Agnes dhe gezim

Ines dhe gëzim.

Ines dhe gëzim.

Agnes dhe gezim (2010) është i pari i Episodet e një lufte të pafund, krijuar nga shkrimtari spanjoll Almudena Grandes. Një sagë përqendruar te "lufta e përjetshme për liri" që ka lindur në Spanjën e pasluftës deri më sot. Linja komplot e serisë përshkruan ndryshimet sociopolitike, kulturore dhe mendore, të pasqyruara përmes tre personazheve që u përkasin brezave të ndryshëm.

En Agnes dhe gezim, autori përdor një stil narrativ me tipare didaktike ndërsa reflekton në “dilemat etike ose morale përballë tjetërsisë”. Sipas Ingrid Lindström Leo (Mid Sweden University, 2012), Grandes i përdor këto paradigma "për të bërë dallimin midis së mirës dhe së keqes, së mirës dhe së keqes". Si pasojë, tekstet e tij ndërthurin ngjarje të vërteta historike me personazhe dhe situata të trilluara. Për rrëfimin dhe historinë e saj të arritur mirë, ky libër është ndër më të mirët e Almudena Grandes.

Për autorin, Almudena Grandes

Almudena Grandes Hernández lindi në Madrid, Spanjë, më 7 maj 1960. Para se t’i përkushtohej plotësisht letërsisë, ai u diplomua në Fakultetin e Gjeografisë dhe Historisë në Universitetin Complutense të Madridit. Ajo e filloi karrierën e saj me letra në 1989 si një kompetente për enciklopedi. Pastaj, gjatë tre dekadave, ai ka hyrë me sukses në zhanret e narrativës, romaneve erotike, tregimeve të shkurtra, kronikave dhe romaneve. Ajo është një grua jashtëzakonisht e menduar, fjalitë e tij janë plot me thellësi të lavdërueshme.

Postimi juaj i parë, Moshat e Lulu (1989) ishte një sukses editorial, i përkthyer në më shumë se 20 gjuhë. Për më tepër, Grandes është një gazetar dhe skenarist; Emri i tij është i lidhur me media prestigjioze siç është gazeta Vendi ose Rreshtin SER. Agnes dhe gezim Shtë i teti nga trembëdhjetë romanet e tij të botuar deri më sot, në një listë të veprave që përfshin shtatë adaptime filmike.

Konteksti historik dhe politik i veprës

Almudena Grandes u frymëzua nga pushtimi i luginës Arán, Katalonia, për zhvillimin e argumentit të Agnes dhe gezim. Ishte një inkursion ushtarak i kryer nga Franca nga guerilasit komunistë spanjollë gjatë vjeshtës së vitit 1944. Në këtë libër, Grandes zbulon tre tema konstante në karrierën e tij: periudhën e pasluftës, tranzicionin spanjoll dhe pozicionin e tij politik të majtë.

Sipas Santos Sanz-Villanueva (El Cultural, 2010), “Grandes kapërcen operacionin e dështuar ushtarak derisa ta shndërrojmë atë në një kategori të sjelljeve të caktuara, kompleksiteti i të cilave zbulon duke treguar trajektoren e disa protagonistëve. Kjo e çon atë të gjurmojë veprimin narrativ përsëri në Republikë dhe të arrijë çështjet aktuale përmes shënimeve individuale ".

Karakteret (dhe raportuesit) e Agnes dhe gezim

Edhe pse lufta është e rëndësishme, shumica e romanit sillet rreth përvojave të protagonistit, Inés. Ajo shfaqet si zëri kryesor - në vetën e parë - në një histori që detajon udhëtimet e të internuarve republikanë spanjollë në Francë. Në disa segmente, rrëfimi kryhet nga Fernando Garitano (me nofkën Galán), i cili bëhet burri i Inés.

