Hiroshima. 6 gusht. 5 libra për tu mbajtur mend.

6 gusht 1945. Hiroshima. Një datë dhe një vend në botë është ankoruar në një nga kujtimet më të errëta dhe më të penduara në historinë e njerëzimit. Këto janë 5 lexime për të menduar mbi ta edhe një herë. Ata i nënshkruajnë ato aktorë dhe të mbijetuar të hekatombit bërthamor që shkatërroi edhe Nagasaki tre ditë më vonë.

Bomba atomike: Hiroshima dhe Nagasaki - Javier Vives

Ky libër u botua për në Përkujtimi i 70 vjetorit të hedhjes së bombave atomike në Hiroshima dhe Nagasaki. në dispozicion Online dhe me mbështetjen e ambasadës japoneze në Spanjë dhe Fondacionit Japoni, është një haraç për këto dy qytete bombardimet e të cilave i dhanë fund një lufte në mënyrën më të fuqishme dhe përfundimtare. Përfshin gjithashtu një intervistë bërë nga gazetarja Inma Sanchís një dëshmitari të tragjedisë.

Hiroshima Ditari i një Mjeku Japonez - Michihiko Hachiya

Aktori i tij ai ishte një mjek i caktuar në spitalin e komunikimeve nga Hiroshima. I dëmtuar në shpërthim, arriti të shërohej dhe iu përkushtua ndihmës të mbijetuarve të tjerë. Shkretimi i tij nga përhapja e sëmundjeve të pakuptueshme deri në atë moment ishte po aq sa poshtërimi nga dorëzimi i atdheut të tij dhe i perandorit hyjnor. Por ai ende kishte arsye për të jetuar.

Piloti i Hiroshimës - Günther Anders

Ky libër mbledh korrespondencë që e mbajti filozofin vjenez Gunther Anders y Claude Në mënyrë të shpejtë, piloti që hodhi bombën në Hiroshima. Ajo tashmë tregon dhe pasqyron si një klasik me një temë të përjetshme ndjenja e fajit piloti pësoi pasi kuptoi fatkeqësinë që kishte ndihmuar të shkaktonte.

Në fakt, urdhri kishte qenë shkatërrimi i urës midis selisë dhe qytetit të Hiroshimës, por a llogaritje e gabuar bëri që bomba të binte mbi qytet. Kthehu në bazë, Eatherly premtoi t'i përkushtohej luftës kundër armëve bërthamore. Dhe gjëja e tmerrshme që ndodhi shënoi pjesën tjetër të ditëve të tij.

Letra nga fundi i botës - Toyofumi Ogura

Me nëntitullin e Nga një i mbijetuar nga Hiroshima, ky libër është tjetër dëshmia e dorës së parë e dikujt që i pësoi të gjitha dhe ishte në gjendje të tregonte për të. Gjithashtu epistolare, një vit pas katastrofës Ogura shkruan a seri letrash tronditëse për gruan e tij të vdekur për atë që ndodhi në atë kohë.

Hirosima - John Hersey

Sot ky titull ka shitur më shumë se një milion kopjeështë një standard i gazetarisë hulumtimi dhe gjithashtu tashmë një letërsi klasike e luftës. Articleshtë artikulli i vetëm, midis mijëra shkrimeve mbi bombën atomike, që përshkruan se si ishte jeta për të mbijetuarit e një sulmi bërthamor. Përveç kësaj, është konsiderohet artikulli më i famshëm i revistës botuar ndonjëherë.

Në verën e vitit 1945 William shawn, drejtor i New Yorker, foli me te gazetari John Hersey në lidhje me postimin e një histori që u përqendrua në aspektin më njerëzor të efekteve të bombës atomike në Hiroshima. Ai mendoi se përkundër gjithë informacionit të marrë në lidhje me bombën, ajo që kishte ndodhur atje nuk ishte komentuar ose neglizhuar.

Hersey e pranoi detyrën dhe udhëtoi në Hiroshima për të hetuar dhe intervistuar disa të mbijetuar të shpërthimit nga të cilët ai zgjodhi përfundimisht. gjashtë dëshmi: një punëtor zyre, Toshiko Sasaki; a mjekësor, Masakazu Fuji; a e ve me tre fëmijë të vegjël, Hatsuyo Nakamura; a misionar Gjerman, At Wilhem Kleinsorge; një djalë i ri kirurg, Terufumi Sasaki, dhe a Pastor Metodist, Reverend Kiyoshi Tanimoto.

Publikimi i tij tronditi shoqërinë. Ishte në një raport të një botim monotematik nga New Yorker një vit e një muaj pas tragjedisë. Revista u shit dhe kërkesat erdhën nga e gjithë bota për ribotimin e saj. Më pas, përhapja e tij ishte si një zjarr i egër dhe brenda pak muajsh shtëpia botuese Alfred A. Knopf e botoi atë si një libër. Vitin tjetër ai ishte përkthyer dhe botuar në të gjithë planetin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.