Fytyra e fundit e inspektorit Maigret: Rowan Atkinson

Unë tashmë e dija për të, por të hënën në mbrëmje mund të shihja episodi i parë i Maigret, Miniseries televizive ITV britanike që emetohen në 2016. Dhe unë u befasova këndshëm. Së pari sepse është më se e vështirë të shihet Rowan Atkinson dhe mos qesh. Dhe së dyti, sepse është edhe më e ndërlikuar të mos mendosh se ai nuk po bën një parodi të karakterit të drejtë, serioz, të dhembshur dhe të mirënjohur të George Simenon, komisionerit Jules maigret.

Epo jo, nuk ka. Ndryshe nga ndryshimi i regjistrit është total dhe ai hyn në lëkurën e Maigret në mënyrë perfekte, në një krijim aq të matur sa mbështetet nga prodhimi i hollë britanik aq i zakonshëm. Kjo është rishikimi dhe rishikimi im i fytyrave të tjera që i kanë dhënë jetë.

George Simenon dhe Maigret

Për shkrimtarin belg George Simenon mund të lexoni Ky artikull nënshkruar së fundmi nga kolegia ime Ana Lena Rivera. Krijesa më e famshme e saj është Jules maigret, të policisë gjyqësore franceze. Ka luajtur me yje 78 romane dhe 28 tregime të shkurtra, shkruar midis 1929 dhe 1972.

Maigret zakonisht zgjidh çështjet e tij me shumë dorë të majtë dhe, mbi të gjitha, përpiqet të hyjë në jetën e njerëzve rreth hetimit. Mundohuni të kuptoni mënyrat e tyre të jetës, nga vijnë dhe çfarë mendojnë duke vepruar dhe jetuar si ata.

Ndihma jote karakter i matur dhe i drejtë, mashtrueshëm i ashpër, sepse thellë brenda tij ka dhembshuri të thellë. Me ndihmëtarë të mirë, zakonet e tyre më karakteristike janë të jesh a duhanpirës i pa penduar dhe pirës i rëndë i birrës dhe i atij pije aq të pasur dhe të fortë që është kalvados (Vërtetoj), gjithashtu tipike për krijuesin e saj.

Seriale televizive ITV

I saj 4 episode prej 90 minutash kohëzgjatja që janë lëshuar ndërmjet 2016 dhe 2017. Ai tregon për disa raste të Maigret, të cilat ndodhin në Parisi në vitet 50 shekulli i kaluar Ata u filmuan kryesisht në vendet e Budapest dhe Szentendre, Hungari, për të treguar se Parisi. Nga prodhim shumë i kujdesshëm, shenjë dalluese e çdo seriali britanik me vlerë të kripës, vendosja, toni dhe kasta janë të patëmetë.

Dhe surpriza është dhënë nga aktori i zgjedhur për të luajtur Maigret. Rowan Atkinson është dhe do të jetë përgjithmonë Z. Bean, dhe gjithashtu një nga humoristët e mëdhenj britanikë. Pra, është mjaft zbulim ta shohësh atë të shndërrohet në një Maigret me sa duket hierartik, me të tijin kujdes, durim, maturi, ndjeshmëri dhe arsyetim për të zgjidhur çështjet e tyre. Por ajo përmbush më shumë se me efikasitet në një portret shumë bindës. Ndoshta për të qenë një ndjekës dhe lexues i shkëlqyeshëm të romaneve.

Fytyra të tjera të Maigret

Prodhimi pjellor i Simenon e bën Maigret ndoshta një nga personazhet letrarë më të njohur në ekran dhe luhet nga aktorë të mëdhenj me kalimin e kohës. Këto janë vetëm disa nga më të rëndësishmet.

 • Pierre Renoir. Vëllai i drejtorit Jean renoir, i cili e drejtoi atë në adaptimin e Nata e kryqëzimit, e 1932.
 • Robert njutoni. Aktori anglez, klasik i filmave aventurë të viteve 50, si p.sh. Ishulli i thesarit ku ai luante pirat Long John Silver. Dhe kjo nga rruga ka ca ngjashmëri me Atkinson. Ishte Maigret në Mjegullat e tundimit, e 1947.
 • Charles qesh. Një tjetër aktor i njohur anglez i cili u drejtua nga Burgess Meredith në Njeriu në Kullën Eifel, nga 1950 dhe konsiderohet si një nga përshtatjet më të mira të një vepre nga Simenon.
 • John Gabin. Ky aktor francez dhe hero i luftës është ndoshta Maigret e kinematografisë kuintesenciale dhe e preferuara e Simenon. Ai e mishëroi atë në disa raste.
 • Klodi shi. Një tjetër i madh i kinemasë britanike ishte Maigret in Njeriu që shikonte trenat të kalonin, e 1952.
 • Xhino Cervi. aktor italiano i cili e luajti atë në filmin franko-italian të vitit 1967 Maigret në Pigalle.
 • Bruno kremues. Aktori francés që personazhi i përfaqësuar në a Seriale televizive me titull Inspektori Maigret, e cila zgjati nga 1991 deri në 2005.
 • Michael gambon. Ky aktor Irlandez aq mirë i njohur ai gjithashtu i dha jetë Maigret për ITV en një serial tjetër i mëparshëm nga vitet '90, Inspektori Maigret, e cila zgjati nga 1992 deri në 1993.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.