Galán përshkruan - gjithashtu në vetën e parë - mënyrën e jetesës së disa personazheve të vërtetë të Partisë Komuniste Spanjolle. Midis tyre, Jesús Monzón Reparaz, Dolores Ibárruri (Pasionaria) dhe Santiago Carrillo. Ekziston edhe një narrator i tretë: vetë autorja, e cila rrëfen ngjarje para jetës së saj dhe i paraqet ato me një intonacion të ngrohtë, të gjithëdijshëm dhe të përkushtuar.

Almudena e madhe.

Almudena e madhe.

Stili narrativ

Grandes nuk pretendon të jetë i paanshëm ose të rishikojë rrjetat e së kaluarës pa u përfshirë emocionalisht.. Përkundrazi, ajo zbulon të dhëna (të vërteta dhe fiktive) si një thashethem në lidhje me marrëdhëniet ndërpersonale të disa emrave historikë. Prandaj, ka një interes më të madh për çështjet e dashurisë së protagonistëve, në vend që të thellohemi në ngjarje reale me rëndësi kombëtare dhe ndërkombëtare.

Agnes dhe gezim është një tekst i dendur dhe i gjatë, plot përshkrime të hollësishme, folje të kota dhe histori aksesore. Këto kllapa të shpeshta - sipas mendimit të kritikëve të tillë si Nick Castior i Revista de Libros (2020) - mund të prodhojnë segmente të "leximit të papajtueshëm". Në çdo rast, Grandes arrin një imazh shumë të qartë të njerëzve të atyre kohërave, me zakonet, veçoritë dhe vështirësitë e tyre përkatëse.

Struktura e romanit

Romani përfshin një periudhë midis 1936 dhe 1949, megjithëse më në fund arrin deri në 1978. Lëvizjet hapësinore e çojnë lexuesin në Madrid, Lérida, Bosost, Toulouse dhe Viella. Libri është i ndarë në katër pjesë: Para, Gjatë, Pas dhe Pesë Kilona donuts, të cilat grupojnë gjithsej trembëdhjetë kapituj. Sidoqoftë, modeli linear nuk është i përhershëm, pasi shfaqen shumë analepsa, elipsa dhe prolepsë.

Shumica e faqeve kalojnë midis anekdotave që korrespondojnë me periudhën e protagonistit në Toulouse. Për analistët letrar më konservatorë, ajo përfaqëson një karakteristikë në kundërshtim me romanin historik tradicional. Po kështu, fjalimi i rrëfyesit të gjithëdijshëm rikrijohet në fokalizime sentimentale që nxjerrin në pah dashurinë si faktor mobilizues të të gjithë historisë.

Përmbledhje e Agnes dhe gezim

“Po atë natë, ai shkroi një letër, një javë më vonë, mori një tjetër dhe të nesërmen në mëngjes erdhi të më thoshte se gjithçka ishte rregulluar. Nuk i kishte kushtuar asnjë punë për të bindur një mik të popullit të tij, shumë i zgjuar, të shkonte në një fabrikë vaji për të blerë vaj me një çmim Fuensanteño dhe më pas të gjente një mënyrë për ta dërguar në Madrid, nga ku një tjetër mik i tij, po aq mirë se ai, dhe një punonjës në një kompani transporti, do ta dërgonin tek ne sapo të gjente një vrimë në një kamion ».

Fillimi në Madrid

Një vajzë 20-vjeçare, Inés Ruiz Maldonado, tregon nga perspektiva e saj simpatike monarkike se si lufta civile fillon të ndryshojë jetën e saj përgjithmonë. Ajo është vetëm me ndihmësen personale të Virtudes në Madrid sepse familja e saj zhvendoset në San Sebastián për arsye mjekësore. Përveç kësaj, vëllai i tij i madh, Ricardo, ka qenë një anëtar i Falange për dy vjet dhe është regjistruar në Forcat e Armatosura.

Falë ndihmësit të Virtudes, Inés takon Pedro Palacios, kreun e një qelize të Rinisë së Unifikuar Socialiste (JSU). Pedro bie në dashuri me Inés dhe e bind atë të krijojë një seli të Ndihmës së Kuqe në shtëpinë e tij. Për këtë arsye, ajo përdor fjalëkalimin e dhënë nga Ricardo për të hyrë në kasafortë dhe për të hequr kursimet e familjes.

