Isadora Hëna

Isadora Hëna

Isadora Hëna

Isadora Hëna është një koleksion librash për fëmijë të shkruar dhe ilustruar nga autorja arabe Harriet Muncaster. Punimi u drejtohet nxënësve të klasës së mesme—d.m.th., fëmijëve nga 5 deri në 8 vjeç—dhe është botuar nga Oxford University Press. Titulli i parë në seri është Isadora Moon shkon në shkollë, dhe u publikua në 2016 në MB.

Nga entonces, Muncaster dhe Oxford University Press kanë botuar 16 vëllime mbi aventurat e Hënës së gjysmë të racës Isadora., i cili është gjysmë zanë dhe gjysmë vampir. Librat kanë marrë një pritje të madhe nga lexuesit dhe kritika e përgjithshme, duke fituar çmimin Libri më i mirë për fëmijë i vitit për Gjykata angleze në 2019.

Përmbledhje e tetë librave të parë të Isadora Hëna

Isadora Moon shkon në shkollë (2016)

Isadora Hëna Ajo është një vajzë e re që duhet të përballet me një dilemë të madhe. Ajo ajo është gjysmë zanë nga ana e nënës së saj dhe gjysmë vampir nga ana e babait të saj. Isadora i pëlqen të gjitha gjërat që lidhen me vampirët: lakuriqët e natës, madhështinë e natës dhe ngjyrat e errëta. Megjithatë, atij i pëlqejnë edhe aktivitetet tipike zanash.

Isadora shijon jashtë, ngjyrën rozë dhe luan me shkopin e saj magjik. Megjithatë, është koha për të vendosur se në cilën shkollë duhet të shkoni. A duhet të ndjekë shkollën e zanave apo shkollën e vampirëve? Kjo vajzë e vogël është e veçantë, e ndryshme për të qenë ajo që është —mestiza—dhe duhet të marrë vendime të rëndësishme për të ardhmen e saj. Në këtë libër plot aventura, protagonistja do të zbulojë se cila është natyra e saj e vërtetë.

Isadora Moon shkon në kamping (2016)

Kur Isadora Moon është përreth, ndodhin ngjarje të jashtëzakonshme. Statusi i saj si një zanë dhe një vampir e bën të renë shënjestër të gjëegjëzave dhe mistereve. Duke qenë kështu, kur i duhet të shkojë në kampim në breg të detit, ndodhin disa gjëra krejt anormale. Për shembull: Në këtë shfaqje Isadora pjek marshmallow mbi një zjarr kampi, por ajo gjithashtu bën miq të mirë me një tjetër krijesë mitike, një sirenë!

Ditëlindja e Isadora Moon (2016)

Një nga gjërat e preferuara të Isadorës janë festat e ditëlindjeve. Megjithatë, për shkak të gjërave në jetë, ajo nuk kishte pasur kurrë mundësi të kishte një të sajën.

Për ta bërë të lumtur, nëna e saj zana dhe babai vampir vendosën t'i bëjnë një festë të madhe., por kurrë nuk u është dashur të bëjnë diçka të tillë. Sigurisht që nuk do të jetë një festë si ato në të cilat ka qenë Isadora Moon më parë.

Isadora Moon shkon në balet (2016)

Isadora duhet të shkojë me prindërit e saj në shfaqjen e saj të baletit. Por mestiza e vogël nuk i është dashur asnjëherë të përballet me një situatë të tillë. Çfarë do të ndodhë kur babai i tij vampir dhe nëna zanash të takojnë mësuesit dhe shokët e tyre të klasës?

Prindërit e tyre nuk janë si të tjerët. Megjithatë, vogëlushja ka probleme shumë më serioze. Dhe nëse: shokun dhe kafshën tuaj Lepuri Rozë është zhdukur. Surprizat janë vetëm rreth faqes, afrohuni më afër zbulimit të gabimit.

Isadora Moon futet në telashe (2017)

Gjysmë-raca merr një vizitë të mrekullueshme! kushëriri i saj më i madh, Mirabelë, i cili është një shtrigë Ai u kthye në shtëpi për të kaluar momente shumë të mira. Shtriga e vogël ka gjithmonë ide shumë të mira, kështu që ata nuk e humbin kohën e tyre duke krijuar probleme të reja.

