Benito Olmo. Intervistë me autorin e Kuqja e Madhe

Foto: Facebook i Benito Olmo.

Benito Olmo (Cádiz, 1980) tani po nxjerr një roman të ri. Titullohet E kuqja e madhe dhe ai premton të mbajë besnik ose të rrisë gamën tashmë të gjerë të lexuesve që ka shkrimtari dhe skenaristi i Cadiz. Ai është gjithashtu autor i Një mijë gjëra që nuk jua thashë para se t'ju humbja, Tragjedia e lulediellit o Manovra e breshkës, i cili gjithashtu do të ketë një adaptim filmik. Ai ka qenë një finalist për disa çmime letrare të tilla si Çmimi i Parë La Trama / Aragón Negro Novel ose Çmimi i XNUMX-të Santa Cruz.

Më ka dhënë këtë intervistë ku ai na tregon për këtë histori të re, gjithashtu për shkrimtarët dhe librat e tij të preferuar dhe skenën botuese që kemi. Unë vërtet e vlerësoj kohën që keni kaluar dhe mirësinë tuaj.

Benito Olmo - Intervistë

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

BENITO OLMO: Kam filluar të lexoj si fëmijë, pasi isha me fat që kisha një bibliotekë të madhe dhe të ushqyer mirë në shtëpi. Unë gjithashtu u përpoqa të tregoja histori, kryesisht në formë komike, përpara se të bëja hapin e duhur për të shkruar.

 • AL: Cili ishte ai libër që ju ndikoi dhe pse?

BO: Më bëri shumë përshtypje romanet e Stephen King. Praktikisht i gllabëroi ata. Sidoqoftë, tronditja e vërtetë erdhi kur ra në duart e mia Të gjithë detektivët quhen Flanagannga Andreu Martín dhe Jaume Ribera. Do të thosha se ky ishte libri që riafirmoi dashurinë time për leximin.

 • AL: Dhe ai shkrimtari i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

BO: Unë zgjedh Andreu Martin, sepse ai është lloji i shkrimtarit që do të doja të isha: i sinqertë, punëtor dhe shumë pjellor.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

BO: Do të kisha dashur të takohesha Sherlock Holmes dhe shikoni nëse fama e tij ishte e justifikuar.

 • AL: Ndonjë mani apo zakon kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

BO: Për të dy, nuk mund të humbasësh kafe.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

BO: Unë shkruaj në mëngjes, shumë herët. Momentshtë momenti im krijues i ditës, kur nuk mendoj për asgjë tjetër përveç historisë në fjalë. Unë kam një zyrë të këndshme dhe të qetë ku ndihem sikur jam në një pikturë Hopper.

 • AL: Çfarë gjejmë në romanin tuaj të fundit, E Kuqja e Madhe?

BO: Një roman krimi me protagonist a Detektivi i Kadizit dhe një adoleshent turk që na tregojnë zorrët e qytetit të Frankfurt.

 • AL: Më shumë zhanre letrare?

BO: Pa qenë një zhanër letrar në vetvete, gjithashtu Unë shkruaj audieri për Storytel. Jam i ngazëllyer për këtë format, pasi më lejon të zgjeroj dhe prezantoj burime që pasurojnë leximin. Seria ime e fundit audio quhet Wonderland.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

BO: Nuk më pëlqen të flas për ato që po shkruaj. Unë preferoj ta bëj kur të ketë mbaruar. Lidhur me leximin, sapo mbarova Burrat me kosë, nga John Connolly dhe unë kam filluar Qeniet e zbrazëtanga Guillermo del Toro.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

BO: Botës botuese i mungojnë redaktorët e mirë që janë të aftë të zbulojnë vepra të mira dhe t'i botojnë në kushtet më të mira të mundshme. Siç tha Mario Muchnik, botuesit po zëvendësohen nga llogaritarë. Në ditët e sotme, numri i ndjekësve që keni në rrjetet sociale ka më shumë rëndësi sesa sa jeni i zoti të shkruani. Për fat të mirë, lexuesit kanë ende fjalën e fundit.

 • AL: Cili është momenti i krizës që po jetojmë duke ju supozuar? A mund të mbani diçka pozitive ose të dobishme për romanet e ardhshme?

BO: Mundohem të mos prekem, megjithëse nuk është e lehtë. As nuk dua të lexoj histori të vendosura në pandemi, e lëre më t’i shkruaj. Çfarë dua es lëre pas saj e një kohe të mallkuar dhe që ne mund të rikuperojmë të gjitha puthjet dhe përqafimet që virusi na ka vjedhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.