

FD: Nuk është se ka zhanre të tjera që më pëlqejnë, por kaq Zakonisht lexoja gjithçka dhe ndryshoja. Nuk mendoj se kam lexuar ndonjëherë dy romane të zeza me radhë, Më pëlqen të ndërthurem në zhanër dhe temë. Unë jam një dashnor i madh i narrativës në përgjithësi, më pëlqen shumë të shoh se si autorë të tjerë i shkruajnë tregimet e tyre, komploti ose zhanri është diçka që pothuajse bie në prapaskenë kur zgjedh se cilin libër do të marr sytë. 

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

FD: Tani po lexoj Solenoid, nga Cartarescu. Dhe megjithëse tashmë kam disa kapituj të planifikuar për atë që mund të jetë një roman i ri, tani jam e fokusuar në nisje de Zemra e të mbyturit, kështu që nuk mendoj se do të jem në gjendje të shkruaj shumë në muajt e ardhshëm. 

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

FD: Librashitësit dhe botuesit përgjithësisht pajtohen se numri i audiencë dhe lexuesit janë duke u rritur, ndaj është një lajm i madh jo vetëm për ne që jemi të përkushtuar ndaj kësaj, por sepse mendoj se leximi dhe edukimi janë vlera themelore për shoqërinë. 

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

FD: Nuk mendoj se mund të hiqet asgje pozitive të një pandemie si kjo që po përjetojmë. Të paktën nuk mund ta gjej. T'ju them të vërtetën, nuk më pëlqen të shkruaj apo të përfitoj nga situata për të punuar në një roman për pandeminë. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.