I Rrituri i Ri vs i riu i ri

I ri i Rritur

Unë e konsideroj veten një lexues mjaft të zellshëm të Të Rriturit, megjithatë, për një kohë të gjatë kam parë se si imponohet një kategori e re që pothuajse do të dukej e destinuar për të njëjtin audiencë për shkak të ngjashmërisë në emrin e saj: i ri i ri. Sot dua të flas me ju për këto dy «zhanre» letrare (në thonjëza pasi në të vërtetë nuk janë zhanre) që janë kaq në modë kohët e fundit, e cila është secila dhe cilat janë ndryshimet e tyre. Sepse jo, ato nuk janë të njëjta dhe as nuk i drejtohet të njëjtit audiencë.

Çfarë është i riu i rritur ose YA?

Gjithmonë ka pasur letërsi për të rinjtë, më parë kishte më pak nga këta libra, por kishte letërsi për të rinjtë. Sidoqoftë kohët e fundit kjo kategori filloi të njihet si i Rrituri i Ri (Mund ta gjeni të shkurtuar si YA), dhe madje në disa vende ato katalogohen si "I ri i rritur", duke përdorur përkthimin fjalë për fjalë. Letërsi për të Rinj Literatureshtë letërsia rinore e një jete, përfshin moshat nga 13 në 17 vjeç, megjithëse tashmë e dimë që mosha është shumë subjektive pasi që secili person mund të lexojë atë që dëshiron pavarësisht audiencës në të cilën janë të orientuar. Në këtë kategori mund të gjejmë libra të të gjitha zhanreve, nga realiste si Nën të njëjtin yll, madje edhe si e mbinatyrshme Muzg, duke kaluar distopi si Lojërat e urisë o Divergjent, për të përmendur disa nga titujt më të njohur në letërsinë e të Rriturve të Rinj.

Çfarë është i riu i ri ose NA?

Nga ana tjetër, edhe pse i Rrituri i Ri (mund ta gjeni të shkurtuar si NA) duket si një kushëri i parë i një të mëparshmi, në këtë rast i ashtuquajturi i Rrituri i Ri është shumë më i kufizuar se ai i mëparshmi.

Është quajtur I ri i ri për ata libra që synojnë një audiencë midis 18 dhe gati 30 vjet. Në këtë lloj letërsie mbizotërojnë historitë bashkëkohore ose realist i dy personazheve midis të cilave lind një lloj tërheqjeje. Mund të ketë zhanre të tjera brenda kësaj kategorie, por e vërteta është se gjithçka që kam gjetur në lidhje me New Adult, edhe pse ka qenë mjaft e vogël, ka të njëjtat karakteristika: një djalë, një vajzë dhe, gjë që e bën atë të drejtohet në një audiencë të rritur: zakonisht ka skena seksi dhe një dramë mjaft të theksuar. Për të bërë një lloj krahasimi, unë do ta përcaktoja atë si një roman romantik për të rritur ku personazhet janë më të rinj dhe sillen si të tillë, gjithnjë mbart dramën e një të kaluare të trazuar, sëmundjesh ose ide të ngjashme. Shembuj të shkrimtarëve të Rinj të Rinj janë Colleen Hoover dhe Simone Elkeles.

Kategoritë letrare sipas moshës

Në këtë mënyrë, ndërsa i riu i ri përfshin një numër të madh të zhanreve, i riu i ri përcaktohet si një kategori më e kufizuar meqenëse zgjedh edhe zhanrin që i përket, duke iu drejtuar një publiku shumë specifik. Sipas mendimit tim, të dy janë shumë të ndryshëm dhe për këtë arsye është interesante për mua të zbuloj këto terma të rinj që po imponohen dhe të përcaktojnë literaturën aktuale. Përveç kësaj, është mirë të njohim kategoritë kur zgjedhim se cilët libra duam të lexojmë. Unë, nga ana ime, nëse duhet të zgjedh njërën nga këto dy "zhanre" që unë ende i përmbahem të Rriturit, nuk jam shumë në drama

Librat YA dhe NA

Për të mbaruar Unë ju lë një listë të disa librave për të Rinj të Rinj dhe të tjerë të New Adult, në rast se kjo hyrje ju ka bërë që të dëshironi të thelloheni në këto lloj librash.

A keni lexuar ndonjëherë literaturë për të Rinj? Dhe i ri i rritur? A i njihnit këto kategori?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.