Haruki murakami

Citim i Haruki Murakami.

Citim i Haruki Murakami.

Haruki Murakami është shkrimtari më i njohur japonez në botë sot. Ne po flasim për një autor më të shitur në të gjithë shtrirjen e termit. Renditur si surrealist, megjithëse ai ka ndërmarrë më shumë se një herë me realizëm. Kombinimi i tipareve perëndimore me karakteristikat e idiosinkracisë japoneze është pjesë e stilit të tij.

Vetmia, melankolia dhe dashuria janë disa nga temat e tij të përsëritura. Universët e tyre kalojnë nga atmosfera më shtypëse - distopitë, në terma letrarë - në një-njerizmin më shpresëdhënës. Kështu, është njohur me çmime të shumta gjatë gjithë trajektores së saj. Për më tepër, lexuesit e tij më të pasionuar vit pas viti ankohen se ai nuk është njohur akoma me Çmimin Nobel për Letërsi.

Nga Kioto në botë

Lindur më 12 janar 1949 në Kioto, ai jetoi shumë nga rinia e tij në Kobe. Pikërisht, këto qytete, së bashku me Tokion, janë disa nga skenarët përsëritës të eksploruar nga Murakami përmes personazheve të tij. Sepse shumë histori të tij vërtiten pikërisht rreth asaj foljeje: eksploroj.

Dashuria për letrat që ai trashëgoi direkt nga prindërit e tij; të dy ishin të përkushtuar në mësimin e letërsisë japoneze. Përveç kësaj, që në moshë të vogël ai u ndikua shumë nga kultura perëndimore. Deri më sot, vepra e tij përfshin 14 romane, 5 koleksione tregimesh, 5 histori të ilustruara dhe 5 ese.

Nostalgjia në veprën e Haruki Murakami

Murakami zhyt lexuesit e tij në introspeksionin më të thellë. Tekstet e tij përbëhen nga një përzierje e hollë midis realitetit dhe fantazisë., i stinuar me një trishtim të pamasë të pranishëm praktikisht në të gjitha tregimet e tij. Prandaj, rrëfimet e tij janë jashtëzakonisht melankolike, me një ngarkesë të madhe emocionale në secilën fjali.

Një shembull: Kafka në Breg

Kafka në breg.

Kafka në breg.

Librin mund ta blini këtu: Kafka në breg

Me librat e Murakamit, lexuesit përjetojnë përvojat e personazheve të tij sikur të ishin në mishin e tyre. Në to, ndonjëherë është e vështirë të shohësh një dritë shprese mes kaq shumë mendimesh të vrenjtura. Kafka në breg (2002) - për shumë vepra më e mirë e autorit - përpilon të gjitha karakteristikat narrative të përmendura më lart.

Ata që kanë një libër në duart e tyre nuk janë vetëm dëshmitarë të asaj që do të thotë të braktisesh. Jo. Por ata gjithashtu ndihen të humbur në një botë takimesh dhe keqkuptimesh me personazhe që endin, pa e ditur, tragjedinë e protagonistit. Komploti i dyfishtë i ndërthurur në një mënyrë mjeshtërore dhe gjeniale nga Murakami nuk jep armëpushim në asnjë linjë.

Jeta e Kafka Tamura e pret lexuesin me nostalgji në secilin kapitull të çuditshëm, ndërsa historia e Satoru Nakata i pret në çifte. Të gjithë bazohen me përpikmëri derisa rrugët e tyre, në mënyrë të pandalshme, të përkojnë.

Para dhe pas Blues të Tokios

Librin mund ta blini këtu: Blues të Tokios

Blues të Tokios (1986) nuk është romani i tij i parë, megjithatë, botimi i tij hapi dyert e ndërkombëtarizimit. Përfaqëson një titull shenjtërues, i cili e lejoi atë të bëhej i njohur në Japoni dhe në pjesën më të madhe të botës. Shitet aq mirë sa honoraret ishin të mjaftueshëm për të jetuar me gruan e tij Yoko, fillimisht në Evropë dhe më pas në Shtetet e Bashkuara.

Në mënyrë paradoksale vetë autori njëherë rrëfeu se kur e shkroi atë, sfida e tij ishte të ishte plotësisht realiste. Punimet e tij të mëparshme - ribotuar falë suksesit të këtij libri, i njohur gjithashtu si Dru Norvegjez- si dhe shumica e publikimeve të tij të mëvonshme, ato janë më besnike ndaj "stilit klasik Murakami". Kjo formë e veçantë narrative mund të përkufizohet si "fantazi fantastike".

