Hëna 7 lexime rreth saj 50 vjet pas pushtimit të saj.

Janë përmbushur sot 50 vjet nga mbërritja e qenies njerëzore në Hënë. Por ne nuk e kemi shkelur përsëri. Më e mira Stillshtë akoma aty i qetë, duke na ndriçuar madhështor në rrumbullakësinë e tij të plotë kur e prek atë. Dhe duke ndryshuar detet dhe shpirtrat të prirur për të, si ata prej nesh që kemi lindur të çmendur këtë muaj, ku tashmë ka pasur dy eklips me të si protagoniste. Këto janë 7 lexime të zgjedhura të kthehemi atje, edhe nëse është me imagjinatë.

Nga Toka në hënë - Julio Verne

Si të mos fillojmë me një klasik i klasikëve. Vizionari Jules Verne botoi këtë roman në 1865. Dhe ishte e tillë e tija sukses i cili nuk hezitoi ta vazhdojë me të Rreth hënës, pesë vjet më vonë.

Nga Toka në hënë përshkruan përgatitjet të udhëtimit në hapësirë, dhe Rreth hënës lidhet me udhëtim. Të dy ndjekin modelet e përhapja shkencore, aq i pranishëm në punën e Verne, por gjithashtu i shquar për gjallëria e personazheve të saj dhe prekja e saj e humorit.

Hënë - Ian McDonald

McDonald është një shkrimtar fantastiko-shkencor dhe fantazi Uellsit me çmime të tilla si Hugo ose Arthur C. Clarke. Eshte Hënë e re është titulli i parë i a trilogji Tipo Lojë e froneve me beteja dhe intriga midis familjeve të mëdha përballë njëra-tjetrës. Njerëzimi ka krijuar një koloni në hënë dhe i duhet të organizojë shoqërinë, me zakonet e saj, problemet e saj dhe ato intrigat e familjeve që duan të kontrollojnë satelitin.

Apollo 11 - Eduardo García Llama

Garcia Llama është Inxhinier i NASA-s në Hjuston dhe na thuaj udhëtimi i Apollonit 11 nga nisja për tu kthyer në Tokë. Po në mënyrë të re në të cilën flasin protagonistët e saj (mbështetet në transkriptet zyrtare të fluturimit). Disa nga pasazhet e saj lidhen me biografi të astronautëve, anekdota y përvojë gjatë fluturimit dhe detaje të tjera të këtij misioni historik.

Hëna - Hannah Pang dhe Thomas Hegbrook

kjo libër informues e cila shpjegon historinë dhe më shumë fakte rreth Hënës, duke ju dhënë atë Prekja magjike që njerëzimi i ka dhënë me kalimin e kohës. Arsye frymëzuese për të gjithë, ky titull përpiqet të shpjegojë pse Hëna vazhdon të gjenerojë aq shumë magjepsje dhe fantazi.

Të çmendurit - Andrew Smith

Me pyetjen e ku mund të shkosh sapo të kesh hënë, Andrew Smith i drejtohet astronautët ende gjallë të cilët kanë shkelur në hënë. Dhe ai gjithashtu e bën atë për të gjetur se si ndryshuan jetët e tyre kur ai u kthye.

Rezultati është një libër me Dëshmitë e atyre eksploruesve që, në një mënyrë apo në një tjetër, ata u prekën për përvojën. Për shembull, dikush krijon gjithmonë të njëjtën fotografi, një tjetër shkruan këngë për uljen e tij në hënë, disa morën për të pirë, të tjerët nuk duan të dinë asgjë për botën dhe të tjerët vuajnë nga sëmundje psikiatrike.

Krimet e hënës së plotë - Kit Whitfield

Tjetër roman fantazie me intriga kriminale me protagonistë të tjerë fiktivë të rëndësishëm kur vuajnë ndikimin e Hënës: Njeriu ujk. Ne jemi në një shoqëri në të cilën një pjesë e madhe e popullsisë përbëhet nga ujqër. Atje Lola mundet, një avokat për shërbimin shtetëror jopopullor, por të domosdoshëm, që kontrollon likantropinë, do të duhet të zgjidhë problemin vrasjet e dy shokëve të tij. Në të njëjtën kohë, ai përpiqet të drejtojë jetën e tij të vetmuar të shënuar nga paragjykimet dhe diskriminimi.

Aventurat e Tintin. Synimi: Hëna y Ulje në Hënë - Herge

Dhe ne mbyllim me një tjetër klasik libri komik kësaj radhe. Të gjitha kopertinat e Tintin janë më se të njohura, por ato të këtyre aventurave janë me siguri më ikonat dhe më të mbajturat, sidomos për atë raketë.

Nuk mund të ndodhte që gazetari më i famshëm në botë të mos shkelte në Hënë. Po ashtu gjithashtu ai parashikoi pushtimin mbretëror në vinjetat e këtyre dy vëllime që Hergé botoi në 1950 dhe 1954 përkatësisht. Përveç kësaj, Hergé gjithashtu propozoi edhe ekzistenca e ujit në hënë, një fakt që është testuar kohët e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   ALLAN dijo

    Në Tintin ai parashikon praninë e ujit, një fakt i konfirmuar në vitin 2000, nga anija Clementina, Verne tregon një histori ku praktikisht gjithçka parashikohet me një saktësi që nuk mund të shpjegohet, libri nga burrat e HG Wells në hënë mungonte, midis libra te tjere.