Clara Peñalver. Intervistë me autorin e Sublimimit

Fotografia. Clara Peñalver. Faqe në Facebook.

Clara Penalver është një shkrimtar dhe konsulent krijues. Romani i tij i fundit është Lartësim dhe bazohet në serinë origjinale të TregimMe Debutuar me Gjak dhe është krijuesi i serisë së Ada Levy -Si të vrasësh një nimfëLojë e varrezave y Fraktura e orës së orës -Me Përveç kësaj, ai gjithashtu shkruan librat për fëmijë dhe ka bashkëpunuar në radio dhe televizion. Ju faleminderit shumë i keni kushtuar pak nga koha juaj kjo intervistë, si dhe mirësinë dhe vëmendjen e tij.

Clara Peñalver - Intervistë 

 • AKTUALI I LETERRSIS: Lartësim Novelshtë romani juaj i ri, i cili doli si një seri audio. Çfarë na thoni për të dhe për shtatzëninë e tij në këtë format?

CLARA PEÑALVER: Lartësim është një histori që pësoi disa udhëtime me fat para se të bëhet e vërtetë. Për të filluar, ai lindi si një thriller futuristik me vdekjen si qendër dhe fije të përbashkët. Në fillim, kishte vetëm një histori në kokën time, pa formatim, kështu që kur mundësia e të shkruarit për Tregim, Vendosa ta përshtat atë në rregullat e një serie audio. 

E gjithë kjo midis fundit të 2018 dhe 2019. Kur më në fund nënshkrova kontratën dhe fillova të punoja me historinë, erdhi viti 2020 dhe, bashkë me të, pandemia. E pandemike më detyroi të bëja shumë ndryshimet në histori, veçanërisht në lidhje me vetë pandeminë. Historia ime u bazua në pasojat që kishte një virus në të gjithë botën dhe, kur tashmë po shkruaja LartësimKrejt papritur, të gjithë po merrnin një kurs përplasjeje se si përhapet një virus, si kalon nga një epidemi në një pandemi dhe se si njerëzimi duhet të përshtatet plotësisht ose gati me një situatë të tillë. U ndjeva si një idiot që u thoshte dëgjuesve dhe lexuesve të ardhshëm diçka që tashmë do të dinin pothuajse më mirë se sa unë kur u botua historia, kështu që bëra modifikime.

Eliminova gjithçka që lidhet me transmetimin e virusit, të ndikimit të ndikimit të tij në nivelin njerëzor. Kjo bëri që shumë nga personazhet e saj të rriteshin dhe që u shfaqën të tjerët i ri, me të cilën, ajo që mund të ishte një problem i madh për historinë, përfundoi të ishte, atëherë, goditja e tij e madhe e fatit. Historia është shumë më mirë tani.

 • AL: A mund ta mbani mend atë libër të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Zip: Mbaj mend librin e parë që gllabërova, a adaptim nga romani i Agatha Christie Vrasje në Express Orient, redaktuar nga Barco de Vapor dhe me titull Vrasje në Expressin KanadezMe Mbaj mend që e kam përpirë atë roman, që kam jetuar në secilën nga faqet e tij dhe që, prej andej, fillova të gllabëroj çdo libër që më ra në dorë.

Rreth tregimit të parë që kam shkruar, le të themi, një plan disi më të gjatë (sepse kisha shkruar tashmë shumë poezi të këqija - shumë të këqija - dhe shumë tregime të shkurtra), nuk e mbaj mend titullin, por ishte një përrallë fantastike për një vajzë që papritmas shkoi në një aeroplan tjetër ku ishte përfshirë në një luftë midis mbretërive dhe ... mirë, diçka shumë epike. Unë mendoj se ishte në gjashtëmbëdhjetë vjet dhe se me të më dhanë njohja lokale në konkursin e tregimeve të qytetit tim. Ishte hera e parë që isha në gazetë.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

Zip: E vërteta është se unë kam shumë shkrimtarë kryesorë, për më tepër, ata ndryshojnë në varësi të librit me të cilin gjendem, në nivelin e shkrimit dua të them.

