Ide për të shkruar një libër

Ide për të shkruar një libër.

Ide për të shkruar një libër.

Aktualisht, interneti ofron një sasi të madhe informacioni në lidhje me idetë për të shkruar një libër. Në këtë kuptim, aspekti i parë rreth të cilit shkrimtari duhet të reflektojë është tek motivimet dhe / ose qëllimet e tij. Arsyeja është e thjeshtë: shkrimi shërben për të pasqyruar pozicionin e autorit në lidhje me një ndjenjë të brendshme ose kolektive, si dhe një formë të shpërndarjes së informacionit.

Cili është burimi i frymëzimit? Cili është qëllimi: të argëtojë, të informojë, të zbulojë një botë imagjinare, të shpreh një këndvështrim…? Përfshirëse, stimuli tregtar mund të jetë gjithashtu një motiv shumë i vlefshëm kur përgatitni një libër. Në çdo rast, kur shkrimtari ka zbuluar ato të panjohura, ai mund të kryejë hapat e nevojshëm.

Përcaktoni qëllimin

Kur shkrimtari e ka peshuar qëllimin e tij - zakonisht - është më lehtë për të që ta përcjellë mesazhin e tij. Në të njëjtën kohë, motivimi i autorit shërben si një udhëzues për zgjedhjen e një zhanri ose stili të veçantë. Tani, një libër nuk duhet domosdoshmërisht të pëllumbasohet brenda një zhanri të vetëm letrar.

Për shembull: një roman mund të jetë trillim shkencor dhe, njëkohësisht, të paraqesë rrëfimin e tij për komplotet detektive ose misterioze. Edhe nëse, Një rekomandim i rëndësishëm është të respektoni veçoritë e secilës zhanër letrar. Prandaj, kur kombinoni disa zhanre dhe / ose stile, është thelbësore që ato të mos përjashtojnë reciprokisht, në mënyrë që të mos gjenerojnë kontradikta ose mospërputhje.

Rekomandime për të shkruar një libër me trillime

Rrëfimi jo-trillues nënkupton domosdoshmërisht një themel në çështje të vërteta. Kjo premisë përfshin faktet, detajet, incidentet dhe personazhet. Si pasojë, nëse një autor vendos një përshkrim - edhe nëse duket i parëndësishëm - që ai e di si të rremë, ai mund të interpretohet si një veprim i pandershëm.

Prandaj, kjo zhanër bazohet në të gjithë literaturën e krijuar me qëllim të përhapjes së njohurive. Kjo është, tekste shkencore, përmbajtje akademike, manuale, ese historike dhe shkrime teknike. Aty ku burimet e cituara duhet të jenë të verifikueshme dhe informacioni mund të përsëritet.

Çfarë është gjysmë-trillimi?

Kur një shkrimtar zbaton ndryshime të vogla në ngjarjet historike ose në faktin shkencor, teksti në mënyrë të pashmangshme nuk i përket më fiksionit. Ndërsa këto modifikime të lehta janë të pranueshme, ato përfaqësojnë një ndryshim - si dhe një defekt të rëndë etik - duke e trajtuar përmbajtjen sikur të ishte e besueshme. Në këtë pikë, gjëja e saktë është të pohosh se është një tekst gjysmë-trillues.

Rekomandime për të shkruar një libër me poezi ose një përmbledhje poezish

Rekomandime për të shkruar një përmbledhje me poezi.

Rekomandime për të shkruar një përmbledhje me poezi.

Identifikoni një stil

Poezia klasike përcaktohet tipikisht si ajo e përpunuar në strofa, e qeverisur nga parametra metrikë dhe me një rimë specifike. Si pasojë, ato janë poezi me një numër të saktë të rrokjeve, të pajisura me harmoni dhe muzikalitet. Megjithatë, është e mundur të shkruhet poezi prozë ose të kombinohen të dy stilet (E cila është një tipar karakteristik i shumë poetëve avangardë).

Pra, për një shkrimtar - veçanërisht nëse ai po fillon me poetikën - është mjaft e dobishme të familjarizohet me këto variante të stilit. Në këtë mënyrë ju mund të zgjidhni se cila formë e përbërjes i përshtatet më së miri ndjenjës ose idesë që dëshironi të shprehni. Në mënyrë të barabartë, zgjedhja e stilit është pjesë e një procesi gjithëpërfshirës krijues, prandaj, nuk duhet domosdoshmërisht të jetë hapi i parë.

