Ines e shpirtit tim

Peizazhi kilian

Peizazhi kilian

Ines e shpirtit tim është një roman historik nga shkrimtarja e njohur Isabel Allende. Publikuar në 2006, komploti tregon përvojat e pushtuesit guximtar dhe spanjoll Ines Suarez dhe rolin e saj drejtues në pavarësinë e Kilit. Shtë një histori e vërtetë që tregon aventurat, humbjet dhe përpjekjet e shumë patriotëve në Amerikën Latine, veçanërisht në kapjen e Kilit nga spanjollët.

Allende kreu një hetim shterues mbi ngjarjet që ndodhën në mënyrë që ta bënte punën sa më të besueshme.. Përveç nderit të dukshëm që i bëhet Inés Suárez, libri pasqyron përvojat dhe mosmarrëveshjet e figurave të tjera të rëndësishme, të tilla si: Francisco Pizarro, Diego de Almagro, Pedro de Valdivia dhe Rodrigo de Quiroga. Në vitin 2020, seria homonime e romanit u publikua nga Prime Video, e cila u prodhua nga RTVE, Boomerang TV dhe Chilevisión.

Përmbledhje e Ines e shpirtit tim

Fillimi i tregimit

Në moshën 70 vjeç, Inés Suárez - Gjithashtu i njohur si Inés de Suárez -  fillon të shkruajë kronikat për jetën e tij. Qëllimi i shkrimit të këtij lloji ditari është që njerka e saj Isabel ta lexojë atë dhe trashëgimia e saj të mos harrohet. Për më tepër, plaka shpreson që një ditë të nderohet me një monument për veprimet e saj.

Evropë (1500-1537)

Agnes lindi në Plasencia (Extremadura, Spanjë), në një rreth familjar të përulur. Që në moshën tetë vjeç, aftësia e saj për të qepur dhe qëndisur e ndihmoi atë të mbante familjen e saj. Gjatë një jave të shenjtë u takua me Juan de Málaga, tek e cila u tërhoq që në momentin e parë. Për më shumë se tre vjet ata kishin një lidhje pasionante. Më vonë ata u martuan dhe u shpërngulën në Malaga.

Pas dy vitesh pa qenë në gjendje të krijosh, martesa e tyre u bë armiqësore. Juan vendosi të ndiqte ëndrrat e tij dhe shkoi në Botën e Re, ajo u kthye në Plasencia, ku mori disa lajme për të nga Venezuela. Pas një pritjeje të gjatë, Ines mori lejen mbretërore për t'u ribashkuar me burrin e saj. Ai u nis për Amerikën në kërkim të tij dhe pavarësisë që ai e dëshironte aq shumë.

Fillimet në Amerikë (1537-1540)

Pas disa udhëtimeve, Ines mbërriti në portin e Callao në Peru, së shpejti ai shkoi me fretërit në Qytetin e Mbretërve (tani Lima). Atje ajo pyeti për burrin e saj, dhe më në fund u gjet Një ushtar kush e njihte, kjo i tha se Juan kishte vdekur në betejën e Las Salinas. Nga atje, Ines vendosi të shkonte në Cuzco në kërkim të përgjigjeve për të panjohurat për burrin e saj të ndjerë tani.

Shumë shpejt u përhap fjala se e veja ishte në ato vende, për këtë arsye, Guvernatori Markez Francisco Pizarro donte ta takonte. Pas marrjes në pyetje të Ines - e cila konfirmoi se nuk donte të kthehej në Spanjë -, regjenti i caktoi një shtëpi për të jetuar. Pasi të instalohet atje, Ines takoi Pedro de Valdivia, me të cilin kishte një lidhje në shikim të parë, që nga ai moment të dy u bënë të pandashëm.

Valdivia donte të çlironte Kilin, ashtu siç u përpoq dikur Diego de Almagro; kur komentoni për Agnes, ajo Ai deklaroi se do ta shoqëronte. Ata shkuan së bashku në Qytetin e Mbretërve për të kërkuar autorizim nga Pizarro, i cili, pas një periudhe negociatash, miratoi kërkesën. A) Po, të dy filluan aventurën përmes rrugës së shkretëtirës, i shoqëruar nga Juan Gómez, Don Benito, Lucía, Catalina dhe disa ushtarë.

Udhëtimi në Kili (1540-1541) dhe themelimi i Santiago de Extremadura (1541-1543)

Për udhëtimin ata përdorën një hartë të vizatuar nga Diego de Almagro, i cili e kishte krijuar atë për të qenë në gjendje të drejtonte kthimin e tij. Pas muajsh në një karvan, ata kampuan për javë të tëra në Tarapacá ndërsa prisnin përforcime. Tashmë kur ata po humbnin shpresën, mbërriti një grup burrash të udhëhequr nga Rodrigo de Quiroga së bashku me kapitenët si Alonso de Monroy dhe Francisco de Villagra.

Dy javë më vonë, ata filluan misionin e ashpër nëpër shkretëtirë. Valdivia, Ines, burrat e tyre dhe Yanaconas arritën të arrijnë tokat kiliane në pesë muaj. Në shkurt 1541, dhe pasi kapërceu disa sulme armike, Pedro de Valdivia vendosi të krijojë qytetin e Santiago de la Nueva Extremadura. Tokat u shpërndanë dhe në pak muaj vendi ishte i begatë për të gjithë.

