Hija e selvi është zgjatur, nga Miguel Delibes

Hija e selvi është e zgjatur.

Hija e selvi është e zgjatur.

Hija e selvi është e zgjatur është një vepër e shkruar nga Miguel Delibes Setién në 1948. Klasifikohet si një roman mësimi ku vdekja ekspozon cenueshmërinë e përhershme të qenies njerëzore, të kthyer në një viktimë të rrethanave të tij. Në të kundërt, dashuria luan një rol përcaktues në marrëdhëniet ndërkombëtare.

Frika nga dhimbja tregohet si një shkas natyror për pesimizmin ekzistencial që dominon protagonistët meshkuj të rrëfimit. Po kështu, krishterimi është një katalizator për pranimin e humbjeve emocionale. Më në fund, ndjenjat e vetmisë dhe shkretimit kapërcehen falë vlerave të mira si vullneti, morali dhe edukimi.

Sobre el autor

Miguel Delibes Setién ishte një intelektual i shquar spanjoll i lindur në Valladolid, më 17 tetor 1920. Ai u bë i njohur si një romancier i stilit tradicional, megjithëse mori edhe një doktoraturë në drejtësi, ishte profesor në Historinë e Tregtisë, gazetar dhe drejtues i gazetës Veriu i Castile.

Fillimi i tij në letra

Puna e tij e lartë letrare filloi brenda zhanrit të romanit tradicional me Hija e selvi është e zgjatur, për të cilën, ai mori Çmimin Nadal në 1948. Gjatë dekadës vijuese ai vazhdoi punën e tij me botime të shquara si p.sh. Edhe është ditë (1949), Rruga (1950), Djali im i idolizuar Sisi (1953) y Gjethja e kuqe (1959).

Miguel Delibes Setién zgjeroi listën e tij të librave të shkëlqyeshëm gjatë dekadave të njëpasnjëshme me Minjtë (1962), Pesë orë me Mario (1966), Luftërat e paraardhësve tanë (1975),  Të pafajshmit e shenjtë (1981), Zonja me të kuqe në sfond gri (1991), Gjuetia (1992) y Heretiku (1998) ndër të tjera. Po kështu, ai është autor i historive të punuara shumë mirë si p.sh. Qefin (1970), Princi i rrëzuar nga froni (1973) y Thesari (1985).

Miguel Delibes dhe kinema dhe teatër

Disa nga titujt e autorit, si p.sh. Të pafajshmit e shenjtë, janë dërguar në kinema. Në mënyrë të barabartë, Pesë orë me Mario y Luftërat e paraardhësve tanë ato janë përshtatur në teatër. Shkrimet e tij demonstrojnë një lidhje shumë të fortë me vendin e tij të origjinës, Valladolid dhe me fenë, duke ofruar perspektivën e tij për një katolik liberal.

Një pamje kritike e shoqërisë

Ndërsa përparojó në karrierën e tij, Delibes Setién evoluoió drejt një qasje kritike ndaj shoqërisë me referenca shumë të theksuara ndaj teprimeve dhe dhunës së jetës në qytete. Shumë nga argumentet e tij sillen rreth denoncimit të padrejtësisë shoqërore, vlerësimit të tij ironik të borgjezisë së vogël, përkujtimit të fëmijërisë dhe përfaqësimit të zakoneve dhe vlerave të mjedisit rural.

Miguel Delibes.

Miguel Delibes.

Çmimet gjatë karrierës së tij dhe në fund të ditëve të tij

Miguel Delibes Setién konsiderohet si një nga autorët më të shquar të letërsisë në gjuhën spanjolle. Apjesë e Çmimit Nadal, dekoratat më famëkeqe që ai mori ishin Çmimi i Kritikëve në 1953, Çmimi Princi i Asturias në 1982, Çmimi Kombëtar për Letrat Spanjolle në 1991 dhe Çmimi Miguel de Cervantes në 1993.

Shkrimtari mAi arriti në vendlindjen e tij të dashur, Valladolid, në 12 Mars 2010. Tani Ju mund ta merrni historinë e jetës së autorit plotësisht falas në internet.

Analizë konceptuale e romanit

Komploti sillet rreth evolucionit sentimental, psikologjik dhe shpirtëror të Pedro. Për shkak të humbjeve të dhimbshme që ndodhën gjatë fëmijërisë dhe rinisë së tij, personazhi kryesor propozon të heqë qafe të gjithë elementët që kanë vlerë të konsiderueshme për të. Pastaj, lind e ashtuquajtura "teori e disassination", një emër i dhënë nga protagonisti.

Transversaliteti i këtij romani ka të gjitha elementet karakteristike të një romani mësimor. Filozofia e mendimit metafizik prishet përmes një analize introspektive të karakterit në një strukturë mendimi shumë të përshtatur në porositë e krishtera.

