Historia e Corleone nuk mbaron ose fillon me "Kumbari"

Kumbari

Imazhi i adaptimit filmik të «Kumbari».

Pavarësisht nëse jeni adhurues i filmit apo jo, Ju nuk mund të humbni librin e «Kumbari». Ata që e keni lexuar do të më jepni arsyen se, pasi ta lexoni, ndieni një tërheqje spektakolare për komplotin dhe personazhet e saj.

Withoutshtë pa dyshim një nga romanet më të mirë që kam lexuar pavarësisht nga fakti se konteksti në të cilin rrotullohet komploti nuk kishte qenë kurrë me interes për mua. Edhe filmat e bazuar në roman nuk më tërhoqën së tepërmi pavarësisht, gjithçka thuhet, për të njohur vlerën e tyre të jashtëzakonshme brenda botës kinematografike.

Në fakt, gjatë gjithë jetës sime, libri mbeti pa u vërejtur në raftin e shtëpisë sime pa interesuar askush për të. Pronari i saj, gjyshi im, nuk e lexoi kurrë dhe pas vdekjes së tij, si me shumë romane të tjerë, ai përfundoi duke rënë në shtëpinë time duke pritur një mundësi.

Mundësi që u realizua relativisht së fundmi  të stilit të mrekullueshëm letrar dhe komplotit të mprehtë që Mario puzzo  na paraqet me këtë punë. Oneshtë një nga ato rastet që, për mendimin tim, libri e tejkalon shumë filmin. Pa asnjë shqetësim, do të kërkoja të gjithë ata që e deklarojnë veten dashamirës të kësaj teme, se nuk mund ta pohojnë këtë hobi nëse nuk kanë pasur në duar faqet e "Kumbarit" në disa kohë.

Me gjithë këtë, unë do të doja të paraqes një libër tjetër që, bazuar në historinë e krijuar nga Puzzo, zgjeron komplotin dhe na tregon evolucionin e disa personazheve nga romani origjinal. Edhe filmat, duhet ta pranoj, bëjeni këtë duke ndihmuar në zgjerimin e botës së Korleone. Diçka që, logjikisht, dihet shumë më mirë.

Gjithsesi, puna e krijuar nga Ed falco me titull "Familja Corleone" na paraqet një histori krejt të re dhe çelësin për të kuptuar rolin që protagonistët e saj kanë në "Kumbari".

 

Me këtë rast, boshti kryesor i romanit është Sonny korleone, djali i madh i klanit. Bazuar në këtë, komploti sillet rreth mënyrës se si ai përfshihet në bizneset e babait të tij që në moshë shumë të re, duke u bërë më në fund një pjesë kryesore brenda grafikut të organizatës mafioze të familjes.

Prandaj, romani na çon në rreth 20 ose 30 vjet para historisë origjinale. Në një kohë kur Korleone Ata ende nuk paraqesin pozicionin hierarkik që do të kenë më vonë ose respektin midis familjeve të tjera. Preciselyshtë pikërisht Ed falco i cili, duke ndjekur në mënyrë metodike dhe të hollë stilin e Puzzo, shpjegon se si ngrihet Don Vito, capo e familjes dhe babai i Or bir, në kulmin e grupeve kriminale të Nju Jorkut të viteve 30 dhe 40.

"Kumbari", në këtë mënyrë, vazhdon komplotin e tij me këtë vepër. Ofrimi i lexuesve shumë më shumë informacion dhe trajtimi i temave që thjesht na ishin cituar më parë. Me «Familjen Korleone»Ne kemi mundësinë të thellohemi në këto skaje të komplotit pasi që, me këtë rast, ato shpjegohen me qime dhe shenja. Duke rritur kështu fanatizmin që shumë prej nesh e përpunojmë përmes kësaj historie.

Në fund, do të doja ta theksoja atë "Familja Korleone”Nuk është libri i vetëm që, pa u shkruar nga Mario puzzo, zgjeron historinë e mafies më të njohur dhe familjes së trilluar. Ka edhe punë të tjera që gjithashtu e bëjnë atë duke rezervuar për mua, nëse më lejoni, prezantimin e tyre në shënimet pasuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.