Disa gusht letrar për të gjitha shijet

Ka aq gusht sa dëshiron dikush. de pushime i shenjtëruar në diell, plazh, det apo male. de punë i vetmuar (ose jo aq shumë) në zyrën e qytetit bosh dhe të qetë. udhëtim që më në fund mund të bëhet. Gjithashtu ata skëterrë ose te ftohte ne fytyre. Këtu, si titulli i Eduard Palomares, nuk mbyllemi në gusht. Ne gjithmonë ecim me çelësin gati dhe mijëra libra dhe tregime për të komentuar, rekomanduar ose zbuluar. Këto janë 6 lexime të zgjedhura. Sepse ka shumë gusht.

Lufta gusht

Kanionet e gushtit - Barbara W. Tuchman

Botuar në 1962, do të thoshte çmimi pulitzer për autorin e tij në atë vit dhe vlerësimin pasues të tij si klasik të llojit të tij. Gjithashtu nga duhet lexuar për adhuruesit e asaj kohe të trazuar dhe të zezë të Luftës së Madhe. A rindërtim e panoramës dramatike, tensionit psikologjik, pasigurisë dhe hutimit të muajit intensiv të gushtit 1914, kur topat e parë të preludit të Lufta e pare boterore.

Zakonet dhe familja e gushtit

Drita e gushtit - William Faulkner

Një nga veprat më përfaqësuese të këtij shkrimtari tani klasik amerikan. Disa nga personazhet më të paharrueshëm që ai krijoi duken si e sinqertë por pa frikë Lena Grove, në kërkim të babait të fëmijës së saj. OSE Reverend Gal Hightower, i përhumbur nga vizionet e tij të vazhdueshme të kalorësve konfederalë. Y Joe Krishtlindjeve, një endacak misterioz i përhumbur nga origjina racore e paraardhësve të tij.

Me këtë roman Faulkner u bë një nga kronikanët më të njohur të kohës së tij.

Gusht - Letra Trejsi

Ne nuk lëvizim nga Shtetet e Bashkuara në këtë portret i një familjeje jofunksionale nga Amerika e thellë në rastin më të keq. Asetet e tij narrative janë me bollëk, aciditet, ironi dhe tragjedi, si dhe shumë humor të zi.

Westons Ata janë një familje që, pas zhdukjes së patriarkut të tyre, takon një natë të nxehtë vere. Aty nuk do të vonojnë shumë lindin të gjitha konfliktet dhe ndjenjat e ndrydhura për vite, të kaluara dhe të tashmet, dhe midis sekreteve dhe gjysmë të vërtetave.

Ishte gjithashtu Çmimi Pulitzer për Teatër në 2008, dhe disa vjet më parë Përshtatja e filmit që luajnë në Julia Roberts, Meryl Streep dhe Ewan McGregor.

Gusht i zi

Ne nuk mbyllemi në gusht - Eduard Palomares

Pëllumbave mori dëshmitarin e zhanrit të zi të Barcelonës për ta përshtatur atë në shekullin e XNUMX-të të kontratave të plehrave, qiramarrjeve në qiell, turizmit masiv dhe dëmtuesve të tjerë socialë. Dhe ai përdor një krim si një justifikim për portretin e asaj Barcelona kaq të ndryshuar.

Protagonist është Jordi Viassolo, një praktikant i përkohshëm dhe i paguar dobët në një agjensi detektive. Në të vërtetë, thjesht duhet të kujdesesh për të mbajtur zyrën të hapur gjatë verës pa u futur në telashe. Por pastaj një klient i dëshpëruar duket se siguron se gruaja e tij është zhdukur. Dhe Viassolo, i ndrojtur dhe pa përvojë, e sheh mundësinë e tij para një gjoja hetim i lehtë. Por është vetëm gjoja.

Tri ditë në gusht - Jordi Sierra i Fabra

Dhe ne vazhdojmë në Barcelonë me të çështja e shtatë në serinë e inspektorit Miquel Mascarell, ku do të keni tre ditë për të zgjidhur një mister që ka zgjatur për dymbëdhjetë vjet dhe që lidhet me bombardimet e vitit 1938 në qytet. Ne jemi në 1950 dhe Mascarell, kur Patro Quintana zhduket, gruaja e tij, merr një shënim që i kërkon në tre ditë ai duhet të zgjidhë një çështje që e la të papërfunduar në 38 ose ajo do të vdesë. Por gjithashtu, në hetim të plotë, ju do të zbuloni diçka që do të ndryshojë jetën tuaj.

Djegia e gushtit - Andrea Camilleri

Camilleri sapo ndërroi jetë dhe ky lexim mund të jetë i mirë haraç te figura jote. Bëhet fjalë për çështja e dhjetë e komisionerit të saj Montalbano, e cila zhvillohet nën nxehtësi mbytëse. Montalbano është duke pritur mbërritjen e Livia, i cili vjen me disa miq për të kaluar pushimet në një shtëpi të vogël të vetmuar para plazhit. Por gjithçka shkon keq kur, në bodrumin e shtëpisë, shfaqet një bagazh me një kufomë brenda.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.