A i dinit të gjitha këto fakte rreth shkrimtarëve të njohur?

fakte-kureshtare-të-shkrimtarëve-julio-verne

Ata thonë se në botën e artit është vendi ku ne mund të gjejmë njerëz më të çuditshëm dhe "të çmendur", dhe në këtë botë, sigurisht hyn e dashura dhe e adhuruara nga të gjithë ne, letërsia. Sot, desha të mbledh në këtë artikull disa të dhëna, kurioze për të thënë të paktën, të disa shkrimtarëve të njohur. Midis tyre janë Julio Verne, Gabriel García Márquez ose vetë Shekspiri. Nëse doni të dini se cilët janë të tjerët, do të duhet të vazhdoni të lexoni me ne. Mos e humb atë!

Julio Verne

 • Nëse librat e tij do të ishin të famshëm, mbase të gjithë filmat që janë bërë falë punëve të tij janë më shumë. Total, 95 filma bazuar në librat e tij.
 • Legjenda thotë se arratisjet e tij, ato që ai tregon aq shumë në librat e tij, filluan në jetën reale në moshën 11 vjeç. Momenti kur do të iknin nga shtëpia me qëllimin e vetëm të nisej për në Indi për të blerë një gjerdan për kushëririn e tij, me të cilin ishte dashuruar marrëzisht.
 • Ishte një vizionar për të ardhmen. Ai tha se deri në vitin 2889 do të kishim mjete transporti që do të arrinin 1.500 kilometra në orë ...
 • Është autori i dytë më i përkthyer në botë, sipas UNESCO. Vendin e parë e zë një tjetër i madh i letrave: Agatha Christie.

Alvaro Mutis

fakte-kureshtare-të-shkrimtarëve-alvaro-mutis

 • E falsifikuar a miqësi e madhe me Gabon tonë të dashur, për të cilën do të flasim më vonë. Mutis i dha G. Márquez një nga makinat e shkrimit të parë dhe ishte ai që e prezantoi atë me shkrimtarin meksikan Juan Rulfo.
 • Ai i pëlqente shumë bimët, veçanërisht ato që i kujtuan vendin e tij të lindjes, Kolumbinë. Në mënyrë të veçantë, ato ishin pemë limoni (Mutis kishte një të mbjellë në shtëpinë e tij), pemë banane dhe akacie.
 • Ishte në burg: Ai shkoi në internim në Meksikë pasi u akuzua për përvetësim parash nga një kompani e njohur ku punonte.
 • Ai ishte shumëplanësh, pasi ai nuk ishte vetëm një shkrimtar: ai ishte gjithashtu një mësues, përkthyes, spiker në Radio Kombëtare të Kolumbisë, këshilltar politik, këshilltar biznesi, agjent udhëtimesh, drejtor teatri, etj.
 • Mora çmime dhe dekorata të shumta: Çmimi Princi i Asturias për Letërsi në 1997, Çmimi Mbretëresha Sofía për Poezinë Ibero-Amerikane në 1997, Çmimi Cervantes në 2001 dhe më në fund, Çmimi Ndërkombëtar i Letërsisë Neustadt në 2002.

William Shakespeare

Fakte argëtuese rreth shkrimtarëve - William Shakespeare

 • Ai nuk kishte pasardhësFatkeqësisht… Megjithëse ajo kishte dy fëmijë, njëri prej tyre ndërroi jetë, dhe tjetri kishte një mbesë, por vdiq pa fëmijë.
 • Ai u martua me një grua shtatzënë shumë më të vjetër se ai: Ai ishte vetëm 18 vjeç dhe Anne Hathaway, e cila do të ishte gruaja e tij, ishte 26 në atë kohë.
 • Varri i tij është i mallkuar: Epitafi i tij lexon si më poshtë, «Shok i mirë, nga Jezusi, përmbahu nga gërmimi në pluhurin këtu të mbyllur. Lum njeriu që i respekton këta gurë dhe i mallkuar është ai që më heq kockat ". Thuhet gjithashtu se në këtë varr janë vepra të pabotuara që shkrimtari shkruajti në jetë.
 • Megjithëse tashmë jemi mësuar ta shkruajmë "saktë" mbiemrin e tij (edhe pse është mjaft i ndërlikuar), autori vetë i nënshkroi shkrimet e tij në këto mënyra: Shekspiri, Shakspe, Shekspiri y Shekspiri.
 • Shpikur më shumë se 1.700 fjalë, mes tyre disa që përdoren sot si: habia, arroganca, vrasja, gjakatare, bujare, mënyra dhe / ose e dyshimtë.

Gabriel García Márquez

fakte-kureshtare-të-shkrimtarëve-garcia-marquez

 • Puna e tij "Koloneli nuk ka kush t'i shkruaj" ishte shkruar nga pendim më absolute që shkrimtari kolumbian do të jetonte. Ai po qëndronte në papafingo të një hoteli në Paris. Çuditërisht, vite më vonë një tjetër shkrimtar i madh do të mbërrinte në të njëjtën papafingo: Mario Vargas Llosa. Atje ai shkroi, gjithashtu nën varfëri, "Qyteti dhe qentë".
 • Si jeta e tij ashtu edhe puna e tij kanë qenë aq interesante saqë rreth tij janë ngritur gjithashtu punime false që në të vërtetë nuk ishin të tijat. A e morët atë zinxhir të postave elektronike që titullohej letra e lamtumirës e Gabos? Nëse është kështu, ju them se letra nuk është shkruar nga ai, dhe as nuk dihet autori i saj i vërtetë.
 • Ai i pëlqente lulet e verdha sepse ai konsideroi se ata i sollën fat të mirë.
 • Isha mjaft supersticioz. Ai besonte me vendosmëri se kërmijtë pas derës, pallonjtë, lule plastike ose 'frakët' ishin fat i keq.
 • Epokë adhurues i këngëtares Shakira. Ai kishte mundësinë ta intervistonte atë në një rast dhe që nga ai moment, ai filloi ta dëgjonte muzikën e saj dhe ta admironte atë. Ai tha për të se muzika e saj kishte një vulë personale.
 • Ai kurrë nuk dëshironte që një film të bëhej nga vepra e tij më e njohur dhe të blinte nga lexuesit: "Njëqind vjet vetmi".

Nëse ju pëlqente të dini veçoritë e këtyre shkrimtarëve, na tregoni dhe ne do t'ju sjellim më shumë artikuj si ky.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   RFOG dijo

  Ashtu si të gjitha të dhënat që vendosni, ato janë po aq të azhurnuara sa ato të Verne… Ai as nuk shpëtoi kur ishte 11 vjeç (ishte një shpikje e biografit të tij të parë, një i afërm i Verne), as historia e vitit 2889 i përkasin Verne, por më shumë djalit të tij. Aty ndalova së lexuari.

 2.   Josefa dijo

  është shumë e bukur të dish se kujt i lexon. Më pëlqen të di për këto jetë interesante, më pëlqen shumë, faleminderit.