Sulmet në Santiago

Në shtator 1541, ndërsa Valdivia ishte jashtë Santiago, Ines lajmëroi Quiroga, sepse një masë njerëzish po i afroheshin. Kështu filloi një luftë e madhe për mbrojtjen e territoritAta ishin në gjendje të dominonin situatën, megjithëse qyteti ishte në rrënoja, me shumë të vdekur dhe të plagosur. Ines pati një shfaqje mbresëlënëse në luftë, ajo luftoi përkrah burrave deri në fund.

Valdivia mbërriti 4 ditë më vonë; Edhe pse i trishtuar, ai i inkurajoi ata të fillojnë nga e para, duke bërtitur: "Santiago dhe mbyll Spanjën!"

Vite të vështira (1543-1549)

Pasi Santiago u shkatërrua, të gjithë donin të ktheheshin në Peru, por Valdivia nuk i lejoi. Në vend të kësaj, ai i kërkoi Cuzco -s përforcim për të rindërtuar qytetin; ndërkohë që po ndodhte, ata jetuan dy vjet mjerim të thellë. Kur u arrit komunikimi me vendin e Inkave, ata dërguan furnizime dhe gjithçka filloi të përmirësohej, kështu Santiago u shpall kryeqyteti i mbretërisë.

Valdivia Isha i shqetësuar, mirë donte të çlironte territore të tjera në Kili - Të cilët u dominuan nga Mapuches - dhe ndërhynë në ngjarjet në Peru. Së shpejti, ai u nis me kapitenët e tjerë, diçka që nuk i pëlqeu asnjë prej ndjekësve të tij, të cilët ishin në krye të Villagra. Pas largimit të këtij njeriu, Ines u ndje e tradhtuar, dhe me kalimin e kohes ai u strehua në krahët e Quiroga.

Vitet e fundit

Në 1549 dy ushtarë nga La Serena - Qyteti i sapo themeluar -mbërritën në Santiago me lajmin se ishin sulmuar nga indianët. Kryengritja do t'i kapte së shpejti, për këtë arsye terrori depërtoi midis kolonëve. U vendos që Villagra të vazhdonte për të rregulluar situatën, ai arriti një traktat paqeje, por ishte disi e paqëndrueshme, të gjithë donin që guvernatori të kthehej.

Pas disa muaj luftimesh, Valdivia ishte në gjendje të largohej nga Peruja, por shpejt u thirr nga Zëvendëskryetari La Garza. Pedro duhej të përballej me shumë akuza, kështu që ai u kthye të përballet me drejtësinë. Edhe pse ky njeri vërtetoi pafajësinë e tij, dënimi kërkoi që Ines t’i hiqet pasuria dhe të kthehet në Peru ose Spanjë.

Ines rezistoi të largohej nga Kili, kështu, vendosi të martohej me Rodrigo de Quiroga, meqenëse në këtë mënyrë ai nuk do të humbiste pronën e tij, as nuk do të duhej të largohej. Ai u betua për dashurinë dhe besnikërinë e përjetshme ndaj këtij njeriu, i cili disa kohë më parë tashmë ishte kujdesur për vajzën e tij Isabel. Ata të dy qëndruan së bashku për një kohë të gjatë - Derisa ata vdiqën - dhe ata luftuan me Mapuches në sulmet e tyre të para.

Rreth autores, Isabel Allende

Shkrimtari Isabel Angelica Allende Llona lindi më 2 gusht 1942 në Lima, Peru. Prindërit e tij ishin Tomás Allende Pesce dhe Francisca Llona Barros; pas divorcit të tyre në 1945, Isabel udhëtoi me nënën dhe vëllezërit e motrat e saj në Kili, ku jetoi për disa vjet.

Isabel Allende.

Isabel Allende.

Pas grushtit të shtetit në Kili në 1973, Allende duhej të shkonte në mërgim në Venezuelë me burrin dhe fëmijët e saj (nga 1975 në 1988). Në vitin 1982, ai botoi romanin e tij të parë: Shtëpia e Shpirtrave; Falë kësaj pune, ai arriti njohje të madhe botërore. Deri më sot, shkrimtarja e famshme ka botuar më shumë se 20 libra, me të cilët ka pushtuar më shumë se 75 milion lexues në të gjithë botën.

Disa nga krijimet e tij më të spikatura janë: Plani i pafund (1991), Paula (1994), Qyteti i bishave (2002), El Zorro: legjenda fillon, Inés del alma mía (2006), Fletorja e Majës (2011), Dashnori japonez (2015); dhe postimi i tij i fundit: Gratë e shpirtit tim (2020).

Librat e Isabel Allende

 • Shtëpia e Shpirtrave (1982)
 • Gruaja e trashë prej porcelani (1984)
 • E Dashurisë dhe Hijet (1984)
 • Eva Luna (1987)
 • Përralla të Eva Luna (1989)
 • Plani i pafund (1991)
 • Paula (1994)
 • Afrodita (1997)
 • Bijë e fatit (1998)
 • Portret në sepia (2000)
 • Qyteti i bishave (2002)
 • Vendi im i shpikur (2003)
 • Mbretëria e dragoit të artë (2003)
 • Pylli i Pygmies (2004)
 • El Zorro: legjenda fillon (2005)
 • Ines e shpirtit tim (2006)
 • Shuma e ditëve (2007)
 • Dashamirët e Guggenheim. Puna e numërimit (2007)
 • Ishulli nën det (2009)
 • Fletorja e Majës (2011)
 • Amor (2012)
 • Loja e Ripper (2014)
 • Dashnori japonez (2015)
 • Përtej dimrit (2017)
 • Petal i detit të gjatë (2019)
 • Gratë e shpirtit tim (2020)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.