Një vend i copëtuar nga zemra

Në realitet, Ricardo planifikoi të ndajë paratë e mbrojtura për të kontribuar financiarisht në Kryengritjen Kombëtare. Pra, një herë vëllezërit e ngushtë bëhen armiq të vdekshëm. Ndarja e gjirit të familjes simbolizon pasojën më të egër të luftës: "Kainizmi". Sidoqoftë, pas vdekjes së nënës Ricardo, ai është i detyruar të ruajë motrën e tij të vogël për shkak të një premtimi që i është bërë nënës së tij.

Ricardo zgjidh paradoksin e tij ekzistencial duke dorëzuar motrën e tij nën kujdesin e gruas së tij, Adela. Por, pas tradhtisë së Pedro Palacios ndaj Inés dhe Virtudes, të dy janë burgosur në Ventas dhe janë dënuar me vdekje. Vetëm ndërhyrja në ekstremis Ricardo shpëton Ines nga muri; Virtytet nuk kanë të njëjtin fat. Në fund të luftës, Inés pranohet në manastirin e vendit të drejtuar nga kunata e saj Adela.

Arratisja

Por ditët në manastir fillojnë të bëhen të padurueshme për shkak të një miku të Ricardo, komandant Garrido. Falangistja ngacmon seksualisht Inés për pozicionin e saj republikan. Kështu, Kur Inés dëgjon në radio për pushtimin republikan të Luginës së Aranit, ajo vendos të shpëtojë. Bastisja erdhi nga Franca, ndodhi midis 19 dhe 27 tetor 1944.

Përkundër faktit që sistemi i mbrojtjes së Frankos zmbrapsi ofensivën rebele, shumica e përmbysësve u kthyen të padëmtuar në Francë.. Në atë moment, Galán shpërthen si narrator gjatë përgatitjeve për të ashtuquajturin "Operacioni Ripushtimi i Spanjës32". Pastaj, Inés vazhdon historinë nga enklava guerile e Bosost, ku ajo është përfshirë si një kuzhiniere për trupat republikane.

Citim nga shkrimtarja Almudena Grandes.

Citim nga shkrimtarja Almudena Grandes.

Toulouse

Inés bëhet një kuzhiniere e jashtëzakonshme, në një masë të tillë që ajo arrin të krijojë një restorant të shkëlqyeshëm në Toulouse. Inés dhe Galán (Fernando Gaitano) dashurohen, martohen dhe kanë katër fëmijë. Nga ai moment e tutje, Inés iu përkushtua mbështetjes së familjes së saj (dhe ndihmës së shokëve të tjerë në luftë) të mbështetur nga suksesi i themelimit të saj.

Ndërkohë, Galán në mënyrë klandestine kthehet në Spanjë për periudha të gjata për t'u takuar me komunistët e tjerë. Puna e Fernandos përqendrohet në mbledhjen dhe transmetimin e informacionit në lidhje me situatën brenda vendit. Në Toulouse, shtëpia e Inés shërben si një vend takimi për personazhe të vërtetë në histori, mes tyre, Dolores Ibárruri (Pasionaria) dhe Santiago Carrillo.

Pesë kilogramë donuts

Rrethi i Inés është kompletuar aty ku filloi gjithçka, në Madrid, së bashku me burrin e saj dhe bashkëfetarët e tij. Vdekja e Frankos në 1975 i dha vendin kthimit të lirisë dhe demokracisë në Spanjë. Protagonistët festojnë duke ngrënë një nga specialitetet e Inés: donuts.

Ajo përfaqëson një mbyllje me tone të caktuara melankolike të përziera me ndjenjën e gëzimit në fund të diktaturës. Sekuenca e fundit e librit evokon mbërritjen me kalë të Inés në kampin Bosost në 1944. Në atë moment, ajo ishte ngarkuar me pesë kg donuts brenda një kuti kapelë ... Shuma që ajo premtoi të bënte kur Spanja u çlirua.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.