Heretiku

Miguel Delibes.

Miguel Delibes.

Heretiku është romani më i fundit i shkrimtarit të famshëm Valladolid Miguel Delibes. Është botuar në Spanjë në vitin 1998 nga Ediciones Destino. Është një rrëfim i zhanrit historik që pasqyron ngjarjet fatkeqe që ndodhën gjatë "gjuetisë për luteranët" në tokat e Servantesit në shekullin e 1999-të. Ky libër konsiderohet si një nga veprat më të kompletuara të autorit, që e lejoi atë të fitojë Çmimin Kombëtar për Narrativën në vitin XNUMX.

Miguel Delibes pati një karrierë letrare të frytshme, duke u dalluar si një nga romancierët më të rëndësishëm të periudhës spanjolle të pasluftës. Repertori i tij i gjerë përmban më shumë se 60 vepra, të cilat përfshijnë romane, tregime të shkurtra, ese, libra udhëtimi dhe gjuetie. Suksesi i tij pasqyrohet në njëzet çmimet dhe mirënjohjet e tij, si dhe në përshtatjet e veprave të tij në film, teatër dhe televizion.

Përmbledhje e Heretiku

Familja Salcedo

Salcedët, Don Bernardo dhe gruaja e tij CatalinaAta kanë një pozitë të mirë shoqërore, falë biznesit të tyre me pëlhura leshi. Për gati tetë vjet kanë tentuar të krijojnë - pa sukses- trashëgimtarit të pasurisë dhe pasurisë së tij. Me rekomandimet e të njohurve, shkojnë te mjeku Almenara, i cili për një kohë të gjatë i ndihmon me teknika të ndryshme fekondimi.

Të dëshiruar për shtatzëni

Pavarësisht kryerjes së procedurave të ndryshme, doña Catalina nuk mund të mbetej shtatzënë, ndaj vendosi të hiqte dorë nga ideja. Menjëherë pas, kur u humbën shpresat, zonja ishte në kasetë. Don Bernardo u gëzua shumë me lajmin, pasi më në fund u bekuan me një djalë.

Një ngjarje e tmerrshme

Më 30 tetor 1517, Dona Katerina krijoi një fëmijë të shëndetshëm të cilin e pagëzuan si Cipriano. megjithatë, pavarësisht gëzimeve të prodhuara nga mbërritja, jo gjithçka ishte lumturi. Në momentin e lindjes, gruaja paraqiti komplikacione që mjekët nuk mund t'i ndreqnin dhe brenda pak ditësh ai vdiq. Zonja Salcedo u varros me nder dhe madhështi, pasi kishte të bënte me një person të klasës dhe të dalluar të saj shoqërore.

refuzim

Don Bernardo u shkatërrua pas vdekjes së gruas së tij dhe e refuzoi fëmijën sepse e konsideroi atë fajtor për atë që ndodhi. Pavarësisht kësaj, njeriu duhet të ketë kujdesuni për kërkoni një infermiere për Ciprianon. Kështu është punëson minervine, një vajzë 15-vjeçare e cila kishte pësuar humbjen e foshnjës, ndaj mundi ta ushqente pa problem vogëlushen me gji.

Dërguar në një jetimore

minervine ajo po kujdesej për djalin për vite me radhë, u kujdes për të dhe i dha dashurinë e nënës që kisha nevojë. Që i vogël, Cipriano ishte i ëmbël dhe i thellë, cilësi negative për Don Bernardon, të cilët kërkonin ta pengonin. Babai i tij nuk bëri asnjë përpjekje për ta dashur atë dhe me kalimin e kohës ajo urrejtje iu kthye. Kjo e shkaktoi këtë njeri përvetësojnë atë - Si formë ndëshkimi - në një jetimore.

Kohë e vështirë

Qëndrimi i Ciprianos në bujtinë ishte e vështirë, atje duhej të përballej me mjerimin përveç keqtrajtimit. Megjithatë, në atë vend ai u arsimua dhe mori njohuri të ndryshme. Në ato vite, ai dëgjoi për rrymat e para protestante për katolicizmin në Evropë. Ai gjithashtu bashkëpunoi me shokët e tij për t'u kujdesur për të sëmurët nga murtaja që shkatërroi Kastiljen, e cila la mijëra të vdekur.

Jetim dhe trashëgimtar

Epidemia e tmerrshme e preku nga afër Ciprianon, pasi që humbi babanë e tij në duart e murtajës. Pas vdekjes së Don Bernardos, i riu, tani jetim, është e vetmja e trashëguar nga pronat e familjes së tij. Së shpejti, ai mori përsipër biznesin dhe doli me ide të mira që e bënë atë më të begatë. Krijimi i tij i ri - xhaketat e veshura me lëkurë - ishte shumë i popullarizuar me popullsinë dhe rriti shitjet.

Ndryshime të mëdha

Jeta e Cyprian përmirësuar ndjeshëm, madje gjeti dashurinë ngjitur me teo, një grua e bukur me të cilën u martua. Së bashku me të, ai ka kaluar kohë të mira. Megjithatë, lumturia u zbeh gradualisht, që çifti nuk mund të kishte fëmijë. teo u bë aq i fiksuar sa përfundoi i pabalancuar mendërisht y u pranua në një institucion ku më në fund ai vdiq.

Fund i papritur dhe mizor

Kjo ndryshoi jetën e Ciprianos —Një njeri shumë fetar—, sepse fajësoi veten për atë që ndodhi dhe iu imponua një pendesë për pjesën tjetër të ditëve të tij. Që atëherë, filloi takimin me grupet e fshehta luterane, e cila veproi me shumë maturi për t'i mbijetuar Inkuizicionit të Shenjtë.

