«Hija e shqiponjës», një klasik i harruar nga Perez-Reverte

shkarkim-3

Vignette nxirret nga adaptimi i librit komik të librit "The Eagle's Shadow" krijuar nga Rubén del Rincón.

Arturo Pérez Reverte është një nga ata shkrimtarë që me punën e tij përhapëse zgjon një seri ndjenjash konfliktuale midis lexuesve. Në këtë Spanjë të dualizmave endemike në lidhje me këtë shkrimtar, ekziston edhe dikotomia e atyre që e deklarojnë veten admirues besnikë të stilit dhe veprës së tij dhe atyre që, përkundrazi, ende nuk i gjejnë shijen.  një prej shkrimtarëve më të njohur në gjuhën spanjolle të kohës sonë.

Siç tregon përshkrimi që do të gjeni për mua në fund të artikullit, unë jam një nga ata "ultrasit" - më lejoni këtë shprehje - që ndjekin dhe lexojnë gjithçka që bën Arturo. Logjikisht, unë nuk mund të fajësoj askënd që nuk e shikon këtë shkrimtar siç bën një server. Në çdo rast, unë dua të theksoj një përshtypje të lehtë që ndiej ndaj atyre që nuk mendojnë se çfarë bëj unë.

Prandaj ndjej se këto Ata janë ndikuar, mbase dhe unë e them me shumë respekt, nga personaliteti i Arturo Pérez-Reverte si një person duke ulur personalitetin e tij si shkrimtar. Diçka që edhe pse mund të jetë e justifikueshme, Besoj se nuk mund të errësojë një bibliografi mjeshtërore dhe shumë të pasur. Ka shumë që, si unë, jetojnë plotësisht të ndikuar nga Kapiteni Alatriste dhe shoku i tij besnik Iñigo Balboa ose, për shembull, ëndërrojnë të mësojnë skermë nga dora e Jaime Astarloa ose, pa shkuar më tej, me librin e tij të fundit spiunë në stilin më të pastër Falcó.

Pas kësaj përshtypje personale për Arturo Pérez Reverte Unë do të doja të rekomandoja një nga ata libra që ka mbetur pak në hijen e veprave të mëdha që kanë shënuar jetën letrare të Kartagjenës. Pra, mirë, libri titullohet "Hija e shqiponjës" dhe u botua në 1993 duke qenë një nga 5 librat e parë të shkruar në karrierën e tij.

Me një dajak nga 27 vepra të botuaraPërveç përmbledhjeve të artikujve të tij, është normale që disa prej tyre të kalojnë pak pa u vënë re në një karrierë të shkruar çuditërisht të gjatë. "Hija e shqiponjës" ,Shtë, në këtë mënyrë, një nga ata libra që befasojnë kur zbulohen dhe më shumë nëse, siç është rasti im, kur u botua ekzistenca jonë konsistonte në modelimin e argjilës dhe mësimin e zanoreve të para.

Si zakonisht në Arturo, Ky libër na paraqet një kapitull të harruar ose pak të trajtuar të historisë sonë. Brenda këtij konteksti, ai krijon një komplot dhe e lidh lexuesin me kthesat e tij ndërsa e çon atë në një udhëtim të shpejtë nëpër histori. Në këtë rast, na paraqitet një ngjarje vërtet e mahnitshme që ndodhi gjatë përparimit të Napoleonit dhe humbjes pasuese në Rusi.

Kjo periudhë e të ashtuquajturve Luftëra Napoleonike që me sa duket nuk ka asnjë lidhje me Spanjën drejtpërdrejt përtej pasojave të mëpasme të disfatës së perandorisë Franceze, ka një lidhje anekdotale me historinë që buron nga libri dhe që bazohet, prandaj , në një ngjarje të vërtetë që ndodhi në këtë kontekst luftarak.

Kështu, protagonistët janë anëtarët e batalionit 326 të këmbësorisë të ushtrisë franceze të formuar nga spanjollë, të gjithë të burgosur, që në këmbim të lirisë u ishte ofruar të shërbenin në forcat e Napoleonit për dhe për kauzën e tij.

Arturo Perez-Reverte Me një stil të veçantë, të afërt dhe të drejtpërdrejtë ai na tregon historinë e këtyre burrave të cilët në mes të betejës së Sbodonobo vendosën të kalonin në anën ruse me një garë të shpejtë në të gjithë fushën e betejës për habinë e të ashtuquajturve miq dhe armiq. Një histori vërtet mahnitëse dhe interesante që së bashku me të tjerët e karakterizuan në regjimentin José Bonaparte, kështu u quajt, gjatë gjithë ekzistencës së tij në konflikt.

Rrjedhshmëria e historisë dhe mënyra se si reflektohet karakteri i spanjollëve të kësaj kohe lejon lexuesin të marrë një ide, në një mënyrë shumë të këndshme, për madhësinë e ndërmarrjes që këta njerëz vendosën të ndërmerrnin në një luftë të të tjerëve dhe në një vend i huaj. Duket se Arturo Pérez-Reverte po na e shpjegon këtë histori sikur të ishte një bisedë midis miqve gjithmonë duke përdorur një fjalor të njohur, por me nxitim.

Shkurt, një aventurë që po të mos ishte për këtë shkrimtar që e vlerësoj aq shumë, me siguri as unë e as shumë të tjerë nuk do ta dinim dhe do të ishim të destinuar të harroheshin. Një marrëzi e tmerrshme për të injoruar sakrificën e njerëzve që, në epiqendrën e ngjarjeve më të rëndësishme historike të kohës së tyre, vendosën ta ngatërronin atë në stilin më të pastër spanjoll.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

  Unë e kam parë artikullin dhe e kam ditur që ishte i yti, Aleks, heh, heh. Unë pajtohem mendimin dhe fjalët tuaja. Unë lexoj Reverte, e dëgjoj dhe e admiroj, megjithëse preferoj aspektin e tij si kolumnist sesa si shkrimtar. Unë tashmë e kam komentuar atë në përmbledhjen e Falcó (të cilën natyrisht ju rekomandoj ta lexoni edhe nëse nuk ka mbaruar së ardhuri tek unë). Por si ti, unë isha i magjepsur me Diego Alatriste dhe, mbi të gjitha, që më pëlqen proza ​​aq e pasur dhe ironia sa e ashpër, aq edhe elegante që Reverte di të shprehë.
  Dhe sa i përket këtij romani, ai është një nga më të preferuarit e mi. Sa më pak i njohur aq edhe i mirë. Jam i lumtur që e morët përsëri.
  Oh, dhe unë do të të them diçka tjetër përveç diku tjetër ;-).

 2.   Ricardo dijo

  Alex
  Ai gjithashtu ka harruar një libër të quajtur Comanche Territory, unë kam një botim botuar vite më parë në OLLERO RAMOS nga rruga, botim madhështor
  një përshëndetje