David Sanudo. Intervistë me autorin e Fitorja e Humbur

Fotografia: David Sanudo. Me mirësjellje të autorit.

David Sanudo Ai është nga Palencia dhe gazetar në Cadena Ser ku drejton programin Dite pas dite Madridi jugor. Ai ka debutuar në romanin historik me titull të parë, Fitorja e humbur. Faleminderit shumë për kohën dhe mirësinë që më dhatë. kjo intervistë ku na flet pak për të dhe për tema të tjera.

 

David Sañudo - Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Titulli i romanit tuaj është fitoren e humbur. Çfarë na thoni në të dhe nga lindi ideja?

DAVID SAÑUDO: Është një roman aventuresk historik vendosur në shekullin e XNUMX-të në mesjetën e lartë, në Mbretërinë e Leonit. Është koha e Kalifatit të Kordobës dhe e mbreti Luan i vendos shpresat për të mposhtur andaluzianët në a send legjendar për të cilat flasin disa kronika të lashta. Ai urdhëron murgun Julián të kërkojë atë objekt, i cili do të shoqërohet nga të rinjtë Alvar Lainez, djali i Kontit të Aquilare, i cili është protagonisti i vërtetë i romanit. Të dy duhet të kalojnë nëpër manastire të ndryshme duke kërkuar më shumë të dhëna dhe duke shmangur ata që duan ta bëjnë misionin të dështojë. Në atë udhëtim Ata do të kenë mundësinë të vizitojnë praktikisht të gjitha territoret e krishtera të veriut nga manastiri i Ripollit deri në atë të San Millán ose Tábara në Zamora.

Historia erdhi nga hetimi dy ngjarje në dukje të palidhura, i distancuar në kohë, por që jam një në fiksionin e romanit.

 • AL: A mund të mbani mend ndonjë nga leximet tuaja të para? Dhe historia e parë që keni shkruar?

DS: Nuk e mbaj mend cili ishte libri i parë që lexova, por fëmijëria ime (dhe mendoj se e shumë fëmijëve të brezit tim) është shënuar nga koleksionet e ndryshme të Varka me avull. Dhe historia e parë që mbaj mend të shkruaja kishte të bënte me një kalë i quajtur hëna e vjeshtës (Emrin e kam marrë nga një komik).

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

DS: Epo, kjo është një pyetje që ka një përgjigje të komplikuar sepse në fund përfundon duke lexuar shumë dhe nga shumë autorë dhe mendoj se shumica prej tyre kanë gjëra shumë interesante për të thënë dhe për të kontribuar. Por nëse do të më duhej të qëndroja me një shkrimtar të vetëm dhe duke përfituar nga fakti që ai është autor i një romani historik (dhe që boton edhe me Edhasën), do të qëndroja me Bernard Cornwell. Dhe nga acarimet e fundit në botën e romanit historik në Spanjë (edhe pse është e vërtetë që ai kishte botuar tashmë diçka vite më parë) më pëlqen shumë mënyra se si i tregon gjërat. Vajza Jose Soto.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

DS: The Zoti Gaius. Unë besoj se Diskutime ai ishte një specialist për të hequr fokusin nga figurat e mëdha dhe për të na bërë të shikojmë ata personazhe që mbeten në hije, nuk gjenerojnë aq vëmendje, por ndoshta janë shumë më interesantë. Dhe në këtë rast do të kisha dashur të takoja z. Cayo dhe gjithashtu do të kisha pasur dhuratën që kishte Delibes për ta krijuar atë.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

DS: Unë di të lexoj lexoni kudo, nuk më intereson nëse ka zhurmë përreth, nuk kam problem; Në fakt, për shkak të punës sime, zakonisht lexoj në tren ose në metro. 

shkruaj është diçka tjetër, këtu më duhet Silencio, përqendrimi, koha… gjithçka që i mungon një shtëpie me tre fëmijë të vegjël. Ata janë gëzimi i familjes, por, baballarët dhe nënat do të më kuptojnë, harroni të keni kohë për veten tuaj.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

DS: Më pëlqen të shkruaj në shtëpi, zakonisht në laptop, dhe zakonisht e bëj në një divan me një tavolinë anësore. Nuk kam një kohë të preferuar të ditës. Por është e vërtetë që të marrësh shënime dhe madje të bësh skena apo dialogë shumë herë Idetë më vijnë duke qenë në rrugë, kështu që celulari është aleati i madh atëherë.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

DS: Më pëlqejnë librat e mirë dhe ata janë në të gjitha zhanret: I dua fantazi, roman grafik, novelë e zezë… dhe gjithashtu ai provë. Por është e vërtetë që në roman historike ka një shtesë që për mua është shumë tërheqëse dhe është lidh lexuesin me një epokë të shkuar.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

DS: Sapo fillova të lexoj Pelayo! nga Jose Angel truket. Për projektet me të cilat jam duke punuar tani, kam një të avancuar vazhdimi i fitoren e humbur, por ndoshta nga ana editoriale do të ishte më interesante të kërkoja një rrugë tjetër dhe ja ku jam gati për të përfunduar një roman policor vendosur në Zaragoza andaluziane të Shekulli XI.

 • Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

DS: Mendoj se shkrimtari (pra dhe lexuesi) është shumë me fat në ditët e sotme: ka shumë opsione postimi, vetë-botim, ka libra elektronikë... dhe mbi të jemi në një moment të artë për romanin historik. Në rastin tim, objektivi i parë ishte të shkruaja dhe të mbaroja romanin, pastaj të kishe fatin që një botues i madh i specializuar në romanet historike si Edhasa të beson, ka qenë një dhuratë e vërtetë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

DS: Personalisht, mendoj të gjithë do të largohemi disi të prekur nga këto vite që kemi kaluar dhe ato që na presin (që shpresoj të mos jenë shumë) derisa të rikuperojmë njëfarë normaliteti. Dhe nëse flasim për frymëzimet letrare, mund të hiqet shumë përvoja të asaj që po ndodh sot në botë, duke kuptuar se si njerëzit reagojnë ndaj situatave të krizës, nga altruizmi te egoizmi. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)