Ky roman përfaqësoi shenjtërimin e Miguel Delibes Setién. Shkrimtari i Valladolid demonstroi shkathtësi të madhe duke qenë në gjendje të merret me kompetenca të ndryshme themelore mbi qytetarinë, problemet sociale, autonominë dhe iniciativën personale në një mënyrë të rrjedhshme. Autori gjithashtu pasqyron vizionin e tij mbi moralin, vullnetin dhe edukimin si cilësi të domosdoshme për të qenë në gjendje të kapërcejmë veten në jetë.

Përmbledhje

Pedro është një qenie e traumatizuar dhe në ankth të përhershëm për shkak të humbjeve sentimentale që ai vuan me kalimin e kohës. Ai është një jetim (nuk i mban mend prindërit e tij), ai duhet të rritet pa ngrohtësinë njerëzore aq të nevojshme për lumturinë e një fëmije. Kjo mungesë u theksua nga tutorët e tij: së pari xhaxhai i tij dhe më pas edukimi që mori nga Don Mateo, një mësues që i nguliti një perceptim pesimist të ekzistencës.

Vdekja është fati i pashmangshëm që heq gjithçka që ka rëndësi për Pedro: të dashurit e tij, shoku i tij Alfredo dhe vendlindja e tij, ilavila. Lufta përshkruhet si hija shkatërruese që shfaqet mbi çdo mjedis të qetë që prek. Në këtë kontekst të një krize të jashtëzakonshme ekzistenciale, Pedro vendos të bëhet një marinar pa dashuri dhe pa zotërime.

Frika nga vuajtjet bëhet e pashëndetshme deri në atë pikë sa çdo humbje e vogël të rrit dëshirën për izolim dhe vetëmbrojtje. Për këtë arsye, përpiquni të shmangni sa më shumë të jetë e mundur kontaktin e zgjatur me njerëz të tjerë, objekte ose vende që mund të krijojnë afeksionin tuaj. Sidoqoftë, Pedro nuk mund të ndihmojë por të mos dashurohet me Jane, rrjedhimisht, qëndrimi i tij çon dhe ai ndihet përsëri i prekshëm.

Në momentin kulmor Vdekja e Jane sjell të gjitha mendimet, ndjenjat dhe mundimet që unë me aq ndërgjegje përpiqem t'i shmang që nga fëmijëria e tij. Por e dashura ia hapi zemrën Pjetrit në mënyrë të pakthyeshme. Si pasojë, protagonisti e kupton keqvendosjen si një fazë rrethanore në jetën e tij.

Citim nga Miguel Delibes.

Citim nga Miguel Delibes.

Së fundi, Pedro u liruaó të të gjithë peshës së të kaluarës së tij duke pranuar dhe vlerësuar secilin nga momentet që ai mund të kujtojë, duke i dhënë një vlerë të veçantë momenteve që ai ishte në gjendje të ndante me të dashurit e tij. Romani, vetë, në një tekst për të frymëzuar.

Artikulli i lidhur:
Tekste letrare që frymëzojnë

Fragment

«Në këtë periudhë dhe gjatë gjithë këtyre aventurave, unë vazhdova të jetoj si gjithmonë, vetëm për veten time. Vitaliteti i jashtëm nuk mund të më lëvizte sepse nuk e dija; Unë refuzova të gjitha tundimet e tij të mundshme dhe erdhi një kohë kur mendova se ishte një gjë e thjeshtë të ndiqja pa hezitim linjën që kisha vendosur më parë. Ai mbështeti një ekzistencë të errët, të hapur, pa spikatur ...

“Course Sigurisht që as mua nuk më munguan. Unë e kisha bërë veten të jetoja kështu dhe çdo ndryshim i përkohshëm do të më mërziste, duke trazuar në shpirtin tim mbetjet e pesimizmit tim. Në këtë mënyrë, unë pothuajse arrita pikën e stabilitetit që po kërkoja shumë vite më parë: të jetoja në mënyrë autonome, pa lidhje të përzemërta, pa dashuri ... E vetmja lidhje që më lidhi me të kaluarën time ishte kujtesa e Alfredos dhe shtëpia e mësuesit tim me ngarkesën e çmuar të banorëve të saj ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Delvis Toledo nga Cienfuegos dijo

  La sombra… ishte një lexim i paharrueshëm për mua: ecja me Pedro nëpër rrugët e natës të ilavila ishte e mrekullueshme. Ndoshta atmosfera pesimiste është zhgënjyer nga disa kritikë ose lexues të tjerë, por unë mendoj se unë isha një burim i pabesueshëm që lartëson romanin në një mënyrë unike, të cilën e kam parë pak në tekstet e tjera.
  Magjepsëse!