Dikur, Mirabelle i sugjeron Isadorës se do të ishte e mrekullueshme nëse, në vend që të sillte nuskën e saj të zakonshme - Lepurin Rozë -, merrni kafshën tuaj në ditën e shkollës" merr a Mbresëlënës dragua. Por të kujdesesh për një krijesë mitike nuk do të jetë e lehtë.

Isadora Moon shkon në një udhëtim shkollor (2017)

Pak Gjysmëraci shkon në një udhëtim shkollor në një kështjellë të vjetër të mërzitur. Bubullima dhe vetëtima tërbohen në qiell ndërsa e reja gjysmë zanë, gjysmë vampir eksploron birucat e pallatit.

Në atë, takon një mik të ri të jashtëzakonshëm. Megjithatë, ai është shumë i ndryshëm nga miqtë e tij të tjerë. Si do t'i paraqesë e reja pa shqetësime? Sigurohuni që të lexoni komplotin dhe të shihni mënyrën e zgjuar që gjen zana jonë e avullit për të arritur qëllimin e saj.

Isadora Moon shkon në panair (2018)

Isadora e mahnitshme është shumë e lumtur për udhëtimin e saj të parë në panairin e argëtimit. Ajo imagjinon se gjithçka do të jetë e pabesueshme, por kur të mbërrijë, ajo që sheh nuk është aspak ajo që priste.

Megjithatë, kushërira e saj krijuese Mirabelle ka disa ide për ta bërë atë vend një mjedis shumë më argëtues. Si zakonisht, problemet nuk ndalojnë së shfaquri... Asgjë nuk mund të shkojë keq, apo jo?

Isadora Moon bën magji dimër (2018)

Isadora Moon është shumë e emocionuar për ditët e dimrit. Gjysma e vogël pëlqen të luajë me borën, veçanërisht pasi krijimet e saj të bardha marrin jetë falë magjisë. Megjithatë, misticizmi i asaj stine nuk mund të zgjasë përgjithmonë. A do të jetë në gjendje Isadora Moon të ndalojë zhdukjen e miqve të saj të rinj të kristaleve? A do ta ketë ai atë fuqi?

Rreth autorit, Harriet Muncaster

Harriet muncaster

Harriet muncaster

Harriet Muncaster ka lindur në vitin 1988, në Arabinë Saudite. Familja e saj, me origjinë angleze, u kthye në Angli kur autori ishte një vjeç e gjashtë muajsh. Shkrimtari ka studiuar ilustrim në fushën e arteve në Universitetin e Norwich. Gjithashtu, në vitin 2012 ka magjistruar në ilustrim nga librat për fëmijë nga Universiteti Anglia Ruskin. Gjatë prezantimit të saj, ajo u duartrokit për fitimin e çmimit MacMillan, dhënë për të Projekti i Madh Final.

Në vitin 2014, Harriet Muncaster botoi me HarperCollins UP librin e saj të parë për fëmijë me titull Unë jam macja e shtrigës, falë të cilit ai fitoi çmimin Blue Hen Book Award. Në vitin 2015, vazhdimi i kësaj vepre, i quajtur Gëzuar macja e shtrigës së Halloween. Më vonë, në 2016, një libër i ilustruar i quajtur Dhurata më e madhe më e vogël e Krishtlindjeve, e cila u pasua nga katër vëllimet e para të Isadora Hëna.

Libra të tjerë nga Harriet Muncaster

 • Isadora Moon ka një festë përgjumjeje (2019);
 • Isadora Moon bën një shfaqje (2019);
 • Isadora Moon shkon me pushime (2020);
 • Isadora Moon shkon në një martesë (2020);
 • Isadora Moon takohet me zanë e dhëmbëve (2021);
 • Isadora Moon dhe ylli që xhiron (2021);
 • Isadora Moon infektohet me lisë magjike në mars (2022);
 • Isadora luna nën det (2022);
 • Isadora Moon dhe vajza e re (Mars 2023).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.