Për shembull, me Lartësim, Philip K. Dick dhe George Orwell ishin autorët e mi kryesorë. Epo, të dy ata dhe autori i Vera që nëna ime kishte sy të gjelbër, Tatiana bîbuleac, për atë stil narrativ aq të pasur dhe të shkathët sa demonstron fjali pas fjalie. Më pëlqeu aq shumë romani i saj i parë i botuar këtu në Spanjë, saqë nuk mund ta ndihmoja impulsin për ta emëruar atë në timen Lartësim

Me romanin aktual, autorët e mi të referencës janë Martin Amis, Amelie Nothomb (Unë kthehem shumë tek ajo, veçanërisht tek ajo Metafizika e tubave) Dhe Ernesto sabato.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Zip: Pa dyshim zotëria Ripley, e Patricisë së madhe MagjistarMe Unë jam shumë i interesuar, pothuajse i fiksuar pas, zhvendosjeve të mendjes njerëzore, dhe Highsmith ishte veçanërisht i mirë në këtë.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

Zip: Në kohën e leximit nr.

Në kohën e shkrimit unë kam një pjesë të mirë të hobi, nga me lufto me lapsa ose pupla, nëse një ditë nuk jam dorëzuar sa duhet me to, derisa të kem nevojë pastroje skrupulozisht tryezën time nëse është në zyrën ku do të punoj. Shumë Unë shkruaj me dorë, në fletoret e Paperblanks të zgjedhura posaçërisht për secilën histori, e cila ndoshta është diku midis një zakoni të bukur dhe një manie të hekurt.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

Zip: Sa për lexoj, nëse jam me një libër letre, më pëlqen ta bëj në shtrat ose në shtrat; ndonjëherë edhe në disa mensë. Nëse audioleo, domethënë, nëse po dëgjoj një libër audio ose një seri audio, E bëj gjithë ditën, ndërsa unë kujdesem për foshnjën time, ndërsa gatuaj, ndërsa eci nëpër rrugë, ndërsa bëj pazar. Me pak fjalë, në çdo kohë ose gjatë çdo detyre që nuk kërkon përpjekje intelektuale. Që do të thotë se nëse mezi lexoj dy romane në letër në muaj, duke i dëgjuar ata mund të gëlltis tre ose katër libra në javë, diçka që më bën shumë të lumtur dhe që më lejon të shijoj letërsinë në një mënyrë tjetër.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

Zip: Në fakt, unë jam ushqim topi për tregim bashkëkohorMe Une vetem lexoj melodramë ose roman policia kur nuk shkruaj dhe të më argëtojë, pothuajse asnjëherë si burim mësimi.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

Zip: Tani sapo mbarova I padukshëm, Paul auster, Jam gati të arrij te romani tjetër i të njëjtit autor, Kërcim vrasjesh, është me ngjyrime autobiografike. Edhe une jam zhytur në shkrimin e radhës sime melodramë, më shumë në stilin e romaneve të Ada Levy sesa Zërat e Karolit o Lartësim, që do të thotë se është një Triller në të cilin i thyej të gjitha rregullat kishte dhe kishte. Shtë një roman që kam ndërmend ta përfundoj, dhe ta dorëzoj, deri në shtator.

 • AL: Si mendoni se është skena e botimit? Mendoni se do të ndryshojë apo e ka bërë tashmë këtë me formatet e reja krijuese atje?

Zip: Epo, unë mendoj se skena e botimit është shumë më interesante se kurrë. sektori Libri tradicional ka treguar gjatë pandemisë se ka ende fuqi për të vazhduar, edhe pse padyshim me ndryshime dhe përshtatje të shumta në kohë. E format i ri brenda fushës së letërsisë, i referohem audio, po na tregon se ky lexim dhe shijim i trillimeve të shkruara jo vetëm që nuk ka përfunduar, por edhe po lulëzon.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

Zip: Le të shohim, nuk do t'ju them se ishte e lehtë, puna ime është prekur shumë, veçanërisht në aktivitetet që kam kryer gjithmonë jashtë shkrimit. Sidoqoftë, unë kam marrë shumë gjëra të mira nga pandemia, për të filluar me një vajzë dhe një marrëdhënie të çmuar me partnerin tim.

Dhe gjithashtu më ndihmoi modifikoj rendin tim të përparësive, dhe të drejtohem në vendin e punës drejt qëllimeve që janë shumë më të kënaqshme, jo më të lehta, por shumë më freskuese dhe emocionuese. Që do të thotë se natyrisht Unë gjej gjëra pozitive në gjithë këtëMe Nëse nuk do ta kisha, do të kisha pushuar së qeni vetvetja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.