"Lindur nga Mjegulla I: Perandoria Finale". Mënyra më e mirë për të filluar me Brandon Sanderson.

Gjatë gjithë jetës sime kam lexuar qindra libra fantazie (epike, të errëta, urbane, etj.), Pasi ka qenë gjithmonë zhanri im i preferuar. Siç ndodh shpesh në këto raste, erdhi një moment ku të gjitha historitë më dukeshin të njëjta. Kam hasur në të njëjtat karaktere dhe situata, të njëjtat klishe (udhëtimi, objekti numinoz, grupi, zoti i errët, tema e tradhtarit dhe heroit) Megjithatë, Perandoria finale de Brandon Sandersson, pjesa e parë e trilogjisë së tij Lindur nga Mjegulla (Mistborn), më ka treguar se fantazia nuk ka vdekur, por më e gjallë se kurrë.

Ndërsa më pëlqente sagat si Këngë akulli dhe zjarri de George RR Martinose Kronikat e Vrasësit të Mbretërve de Patrick Rothfuss Në kohën e tyre, ata nuk më lanë gjurmë të qëndrueshme. Kam një kujtim më të mirë të Martinit për prozën e tij të ndyrë dhe realiste (megjithëse nuk ishte i pari që e përdori atë në zhanrin e fantazisë). E Rothfuss jo aq për protagonistin e saj Gary Stu të cilit gjithçka i del mirë dhe kërthiza e të cilit është qendra e krijimit (personalisht, këto lloje personazhesh i konsideroj të rëndë), megjithëse admiroj lirikën e teksteve të tyre. Shkurtimisht: e përbashkëta për të dy autorët është se më pëlqyen historitë e tyre, por nuk më shënuan. Nuk ishte si kur kam lexuar për herë të parë si fëmijë Hobbit de Tolkienose Mbreti i harruar Gudú de Ana Maria Matute. Diçka që më ka ndodhur, shumë dekada më vonë, me Perandoria finale.

Kjo qenie drite me emrin Brandon Sanderson

Rrahjet nuk lënduan më, sepse abuzimi i shpeshtë i Reen e kishte bërë atë elastike dhe e mësoi atë të dukej patetike dhe e thyer në të njëjtën kohë. Në një farë mënyre, rrahjet ishin vetë-shkatërruese. Mavijosjet dhe mavijosjet u shëruan, por çdo goditje e re e bënte Vin-in më të vështirë. I fortë.

Unë jam i hipnotizuar nga shumë gjëra në lidhje me Sanderson. Për të përmendur disa, ai e bën të vështirë të duket e lehtë, shkruan thjesht por me saktësi dhe arrin të japë frymë të re në një zhanër mbi të cilin trashëgohet trashëgimia e Tolkien. Por mbi të gjitha, më magjeps se me fjalët e tij lëviz. Asnjëherë nuk të lë indiferent. Ju i ndjeni gjallë personazhet e tyre, pothuajse mund të prekni botën ku ata banojnë, pa marrë parasysh sa është e ndryshme nga e jona, dhe nuk mund të ndaloni së lexuari kapitull pas kapitulli. Ai pasion i sinqertë dhe i prekshëm për punën e tij mund të ndihet në çdo faqe të Perandoria finale.

Për një mijë vjet hiri ka rënë dhe asgjë nuk çel

Ndonjëherë shqetësohem se mos jem heroi që të gjithë mendojnë se jam.

Filozofët më sigurojnë se ky është momenti, se shenjat janë përmbushur. Por vazhdoj të pyes veten nëse nuk e kanë njeriun e gabuar. Pra, shumë njerëz varen nga unë… Ata thonë se unë kam të ardhmen e të gjithë botës në duart e mia.

Çfarë do të mendonin ata nëse do ta dinin që kampioni i tyre, Heroi i Moshave, shpëtimtari i tyre, dyshonte në vetvete? Ndoshta ata nuk do të habiteshin aspak. Në një farë mënyre, kjo është ajo që më shqetëson më shumë. Mbase, thellë në zemrat e tyre, ata dyshojnë, ashtu siç dyshoj edhe unë.

Kur më shihni, a shihni një gënjeshtar?

A mund ta imagjinoni se çfarë do të kishte ndodhur nëse, një mijë vjet më parë, Sauron kishte fituar Luftën e Unazës dhe të kurorëzonte veten e tij perëndi-perandor i Tokës së Mesme? Kjo premisë, duke folur gjerësisht, shërben për të kuptuar se për çfarë bëhet fjalë Perandoria finale nëse nuk keni dëgjuar kurrë për librin. Ashtë një histori rreth luftë heroike dhe e dëshpëruar të një grupi të ska (kasta e ulët e skllevërve) kundër fisnikëve, dhe tmerrësisht çnjerëzore Zoti Sundimtar. Rreth një rebelimi vetëvrasës kundër teokracisë së një perandorie në prishje dhe përpjekjes për të gjetur jetën në një planet që po vdes.

Qyteti i Luthadel, ku është zhvilluar një pjesë e madhe e komplotit të "Perandorisë Finale".

Unë nuk do të gjunjëzohem para një perëndie të rremë

"Ju u përpoqët", u përgjigj Kelsier. Zëri i tij i fortë dhe i fortë u dëgjua në të gjithë sheshin. Por ti nuk mund të më vrasësh, Lord Tyrant. Unë përfaqësoj atë që nuk keni qenë kurrë në gjendje të vrisni, pa marrë parasysh sa jeni përpjekur. Unë jam shpresa.

Perandoria finale është shumë më tepër sesa një histori fantazie. Shtë një libër me një nga sistemet magjike (alumancë) më realiste, dhe e ndërtuar më mirë, që kam qenë në gjendje ta lexoj. Ai gjithashtu adreson rritjen personale të gruas së re. Vin, një nga të paktat heroina që del nga klishetë e zhanrit dhe që dëshmon se është një grua e fortë pa humbur feminitetin e saj (siç ndodh shpesh sa herë që një autor dëshiron t’i japë një personazh një shpate).

Ne jemi para një libri me pasione të larta, të vuajtjeve pa kufij, dashurive tragjike, sakrificave të dëshpëruara dhe a vullnet zjarrdurues për pushtet në mes të vdekjes dhe shkretimit. Puna e Sanderson është plot heronj të papërsosurSi Kelsier. Personazhe që me forcën e karizmës së tyre, do të qëndrojnë në mendjen e lexuesit shumë kohë pasi ai të ketë mbyllur faqen e fundit. Nëse jeni të mërzitur nga romanet fantastike tipike, lexoni Perandoria finale de Sanderson. Ju nuk do të zhgënjeheni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.