Charles Dickens. Më shumë histori për Krishtlindje përveç z. Scrooge

Dickens shkroi më shumë histori për Krishtlindje.

Dickens shkroi pesë histori për Krishtlindje.

Është klasik i klasikëve, më i njohuri. Historia, përralla, historia dhe filmi më i lexuar dhe i parë i këtyre datave. Eshte ai Historia e Krishtlindjeve (1843) nga Charles Dickens. Punimet e këtij autori të shquar anglez janë të pavdekshme, por kjo është ndoshta më e njohura dhe e njohura.

Ai ishte i pari që shkroi për Krishtlindjet dhe sa më poshtë u hijen nga popullariteti i pamasë i zotërisë së tij kurnac i lig. unë preferoj këta tre të tjerët nga pesë që janë: Kumbime, I magjepsuri y Kriket në shtëpi. Nëse nuk i keni njohur, shikojini. Ata nuk janë budallallëk ...

Nuk mund të mungojë në këto data dhe nuk dështon kurrë. Ne e kemi kujtuar atë për aq kohë sa ne mund të kujtojmë. Isshtë historia më e famshme e Krishtlindjeve. Ne e kemi parë atë në një mijë versione dhe përshtatje vizatimesh dhe filmash. Dhe ne e shohim atë përsëri, sepse, thjesht, nuk lodhet. Historia e lakmitarit dhe të pakëndshëm Ebenezer Scrooge, partneri i tij Jacob Marley, punonjësi i tij Bob Cratchit dhe djali i tyre i vogël Tim, dhe ato tre fantazmat e së kaluarës, së tashmes dhe së ardhmes gjithmonë verbojnë.

Por, siç kemi thënë, Dickens shkroi histori të tjera vendosur në këtë periudhë të vitit. Të gjithë ruajnë tiparet kryesore që përshkojnë veprën e Dikensianit. Pra, ne kemi prekjen e fantazia, portretet dhe kritikat shoqërore, humori ironik, lumturia e shtëpisë dhe fati, të cilët e trajtojnë secilin ashtu siç e meritojnë. Le të shohim këto tre.

Kumbimet

Publicado en 1844, është i njohur edhe si Kambanat. Dhe historia e tij është mjaft e ngjashme me Historia e Krishtlindjeve.

Trotuar, pseudonimi Toby Veck, është një burrë njeri i varfër dhe plak i cili siguron jetesën si lajmëtar, duke shpërndarë pako kudo në Londër. Ha besimin e humbur në njerëzim, për gjithë të keqen dhe mjerimin që sheh përreth. Në një prag të viteve të reja Ju do të keni një përvojë paranormale në këmbanën e kishës ku zakonisht kaloni kohë duke pritur një dërgesë. Atje Ai vizitohet nga shpirtra që do ta ndihmojnë atë të rimarrë atë besim dhe ata do t'i tregojnë atij se askush nuk lind i keq, por që krimi dhe varfëria janë gjëra që njeriu i krijon.

Kriket në vatër

De 1845. Është një përrallë fantastike në të cilën një kriket shndërrohet në zanë të njëpasnjëshme. Historia zhvillohet në tre ditë dhe është e ndarë në tre këngë. Cricket, një simbol i paqes në shtëpitë e përulura, është boshti qendror i historisë. Në këngën e parë, kriket është i lumtur. Në të dytën, ai është i heshtur dhe në të tretin, ai përsëri këndon. Almostshtë pothuajse një poezi prozë për jetën në shtëpi dhe dashurinë familjare, një përshkrim i jetës së njerëzve të zakonshëm.

Njeriu i përhumbur

Publicado en 1848. Gjithashtu i njohur si I magjepsuri dhe marrëveshja me fantazmën, Njeriu i përhumbur y Të zotëruarit, është një roman i shkurtër. Kujton shumë Historia e Krishtlindjeve.

Profesori Redlaw është i vetmuar, i heshtur dhe pesimist i cili pëlqen të ankohet për dëmin që i bëjnë atij dhe për mundimet që ai ka pësuar. Një natë i shfaqet një frymë shumë e ngjashme me të dhe sugjeron që ai ta harrojë atë dhimbje, dëmet dhe problemet. Mësuesi heziton në fillim, por më pas pajtohet. Kështu që mbaron kujtimet nga më e keqja e së kaluarës së tij, por bëhet shumë më e hidhur dhe i zemëruar pa ditur ta shpjegojë atë. Kjo hidhërim shtrihet te shërbëtori i tij Swidgers, familja Tetterby dhe studenti i tyre. Dhe të gjithë janë gjithashtu të zemëruar si ai. E vetmja që duket e qetë është Milly, gruaja e Swidgers.

Romani mbaron me gjithçka kthehet në normalitet dhe Redlaw, gjithashtu si Z. Scrooge, u kthye në një njeri të ri, më të dashur, më të dhembshur.

Pse t'i lexoni ato

Dickens është sinonim i letërsisë më të mirë. Dhe e Krishtlindjeve. A duhen më shumë arsye për këto data dhe për këdo?

Kështu që nga këtu Uroj të gjithë lexuesve të Actualidad Literatura shumë Gëzuar Krishtlindjet. Kaloni shumë mirë me libra shumë të mirë.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.