Nderim për të madhin Leonard Cohen

leonard-cohen-3

Leonard Cohen nuk ishte vetëm muzikant, Ishte gjithashtu poet dhe romancier, dhe prandaj ne flasim për këtë në faqen tonë të internetit Literatura aktuale sot… Sepse kanë kaluar disa ditë dhe ndikimi i vdekjes së tij tashmë është zbehur, duke i lënë vendin nostalgjisë dhe admirimit.

Epokë Kanadez, nga Montreal, posaçërisht por ai vdiq në Los Anxhelos, më 7 nëntor në moshën 82 vjeç, megjithëse e morëm vesh vetëm disa ditë më parë. Familja e tij, miqtë e tij, donin ta ruanin në heshtje dhe në fshehtësi përpara se të dihej lajmi për vdekjen e tij. Ai kishte një nga ato zëra që vetëm duke pëshpëritur tashmë njihen dy fjalë, nga ata zëra që kanë shkruar emrin e personit që i thotë dhe megjithëse ishte zëri i tij që e çoi në famë dhe ai që e bëri të njohur, nga duart e tij kanë dalë edhe disa tekste të mrekullueshme letrare.

Ai kompozoi këngët e tij, atë të "Aleluja" një nga të preferuarat e mia, pa dyshim, shkroi libra dhe ishte një ndikim për artistët e tjerë të shtatit të Joan Manuel Serrat, George Drexler, Nacho vegas o Kiko Venom, ndër shumë të tjerë. Një fakt kurioz është se emri i vajzës së tij është Lorka për admirimin e madh që ndjeu për poetin spanjoll.

Disa shkrimtarë i bëjnë jehonë veprës së tij, si p.sh. Julio Cortazar, e cila emërton këngët e Cohen në librin e tij "Libri i Manuelit"ose Imazhi i mbajtësit të vendit Miguel Delibes i cili bën të njëjtën gjë në librin e tij "Vota e diskutueshme e Señor Cayo."

Autori i admiruar nga shumë, Princemimet Princi i Asturias, është e vështirë t'i bësh një haraç të shkurtër atij kur ke kaq shumë për të treguar për jetën dhe veprën e tij ... Sidoqoftë, ne do t'i përmendim librat e tij dhe disa nga citimet dhe poezitë e tij, e cila është padyshim gjëja më e mirë që ai na la, së bashku me zërin e tij.

Libra të përkthyer nga Leonard Cohen

leonard Cohen

 • "Lule për Hitlerin", Shikuesi.
 • "Libri i mallit", Lumen.
 • "Energjia e skllevërve", Shikuesi.
 • "Kutia e erëzave të tokës", Shikuesi.
 • "Le të krahasojmë mitologjitë", Shikuesi.
 • "Parazitët e Parajsës", Shikuesi.
 • "Kujtimet e një gruaje", Shikuesi.
 • «Poezi të zgjedhura + Poezi të reja», Redaktues Plaza y Janés.
 • "Libri i Psalmeve", Fundamentos editoriale.
 • "Këngë", Fundamentos editoriale.
 • «Këngët II», Fundamentos editoriale.
 • "Loja e preferuar", Fundamentos editoriale.
 • "Humbësit e bukur", Fundamentos editoriale.
 • "Një akord sekret", Celeste editoriale.
 • «Këngë dhe poezi të reja» (pjesa 1), Redaktues Edicomunicaciones.
 • «Këngë dhe poezi të reja» (pjesa 2), Redaktues Edicomunicaciones.

Leonard Cohen Citime dhe Kuotime

leonard-cohen-2

 • Çdo sistem që ndërtoni pa ne do të prishet. Ne tashmë ju kemi paralajmëruar më parë dhe asgjë që keni ndërtuar nuk ka zgjatur. Dëgjojeni ndërsa përkuleni mbi avionët tuaj. Dëgjojeni ndërsa ngrini mëngët. Dëgjojeni edhe një herë. Çdo sistem që ndërtoni pa ne do të prishet. Ju keni ilaçet tuaja. Ju keni Piramidat tuaja, Pentagonët tuaj. Me të gjithë barërat e këqija dhe plumbat nuk mund të na gjuani më. E vetmja gjë që do të zbulojmë rreth nesh është ky njoftim. Asgjë që keni ndërtuar nuk ka zgjatur. Çdo sistem që ndërtoni pa ne do të prishet. '
 • "Dashuria nuk ka shërim, por është shërimi i vetëm për të gjitha sëmundjet".
 • "Edhe pse jam i bindur se asgjë nuk ndryshon, është e rëndësishme për mua të veproj sikur nuk e di".
 • "Një grua e shikon trupin e saj shqetësueshëm, sikur të ishte një aleate jo e besueshme në luftën për dashuri."
 • «Poezia është vetëm prova se ekziston jeta. Nëse jeta juaj po digjet mirë, poezia nuk është gjë tjetër veçse hi.
 • "Veproni ashtu si do të dëshironit të ishit dhe së shpejti do të jeni ashtu si veproni."
 • "Unë nuk e kuptoj mirë procesin e rimishërimit, por nuk do të doja të bëhesha qeni i vajzës sime."
 • «Do të doja të lexoja një nga poezitë që më tërhoqën në poezi. Nuk mbaj mend një rresht të vetëm, madje nuk di ku të kërkoj.
 • “Gratë po pushtojnë botën, ato janë me të vërtetë të forta. Ju e keni kuptuar? Epo, le të mbizotërojnë. Dhe le të jemi ata që duhet të jemi: thashetheme, muzikantë, luftëtarë… duke ndjekur premisën se nuk mund të ketë burra të lirë nëse nuk ka gra të lira.
 • «Unë mendoj se njerëzit dhe shoqëria është e mirë. Çelësi është se ku e projekton energjinë tënde. Ju mund ta poziciononi veten atje ku është mirësia, se po, ajo ekziston, ose mund të mendoni se nuk ka mirësi në shoqëri dhe se ne duhet t'i japim fund gjithçkaje. Ka edhe në qarqet më të korruptuara dhe reaksionare. Besoj se njeriu mund të ndryshojë dhe se gjërat mund të ndryshojnë. Ka të bëjë me mënyrën sesi duam që gjërat të ndryshojnë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.