Historia e pafund

Historia e pafund

Historia e pafund

Historia e pafund -konsiderohet një klasik i letërsisë rinore- është një roman i shkruar nga Michael Ende, një autor me origjinë gjermane i cili lindi në Garmisch-Partenkirchen, më 12 nëntor 1929. Michael ishte fëmija i vetëm i martesës midis piktorit Edgar Ende (i njohur për punën e tij surrealiste) dhe Luise Bartholomä (fizioterapist me profesion), prandaj që autori ishte gjithnjë në një ambient plot art.

I respektuar si autor me peshë të madhe për zhanrin fantazi, Ende filloi të shkruajë tregime me rrëfim për fëmijë nga vitet '50. Ndërsa të gjithë librat e tij u pritën mirë nga kritika dhe audienca, shkrimtari me të vërtetë arriti famë botërore kur prodhoi: Momo (1973) y Historia e pafund (1979) Ky i fundit është një nga librat më të mirë fantazi ndonjëherë.

Iniciativa e Ende në mediumin artistik: aktor, dramaturg dhe shkrimtar

Pas studimit të aktrimit për tre vjet në shtëpi të ndryshme studimore në Mynih, Ende punoi si aktor profesionist, skenarist dhe kritik filmi. Shfaqja e tij e parë ishte Eshte koha (1947), dhe kjo u frymëzua nga bombardimet atomike më historike të të gjitha kohërave: ajo e Hiroshimës.

Me ardhjen e viteve 60, dhe pas disa refuzimesh, Ende publikoi romanin e tij të parë fitues të çmimeve: Jim Button dhe Lucas Machinist (1960), me të cilin fitoi “Çmimin për Letërsi Gjermane për Fëmijë.

Shkrimtari se u martua me këngëtarin Ingeborg Hoffman në 1964. Ai jetoi me të në Romë derisa ajo vdiq nga kanceri i mushkërive në 1985. Më vonë, në 1989, ai u martua përsëri me Mariko Sato, me origjinë Japoneze.

Pasi debutoi si shkrimtar, Michael iu përkushtua plotësisht letërsisë, duke ruajtur të njëjtin stil imagjinar në shumicën e veprave të tij. Në vitin 1979 ai botoi atë që ndoshta do të ishte romani i tij më i gjerë: Historia e pafund. Për shkak të suksesit të tij, Ende mori Çmimin Janusz Korczak.

Në 1982 Ende nënshkroi marrëveshjet për të kryer prodhimin e filmit të Historia e pafund, por jo para se të rishikonit me kujdes kontratën dhe të zbulonit se ato synonin të ndryshonin historinë. Kur mësoi në thellësi marrëveshjet e dokumentit ligjor, ai donte të tërhiqej, por ishte tepër vonë. Ai vetëm arriti të hiqte emrin e tij nga kreditë.

Filmi, me regji të Wolfgang Petersen, u lansua në 6 Prill 1894. Pavarësisht nga ndryshimet e tij të mëdha nga libri, filmi pati një sukses të madh në arka, duke fituar më shumë se 20 milion dollarë.

Për shkak të pritjes së publikut, filmi pati një vazhdim në 1990 dhe një të tretë në 1994Por ato nuk shkaktuan të njëjtin ndikim dhe nuk ishin të lidhura as me versionin letrar.

Frymëzim nga Ende

Një fëmijëri e shënuar nga nazizmi

Lindja e nazizmit në fëmijërinë e tij ndikoi shumë në shkrimin e Ende Historia e pafund. Sidoqoftë, duke pasur frikë nga hakmarrjet, gjatë asaj periudhe të ftohtë të jetës së tij autori u detyrua të shtypte shumë nga njohuritë e tij, ëndrrat, imagjinatën dhe krijimtarinë e tij.

Ndikimi i një babai të mirë

Michael End.

Michael End.

Bisedat e gjata mbi filozofinë, fenë dhe letërsinë mistike që ai ndau fshehurazi me babanë e tij gjithashtu e frymëzuan atë që në moshë të re.

Mungesa e krijimtarisë dhe "asgjë"

Në këtë vepër Ende përfshiu disa nga ideologjitë e tij më personale. Autori ka deklaruar se, për të, mungesa e krijimtarisë dhe imagjinatës është përkthyer si një sëmundje e shpirtit; diçka që ai i referohet në libër si "asgjë".

