Alfonsina Storni, ikona e postmodernizmit argjentinas. 3 poezi

Fotografi e E pavarur.

Alfonsina Storni ajo ishte poete Argjentinë i lindur në Zvicër kush ndërroi jetë tragjikisht në një ditë si sot të vitit 1938. Konsiderohet si një nga ikona të letërsisë postmoderne në vendin tuaj. Puna e tij përmban luftë, guximi, dashuria dhe shfajësimi i grave. Këto janë 3 poezi të tij Unë zgjedh ta kujtoj ose t'ua paraqes atyre që nuk e dinin.

Alfonsina Storni

Lindur ne Zvicra, shumë shpejt u transferua me familjen e tij në Argjentinë. Fëmijëria e tij u shënua nga vështirësi ekonomike dhe sa më shpejt që ai mundi ai filloi të punojë si kameriere, rrobaqepëse dhe punëtore. Ishte gjithashtu mësues rurale dhe mësuesi i dramës dhe bashkëpunoi me grupe të ndryshme teatrore për të rinj.

Në vitin 1911 ai u transferua në Buenos Aires dhe vitin e ardhshëm ai pati një djalë, Alejandro, babai i të cilit ishte i panjohur. Karriera e tij letrare filloi në 1916 me Qetësimi i trëndafilit, dhe vazhdoi me Lëndimi i ëmbël, Në mënyrë të paqartë y Languor, gjë që e bëri atë të fitojë Çmimin e Parë Komunal për Poezi dhe Çmimin e Dytë Kombëtar për Letërsinë.

Më vonë puna e tij Okër ai e distancoi atë nga Modernizmi për përmbajtjen e tij më realiste. Botuar më pas Poezi Dashurie, nje pale luan si Dashuria për botën y Dy farsa piroteknike. Dhe ai vazhdoi me poezi në Bota me shtatë puse o Antologji poetike.

E munduar nga kanceri dhe e prekur nga vetmia e thellë, ai bëri vetëvrasje në Mar del Plata në 1938.

3 poezi

Adios

Gjërat që vdesin nuk kthehen më në jetë
gjërat që vdesin nuk kthehen më.
Gota janë thyer dhe xhami që mbetet
Dustshtë pluhur përgjithmonë dhe gjithmonë do të jetë!

Kur sythat bien nga dega
dy herë me radhë ata nuk do të lulëzojnë ...
Lule të prera nga era e pafytyrë
ato mbarojnë përgjithmonë, përgjithmonë dhe përgjithmonë!

Ditët që ishin, ditët e humbura,
ditët inerte nuk do të kthehen më!
Sa të trishtueshme orët që u granatuan
nën krahun e vetmisë!

Sa të trishtueshme hijet, hijet e tmerrshme,
hijet e krijuara nga e keqja jonë!
Oh, gjërat kanë shkuar, gjërat janë tharë,
gjërat qiellore që zhduken kështu!

Zemra ... heshtja! ... Mbulo veten me plagë! ...
-nga plagët e infektuara- mbulohuni me të keqen! ...
Le të vdesin të gjithë ata që arrijnë kur të prekin,
zemër e mallkuar që ti e shqetëson padurimin tim!

Lamtumirë përgjithmonë ëmbëlsirat e mia të gjithë!
Lamtumirë gëzimi im plot mirësi!
Oh, gjërat e vdekura, gjërat e thara,
gjërat qiellore që nuk kthehen më! ...

***

Ëmbëlsia juaj

Unë eci ngadalë nëpër shtegun e akacive,
petalet e saj të borës parfumojnë duart e mia,
flokët e mi janë të qetë nën zefyr të lehta
dhe shpirti është si shkuma e aristokracive.

Gjeniu i mirë: këtë ditë me mua ju përgëzoni veten,
vetëm një psherëtimë më bën të përjetshëm dhe të shkurtër ...
A do të fluturoj ndërsa shpirti lëviz?
Në këmbët e mia të tre hiret marrin krahë dhe kërcejnë.

A është ajo natën e kaluar duart tuaja, në duart e mia të zjarrit,
ata i dhanë gjakut tim aq shumë ëmbëlsi, sa më vonë,
mbush gojën time me mjaltë aromatik.

Aq e freskët sa në mëngjesin e pastër të verës
Kam shumë frikë se mos kthehem përsëri në shtëpi në fermë
fluturat e arta në buzët e mia.

***

konsumator

Do të doja këtë pasdite hyjnore të tetorit
shëtisni përgjatë bregut të largët të detit;
se rëra e artë dhe ujërat e gjelbërta,
dhe qiejt e pastër do të më shohin të kaloj.

Të jem i gjatë, krenar, i përsosur, do të doja,
si një romak, të pajtohem
me valët e mëdha dhe shkëmbinjtë e ngordhur
dhe plazhet e gjera që rrethojnë detin.

Me hapin e ngadaltë, dhe sytë e ftohtë
dhe gojën memece, duke lënë të çohem;
shiko valët blu të thyhen
kundër puçrrave dhe mos vezulloni;
shikoni se si hanë zogjtë grabitqarë
peshq të vegjël dhe mos u zgjoni;
të mendosh se anijet e brishta munden
zhyten në ujëra dhe mos psherëtijnë;
shih atë të vijë përpara, fyt në ajër,
njeriu me i bukur, duke mos dashur te dashuroj ...

Humbja e shikimit tuaj, pa mend
humbe dhe mos e gjej më kurrë:
dhe, figura në këmbë, midis qiellit dhe plazhit,
ndiej harresën shumëvjeçare të detit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Luciano të dy dijo

    Gjatë adoleshencës sime, gjatë rrugës për në shkollën e mesme me autobus, kaloja çdo ditë para pikës së saktë në breg të detit nga e cila Alfonsina kërkoi vdekjen e saj. Memento vdiq. Një shenjë e pashlyeshme e brishtësisë së ekzistencës.