Një autor depresiv?

Ai është një autor realist, por nuk heq dorë nga tipare të tjera fantaziake. Në Blues të Tokios, Murakami është zhytur në nostalgjinë më të thellë. Në mënyrë të barabartë, po, shkrimtari eksploron ndjenjat e lidhura si depresioni dhe faji. Përdorimi i fjalës angleze gjendje e dëshpëruar në titull, kjo nuk është për shkak të ngjyrës blu. Në fakt, është për shkak të "trishtimit" të zhanrit muzikor, ai është drejtimi ku po tregon shkrimtari.

Blues të Tokios.

Blues të Tokios.

Shumë tifozë dhe një numër ekuivalent i urrejtësve

Librat e tij i mbajnë kritikët dhe publikun e gjerë të ndarë në dy grupe që janë praktikisht identike në madhësi. Mirë Haruki Murakami është një nga ata artistë që e duan ose urrejnë njëri-tjetrin. Sidoqoftë, të gjithë kritikët letrarë duket se mbajnë një nevojë të pamohueshme për të shprehur një mendim për të. E favorshme apo jo ... nuk ka rëndësi, pavarësisht nëse keni lexuar pak ose aspak nga katalogu i tij i gjerë.

"Problemi" (duke theksuar thonjëzat) është shkaktuar nga shprehjet e veçanta të pranishme në disa prej tregimeve të tij. Në to, kufiri midis sublimes dhe djathit nuk shënohet me një "vijë të hollë të kuqe". Në të vërtetë është një copë toke e madhe rozë duke ndotur gjithçka që arrin.

Askush nuk është profet në tokën e vet?

Ndoshta aty ku figura e tij gjeneron më shumë diskutime është në Japoni. Disa zëra skualifikues e akuzojnë atë për kufizimin e tij në dekorimin e një imazhi fiktiv të vendit të tij, pa kundërshtuar paragjykimet ekzistuese në Perëndim. Sigurisht, duke kuptuar nga Perëndimi vetëm Evropën "e pasur" (Anglia, Gjermania, Franca) së bashku me Shtetet e Bashkuara.

Për më tepër, vihet në pikëpyetje shumë (pothuajse si një shaka e keqe) se ai konsiderohet eksponenti më i madh i letërsisë japoneze të dekadave të fundit. Këto mendime anësore shënohen nga sasia e lartë e referencave "perëndimore" të pranishme në punën e tij.

Më "Amerikani" i Japonezëve

Murakami nuk e ka fshehur kurrë admirimin e tij për muzikën anglo-saksone, veçanërisht për Beatles (prandaj titulli alternativ për Blues të Tokios) Sidoqoftë, vlerësimi i tij nënçmues (demonstruar në mënyrë të përsëritur) të grupeve si Duran Duran është i diskutueshëm. Në mënyrë të ngjashme, ndikimi i kinemasë Hollywood është i dukshëm në historitë e tyre.

Mbreti i marketingut

Më në fund, dhe duke lënë jashtë çdo konsideratë estetike, Murakami është një nga autorët që ka ditur më mirë të përfitojë nga avantazhet e marketingut modern. Çdo lançim ose ribotim i çdo teksti me nënshkrimin tuaj është një trend në internet për javë ose muaj. Rezultatet ekonomike janë vërtet mbresëlënëse.

Mjafton të dënohesh? A nuk mundet që një shkrimtar i mirë të jetë shitësi më i mirë? Këto lloje të debateve janë shumë të shpeshta këto ditë. Në këtë rast të veçantë - dhe në disa të tjerë, si Paulo Coelho, për shembull -, fose momente perceptohet mungesa e disimulimit kur shtrydh "patë që lëshon vezët e arta".

Pse të ndryshojmë?

Isshtë një maksimum i sportit dhe biznesit: formulat fituese nuk ndryshohen. Të paktën jo për sa kohë që ato mbesin efikase dhe fitimprurëse. Në fund të ditës, haters ato janë gjithmonë të rëndësishme në këtë ekuacion. Oscar Wilde tashmë e tha atë: E vetmja gjë më e keqe sesa të flitet është të mos flasësh. Përkthehet: e vetmja gjë më e keqe sesa të bisedohet është të mos flasësh për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.