Hovik Keuchkerian, aktori, ish-boksieri, shkrimtari dhe poeti.

Librat Hovik Keuchkerian

A Hovik keuchkerian (Bejrut, 1972), përveç emrit të tij thuajse të padëgjueshëm, tani njihet kryesisht si aktor dhe shkrimtar stand-up. Por adhuruesit e sportit do ta dinë shumë mirë që Keuchkerian ishte boksier elitë, kampion i peshave të rënda të Spanjës në 2003 dhe 2004. Sidoqoftë, edhe ky bir i një babai armen dhe një nëne spanjolle, është gjithashtu shkrimtar dhe poet. Dhe ia vlen të shikohet.

Trajektorja

Trajektorja e tij, aq shpejt sa të larmishme, po mbushet me sukseset dhe vlerësimet. Dhe Keuchkerian është duke qëndruar në një vend të rëndësishëm në panorama kulturore jo vetëm kombëtar, por edhe ndërkombëtar. Për ata prej nesh që kanë një farë dashurie për maksimën që mos u besoni paraqitjeve, ne gjejmë në Hovik keuchkerian një model i shkëlqyeshëm. Një fizik kumbues dhe shpirt poeti. Një kombinim që tërheq gjithmonë.

Ka rënë pak shi që nga monologët në Paramount Comedy, dhe që nga fama e tyre kokreta. Këto do të frymëzonin shfaqjen tuaj teatrore Një lypës me këpucë pambuku, në faturën për tre sezone në Gran Vía të Madridit. Gjithashtu ka rënë shi që nga Sandro i tij, në Hispania legjenda, ku e zbulova. Dhe spërkatni paraqitjet në Ministria e kohës o Izabelë. Aktualisht ai mund të shihet në kinema, duke mposhtur bakrin me Michael Fassbender ose Jeremy Irons in Assasins beson.

Kinema, pantallona të shkurtra, monologje, televizion ... Dhe teatër. Pa dyshim, ai kishte tavolina pasi vizitoi fazat e gjysmës së Spanjës me monologët e tij. Tani për tani është në Teatrot e kanaleve (deri më 29 janar) puna e Wajdi Movavad, gjithashtu me origjinë libaneze, Një avion në zemër, që ai kishte përfaqësuar më parë në 2014. 

Bazuar në romanin e parë të Mouawad, kjo vepër është historia e asaj që ndodh me protagonistin gjatë një nate, gjatë transferimit në spitalin e nënës së tij e cila është e sëmurë me kancer. Në atë kohë, protagonisti kujton një Fëmijëri e lumtur që i vodhën. Ajo gjithashtu flet për humbje, Nga fluturimi nga Libani për shkak të luftës civile. Autori, dhe gjithashtu aktori, me përvoja të ngjashme jetësore, nxirr gjithçka urrejtja dhe inati që grumbullohet.

Së fundi, asgjë nuk i reziston Hovik Keuchkerian. Sigurisht as letërsi.

libra

Në një intervistë të fundit Keuchkerian njohu saktësisht, dhe me të qeshur, atë pamje pak atribuese të një poeti që i është dhënë. Por rezulton se ai ka shkruar për një kohë të gjatë dhe tashmë Katër libra botuar, i fundit, një libër-disk i teksteve të tij të recituara nga ai dhe të shoqëruara me muzikë.

Letra nga El Palmar është shkruar në plazhin e Kadizit të El Palmar de Vejer dhe është me klasike le të themi në mënyrë rigoroze për sa i përket strukturës dhe përmbajtjes së saj.

çmenduri, sidoqoftë, është më shumë eksperimentl në format. Bëhet fjalë për një udhëtim nëpër vetëdije dhe ëndrra me temat universale të vdekjes, jetës, kënaqësisë ose vuajtjes.

Katër vjet më vonë boton Ditarë dhe përçartje, një përmbledhje e disa 150 poezi, tregime të shkurtra dhe aforizma për pjesën më të madhe, që përbëjnë ato ditarë. Ai vazhdon të reflektojë mbi gjendjen njerëzore në tekstet që përzihen dhe distilohen humor, butësi, humor dhe shumë sens dramatik. Ashtë një libër ilustruar nga artistja Irene Lorenzo.

Në vitin 2014 ai publikon atë që është deri tani titulli i tij i fundit, Elastik, ai libër-disk që po komentonte dhe ku edhe një herë mahnit me mënyrën e tij të veçantë të të kuptuarit të letërsisë dhe jetës. Elastik meshet pak me tonin dhe qëllimin e Ditarë dhe përçartje. Por është më poetike dhe gjithashtu më eksperimentale falë muzikës së Yuri Méndez. A puna multimediale, një libër që mund të dëgjohet ose një CD që mund të lexohet. Një shembull i ri i shkathtësisë së këtij gjithanshmëria shumëplanëshe.

  • Letra nga El Palmar (Redaktor Sinmar, 2005), përmbledhje klasike me poezi.
  • çmenduri (Adeire, 2008), ese prozë.
  • Ditarë dhe përçartje (Më lexoni, 2012), tregime të shkurtra për përvojat vetanake.
  • Elastik (Më lexoni / Lovemonk, 2014), përmbledhje me poezi.

Patjetër

Sa mirë mund të zbulohen kaq shumë fytyra interesante të gjithanshëm Hovik Keuchkerian. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.