Haruki Murakami mori Çmimin Christian Andersen

çmimi haruki-murakami-marrë-kristian-andersen

Për ata si unë që mendojnë se proza ​​e Haruki murakami Ka qenë një para dhe pas për letërsinë aktuale, është mirë të shohësh se si autori japonez merr disa çmime dhe çmime për meritat dhe karrierën e tij. Meqenëse Çmimi Nobel në Letërsi do të marrë shumë kohë për të mbërritur, ne do të vendosemi për këtë, për shembull, gjithashtu Çmimi Christian Andersen e cila iu dha atij një vit më parë por të cilën ai personalisht nuk e mori deri para tre ditësh.

Sipas arsyet e dhënies së çmimit i një çmimi të tillë, ishte dalluar me një vlerësim të tillë "Për prozën e tij përrallore dhe aftësinë e tij për të përzier me guxim narrativën klasike me kulturën pop, traditën japoneze, realizmin magjik dhe diskutimin filozofik që lartëson trashëgiminë e artit të Andersen"

Autori japonez, i cili nuk është shumë i dhënë pas ekspozimit mediatik, lejoi që të fotografohej me përfaqësuesit e qytetit para shtëpisë së shkrimtarit të "Rosaku i shëmtuar"Christian Andersen.

Çfarë do të thotë ky çmim?

Çmimet Christian Andersen janë shumë të kërkuara në botën e letërsisë, kështu që dhënia e tyre është një nder.

Ishte krijuar ne 2007 dhe është e pajisur me një skulpturë bronzi bazuar në histori "Rosaku i shëmtuar", plotësuar nga Stine Ring Hansen, plus një diplomë dhe 500 kurora daneze, të cilat në këmbim janë 54.000 euro.

I pari që mori këtë çmim ishte braziliani Paulo Coelho (çmim nderi); më vonë, shkrimtarët si Isabel Allende, JK Rowling o Salman Rushdie ata janë vlerësuar me të.

Ndonjëherë ky çmim shpesh ngatërrohet me një tjetër me të njëjtin emër, Çmimet Hans Christian Andersen, të cilat njihen si "fituesit e vegjël të Çmimit Nobel" për letërsinë për fëmijë dhe të rinj. Këto të fundit janë shumë më të vjetra por u jepen vetëm atyre autorëve të letërsisë për fëmijë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.