Ekspozita "Kujtimet e Antonio Gala" hapet në Kordoba

ekspozitë-antonio-gala

Nëse ju pëlqen shkrimtari Antonio Gala aq shumë sa unë, do të jeni të lumtur ta dëgjoni këtë lajm. Nëse jeni nga Kordoba, vizitoni qytetin shpejt ose jeni afër tij, jeni me fat. Disa javë më parë ekspozita u hap për publikun "Kujtimet e Antonio Gala" mbi themelin e tij.

Dhe nëse po pyesni se çfarë mund të gjeni atje, ju them se një pjesë e mirë e të gjithave është të fala, qysh botimet e para, derisa dorëshkrime, çmime, etj, duke përfshirë ato canes pra tuajat me të cilin ecën gjithmonë dhe me të cilin ka pozuar për shtypin dhe televizionin. Kjo ekspozitë u përurua në fillim të Tetorit në Fondacionin Antonio Gala, ish-Manastiri i Corpus Christi dhe do të ketëkarakteri i përhershëm derisa të vërehet më tej e hapur për publikun nga e hëna në të shtunë en orar nga ora 12.00 deri në 14.00 dhe nga 18.00 në 21.00.

Kjo ekspozitë bën një turne në të dy vendet historia e jetës së autorit sa për madhështinë e saj vepër letrare, i cili nuk ndalet së lëvduari në asnjë moment Ministrin aktual të Kulturës dhe ish-kryetarin e bashkisë së qytetit Rosa Aguilar, i cili i drejtoi fjalët e mëposhtme Antonio Gala dhe veprën e tij: «Me Antonio kam qenë në gjendje të buzëqesh. Dhe unë gjithashtu kam ndarë emocione ». Ai gjithashtu e falënderoi atë personalisht dhe para të gjithëve për zgjedhjen e Kordoba, qytetin e tij të lindjes, si vendin për këtë ekspozitë të përhershme, së cilës shkrimtari i ngathët u përgjigj se në moshën e tij ai nuk do të largohej më nga Kordoba: E rëndësishme është të jetosh me çdo çmim. Por të jetosh nuk është vetëm të qëndrosh gjallë por të marrësh pjesë në misterin bujar që është jeta e uljeve dhe ngritjeve të saj enigmatike, mbjelljes së saj pa shpirt dhe korrjes së saj; Ne nuk do të jemi gjithmonë të rinj. Adhurimi falas i një epoke është marrëzi. Ka njerëz të moshuar, budallenj, ne të gjithë njohim dikë. Në më pak numra sesa moronët e rinj. Sigurisht, për gjithnjë arsyen që njerëzit jo gjithmonë plaken. Budallenjtë e vjetër janë të patejkalueshëm "Tha Gala.

A guxon ta vizitosh?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.