Realiteti i tij u transformua kur Filipi II - Besimtarët katolikë - ai zëvendësoi të atin në efronin, Pra kjo urdhëroi t'i jepte fund të gjithë heretikëve ekzistuese në mbretëri. Ndjekja ishte e pandërprerë; një fat i tmerrshëm i priste protestantët e kohës që u kapën dhe nuk e mohuan besimin e tyre. Ata që u tërhoqën arritën të mbijetojnë. Megjithatë, Qipriani refuzoi të hiqte dorë nga dogma e tij dhe u mbajt fort pas besimeve të tij deri në fund.

Të dhënat themelore të punës

Heretiku është një roman i vendosur në Valladolid, Spanjë, gjatë shekullit të XNUMX-të, gjatë mbretërimit të Carlos V. Libri Është zhvilluar në 424 faqe me tre pjesë kryesore të ndara në 17 kapituj gjithsej. Komploti përshkruhet nga një transmetues i gjithëdijshëm në vetën e tretë, i cili rrëfen jetën e protagonistit, Cipriano Salcedo.

Përmbledhje biografike e autorit, Miguel Delibes

Miguel Delibes Setien Ai lindi më 17 tetor 1920 në qytetin spanjoll Valladolid. Prindërit e tij ishin María Setién dhe Profesor Adolfo Delibes. Ai studioi shkollën fillore në Colegio de las Carmelitas në vendlindjen e tij. Në moshën 16-vjeçare, ai përfundoi diplomën në shkollën Lourdes. Dy vjet më vonë -Pas fillimit të luftës civile në Spanjë-, u bashkua vullnetarisht në Marinën e Ushtrisë.

Citim nga Miguel Delibes.

Citim nga Miguel Delibes.

Në 1939, pas përfundimit të konfliktit të armatosur, Ai u kthye në Valladolid dhe filloi studimet në Institutin e Tregtisë. Me mbarimin e diplomës, ai u regjistrua në Shkollën e Arteve dhe Artizanatit për të studiuar Drejtësi. Në të njëjtën kohë, ai punoi si karikaturist dhe kritik filmi për gazetën Veriu i Castilla. Në vitin 1942, ai u titullua si intendant tregtar në qendër të Altos Estudios Mercantiles de Bilbao.

Garë letrare

Në botën letrare filloi në këmbën e djathtë falë punës së tij Hija e selvi është e zgjatur (1948), roman për të cilin mori çmimin Nadal. Dy vjet më vonë, ai botoi Edhe është ditë (1949), vepër që e bëri të vuante censurën nga frankoistët. Pavarësisht kësaj, shkrimtari nuk u ndal. Pas librit të tij të tretë, Rruga (1950), prezantoi vepra çdo vit, duke përfshirë romane, tregime, ese dhe shkrime udhëtimesh.

Që nga shkurti i vitit 1973 dhe deri në ditën e vdekjes së tij, Delibes zinte katedrën “e” të Akademisë Mbretërore Spanjisht. Në karrierën e tij të gjerë si shkrimtar, ai mori çmime të rëndësishme për veprat e tij, por edhe tituj kauzë nderi në universitete të ndryshme. Ata dallohen prej tyre:

 • Çmimi Princi i Asturias për Letërsinë (1982)
 • Doctor honoris causa nga Universiteti Complutense i Madridit (1987)
 • Çmimi Kombëtar për Letrat Spanjolle (1991)
 • Çmimi Miguel de Cervantes (1993)
 • Medalja e Artë e Castilla y León (2009)

Jeta personale dhe vdekja

Imazhi i mbajtësit të vendit Miguel Delibes Ai u martua me Ángeles de Castro më 23 prill 1946, me kë kishte shtatë fëmijë: Miguel, Ángeles, Germán, Elisa, Juan Domingo, Adolfo dhe Camino. Në vitin 1974, vdekja e gruas së tij shënoi një para dhe pas në jetën e tij, për këtë arsye ai ngadalësoi ritmin e botimeve të tij. 12 Mars 2010, pasi vuajti për një kohë të gjatë nga kanceri, vdiq në banesën e tij en Valladolid.

Që nga viti 2007, për ditëlindjen e 87-të të autorit, shtëpitë botuese Destino dhe Círculo de Lectores botuan shtatë libra që përmbledhin veprat e tij. Këto janë:

 • Romancieri, I (2007)
 • Suvenire dhe udhëtime (2007)
 • Romancieri, II (2008)
 • Romancieri, III (2008)
 • Romancieri, IV (2009)
 • Gjuetari (2009)
 • Gazetari. Eseisti (2010)

Romanet e autorit

 • Hija e selvi është e zgjatur (1948)
 • Edhe është ditë (1949)
 • Rruga (1950)
 • Djali im i idolizuar Sisi (1953)
 • Ditari i gjahtarit (1955)
 • Ditari i një emigranti (1958)
 • Gjethja e kuqe (1959)
 • Minjtë (1962)
 • Pesë orë me Mario (1966)
 • Shëmbëlltyra e hedhur poshtë (1969)
 • Princi i rrëzuar nga froni (1973)
 • Luftërat e paraardhësve tanë (1975)
 • Vota e diskutueshme e Señor Cayo (1978)
 • Të pafajshmit e shenjtë (1981)
 • Letra dashurie nga një seksagenare vullnetare (1983)
 • Thesari (1985)
 • Druri i heroit (1987)
 • Zonja me të kuqe në sfond gri (1991)
 • Ditari i një pensionisti (1995)
 • Heretiku (1998)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)