Lexoni, brendësoni

Leximi i poezive lejon të njohësh mendimin dhe burimet e përdorura nga poetë të tjerë. Sigurisht, gjëja më e këshillueshme është të bësh një lexim të thellë, të zhytur në mendime, të përzemërta, duke "përtypur" secilën fjali. Kur merreni me ndjenjat, poezia do të jetë gjithmonë një përbërje subjektive, por ndjenjat (dashuria, dhimbja, nostalgjia, dëshira ...) janë universale.

Në këtë rast, lind një pyetje e pashmangshme, si të diferencohesh nga poetët e tjerë nëse qëllimi është të shprehësh ndjenja të ngjashme? Si të arrihet vërtetësia? Përgjigjet lidhen domosdoshmërisht me këmbënguljen dhe kreativitetin. Me fjalë të tjera, është një proces i shkrimit dhe rishkrimit me qëllim të korrigjimit të gabimeve të fjalive.

Kuptoni përdorimin e burimeve

Në përbërjen poetike, krijimtaria në vetvete është zakonisht e shurdhër nëse shkrimtari nuk përdor burime shprehëse në kohën e duhur. Meqenëse metaforat, anaforat dhe aliteraturat mund të ndryshojnë ose theksojnë në mënyrë të konsiderueshme idenë e një fraze. Përmes tyre, poeti merr aftësinë për të shndërruar frymëzimin e tij në një shprehje të zbukuruar.

Për këtë arsye - është e rëndësishme të këmbëngulni për këtë çështje - për poetët është thelbësore të lexohen mjeshtrat e mëdhenj të poezisë. Në këtë mënyrë, figurat historike dhe me stile të ndryshme si Shakespeare dhe Rafael Cadenas, për shembull, bëhen mësuesit më të mirë.

Hartoni një përmbledhje me poezi

Në ditët e sotme, është mjaft e lehtë të marrësh dizajne poetike në internet. Pse është i rëndësishëm ky hap? Mireai organizimi i poezive në një përmbledhje poezish lejon që ato të paraqiten në një rend koherent sipas qëllimit të autorit. Për këtë arsye, poeti duhet të përcaktojë nëse vendos apo jo aspekte të tilla si:

 • Kualifikimi Mundësisht, titulli duhet të jetë tërheqës dhe në përputhje me përmbajtjen e përmbledhjes së poezive. Mbi të gjitha, është emri me të cilin njerëzit e tjerë do ta njohin punën.
 • Indeksi
 • Titra (emri i secilës poezi) dhe / ose poezi të numëruara. Në të njëjtën mënyrë, përmbledhja me poezi mund të ndahet në pjesë që grupojnë disa poezi.
 • Estetika (numri i kolonave për faqe dhe hapësira midis strofave).

Rekomandime për të shkruar një libër me fantazi

Fantazia e ka pozicionuar veten si zhanri letrar më i popullarizuar i kohërave bashkëkohore. Nga ana tjetër, fantazia përfshin të paktën 10 nëngjini të tjera, secila me karakteristikat e veta të veçanta. Sigurisht, nocioni themelor në të gjithë ata është realizueshmëria e - fjalë për fjalë - e çdo gjëje të imagjinuar nga autori.

Prandaj, mungesa e kufijve krijues hap një univers të botëve jomateriale, krijesave mitologjike, qenieve fantastike, përbindëshave, zanave, kukudhëve, alienëve, entiteteve ndër-dimensionale ... Por, cilësia "e pakufishme" e fantazi gjithashtu kërkon një urdhër argumentues dhe, mbi të gjitha, përdorni pajisje letrare në mënyrë që të krijoni përshkrime të gjalla.

Hapat

 • Stuhi mendimesh.
 • Hetoni nën-zhanret e fantazisë dhe burimet e përdorura nga autorët e mëdhenj për të hedhur botën në letër.
 • Përgatitni përshkrime të hollësishme të personazheve kryesorë dhe dytësorë (pavarësisht nëse këto përshkrime do të pasqyrohen në tekstin e librit). Kjo përfshin historitë e tyre përkatëse të jetës, tiparet e personalitetit, veshjet, motivimet dhe pritjet e tyre.
 • Krijoni një kornizë kohore për të shmangur mospërputhjet.
 • Detajoni secilin aspekt të botës imagjinare që do të ndërtohet (shoqëria, politika, flora, fauna, atmosfera, gjeografia, astronomia) ...

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.