Në përputhje me rrethanat, Historia e pafund është një roman ku zhvillohen dy histori njëkohësisht, njëra reale dhe tjetra fantastike, se pak nga pak po lidhin. Ka dy protagonistë, të dy fëmijë dhe, natyrisht, një numër të madh personazhesh që në jetën reale janë të pamundura.

Argument nga Historia e pafund

Bastian dhe takimi i tij me librin

Komploti i romanit fillon me Bastian, një djalë i botës së vërtetë që kohët e fundit humbi nënën e tij dhe ngacmohet.

Një ditë ai shkon të fshihet në një librari dhe gjen një libër që, nga pamja dhe titulli i saj (Historia e pafund), thirri vëmendjen. Djali vendos ta marrë me vete, pasi pronari i dyqanit, z. Koreander, është i pakujdesshëm.

Libri dhe bota reale

Kur arrin në shkollë, ai ngjitet në papafingo dhe duke qenë më i qetë, ai përgatitet të lexojë librin. Ndërsa leximi përparon, Bastian mendon se romani bëhet gjithnjë e më real.. Në këtë mënyrë, historia e dytë fillon të shpaloset, e cila zhvillohet në mbretërinë e Fantazisë.

Atreyu, luftëtari i ri

Protagonist i botës fantastike është Atreyu, një luftëtar trim dhe i ri. Ai është caktuar të kërkojë një kurë për sëmundjen e pësuar nga Perandoresha e Foshnjave, sundimtari i Fantasia. Sëmundja nuk po i merr vetëm jetën sundimtarit, por edhe të gjithë botës së saj.

"Asgjë"

Në të njëjtën kohë, dhe për arsye të panjohura, Në Fantasy ekziston një forcë e keqe që ata e kanë quajtur "asgjë", e cila po bën që gjithçka dhe të gjithë të zhduken, duke lënë një boshllëk në vazhdën e saj. "Asgjë" është e lidhur me sëmundjen e perandores dhe përparon ndërsa përkeqësohet.

Një botë e krijesave fantastike

Bastian magjepset nga aventurat e Atreyu, i cili në udhëtimin e tij ka humbur kalin e tij duke folur dhe mikun besnik, axrtax. Gjatë rrugës së tij protagonisti takon një breshkë gjigande të quajtur Morla, me dragoin me fat të quajtur Fújur ​​dhe u ha atyre shkëmbinj (qenie gjigante prej guri), për të përmendur disa nga personazhet e jashtëzakonshëm.

Një zgjidhje jokonvencionale

Tani, Gjëja e çuditshme në lidhje me komplotin ndodh kur Atreyu zbulon se ai mund të shpëtojë vetëm mbretërinë dhe Perandorinë me ndihmën e Bastian; po, fëmija njerëzor që po lexon histori nga bota reale. Në atë moment, ndodh ajo që quhet "prishja e murit të katërt", domethënë personazhet në libër mund të bashkëveprojnë me lexuesin dhe, në fakt, po.

Fëmija në botën reale nuk pranon të besojë se çelësi është ai. Sidoqoftë, në momentin e fundit, pikërisht kur gjithçka do të zhduket, Bastian hyn në universin Fantasy dhe shpëton mbretërinë dhe Perandoreshën duke i dhënë asaj një emër të ri: Bija e Hënës.

Citim nga Michael Ende.

Citim nga Michael Ende - aquifrases.com.

Mesazhi i Historia e pafund

Historia e pafund është një roman plot mesazhe që kërkojnë ta bëjnë lexuesin të reflektojë. Flet kryesisht rreth asaj se sa e rëndësishme është të zhvillojmë imagjinatën, të mos lejojmë që trishtimi të marrë përsipër qenien, të ketë guxim dhe gjithashtu besim. Jo për asgjë është libri mes veprat më të mira për fëmijë dhe të rinj në histori.

Autori Michael Ende e bëri të qartë në një intervistë për Vendi që qëllimi i tij me këtë libër ishte të përcillte se mënyra më e mirë për të arritur diçka është të shkosh gjithmonë në rrugën e kundërt. Për të gjetur realitetin dhe për të gjetur veten, si Bastian, së pari duhet të kalosh fantastikën.

Historia e pafund: përtej librit

Pavarësisht se u botua me një libër për fëmijë, Historia e pafund Isshtë një vepër për të gjithë audiencat, falë mesazhit që transmeton. Deri më tani romani është përkthyer në më shumë se 36 gjuhë dhe ka tre filma, dy seri, një opera dhe një balet..


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.