Gota Manolito

Manolito Gafotas.

Manolito Gafotas.

Gota Manolito Ishte romani i parë për fëmijë nga shkrimtarja dhe gazetarja e Cadiz, Elvira Lindo. Protagonistët e saj u shfaqën si personazhe në radio zëri i të cilëve ishte dhënë nga ajo vetë. Deri më sot, seria përfshin tetë libra (plus një përmbledhje) të botuara midis 1994 dhe 2012.

Sipas Sonia Sierra Infante, personazhi i Manolito Gafotas është "një nga pikat kryesore të kulturës Spanjolle në dekadat e fundit". Fraza e Sierra Infante në tezën e tij të doktoratës Sipërfaqësore dhe e thellë në punën e Elvira Lindo (2009), pasqyron në mënyrë të përsosur rëndësinë e veprës.

Për autorin, Elvira Lindo

Elvira Lindo Garrido lindi në Cadiz, Spanjë, më 23 janar 1962. Në mes të viteve 70 ai u transferua me familjen e tij për të jetuar në Madrid. Në kryeqytetin spanjoll, ai përfundoi shkollën e mesme dhe filloi karrierën e tij gazetare në Universitetin Complutense të Madridit. Karriera e saj në radio filloi në një moshë shumë të re - në moshën 19 vjeç - si spiker dhe skenarist për Radio Kombëtare Spanjolle.

Në vitin 1994, botimi i Gota Manolito përfaqësonte një hyrje fantastike në sferën letrare. Jo më kot, Rrobat e pista të Manolito Gafotas në vitin 1998 mori Çmimin Kombëtar për Letërsinë për Fëmijë dhe të Rinj. Përveç Gota Manolito, Lindo ka botuar njëmbëdhjetë librat për fëmijë (përfshirë seri Olivia), nëntë tituj narrativë për të rritur, katër vepra jo-trilluese, tre shfaqje dhe skenarë të shumtë.

Zanafilla e Manolitos

Sipas fjalëve të Elvira Lindo, personazhi Manolito Gafotas "lindi nga dëshira për t'u argëtuar në punën time në radio". Më vonë, ajo u ushqye nga ngjarje të bazuara në fëmijëri dhe në disa aspekte të personalitetit të vetë autorit. Ajo shton, "personazhet komik janë të tillë, ata kanë lindur nga kush i bën ata dhe kanë brendshme shumë të stuhishme. Gjithmonë duke menduar për pozicionin që ata zënë në botë ”.

Lindo është shprehur në intervista të ndryshme se suksesi i Manolito ishte me të vërtetë i papritur. Në këtë drejtim, origjina e Manolitos në radio ishte ndoshta e rëndësishme. Sepse i jep karakteristikat e punës së një zëri të brendshëm brenda një stili narrativ të kuptueshëm. Në të njëjtën kohë, është një zë shumë i rrjedhshëm, këmbëngulës, që monopolizon të gjithë interpretimin, me interlude precize për t'i dhënë hapësirë ​​segmenteve komike.

Gota Manolito (1994)

Në librin e parë, protagonisti tregon disa histori paralele, pa lidhje që ndodhën në qytetin e Carabanchel Alto. Këto histori kanë një vendndodhje të papërcaktuar kronologjike midis ditës së tyre të parë të shkollës dhe 14 prillit, ditëlindjes së gjyshit. Data nuk është e rastësishme (dita e shpalljes së Republikës së Dytë) pasi simbolizon në mënyrë delikate preferencat politike të familjes Manolito.

Një aspekt i rëndësishëm brenda strukturës narrative është pamja madhështore e protagonistit, e transmetuar me natyrshmërinë tipike të një mendje fëminore. Sidoqoftë, nën atë pamje naive, zbulohen cilësitë e depërtimit, mirësisë dhe përkushtimit ndaj njerëzve përreth. Të gjitha tregohen në "enciklopedinë e madhe" të jetës së Manolitos.

Elvira E lezetshme.

Elvira E lezetshme.

Manolito i varfër (1995)

Në vëllimin e dytë të "enciklopedisë së madhe" të jetës së tij, Manolito kupton shquarësinë e tij si një person publik. Prologu shpjegon marrëdhëniet midis personazheve në librin e mëparshëm dhe atyre që u shfaqën në këtë pjesë. Sigurisht, shoku i tij i madh Paquito Medina është shumë i rëndësishëm (dhe e falënderon atë) për korrigjimin e 325 gabimeve që ai kishte bërë.

En Manolito i varfër, ekziston një vazhdimësi e caktuar midis kapitujve "Halla Melitona" dhe "Halla Melitona: kthimi", plot humor. Kapitulli i fundit i këtij libri është "Një gënjeshtër e bardhë". Atje, frika e protagonistit e ngatërron atë në një rend shumë komik kur ai përpiqet të fshehë të pashmangshmen: ai ka dështuar në matematikë.

Sa bukur! (1996)

Kjo këst gjithashtu fillon me një prolog mjaft të gjatë. Në të, Manolito përshkruan një djalë i cili ka lexuar vëllimin e dytë të enciklopedisë së tij dhe arrin në Carabanchel Alto. Personazhi i ri në fjalë ngre disa dyshime në lidhje me protagonistin. Të cilat e motivojnë Manoliton të përfundojë - me ndihmën e mikut të tij besnik Paquito Medina - pemën e tij të veçantë gjenealogjike, plot komente mjaft piktoreske.

Po kështu, në Sa bukur! Prezantohet "al Mustaza", një shok klase i Manolitos pa shumë rëndësi në librat e mëparshëm. Vija narrative vazhdon ngjarjet e Manolito i varfër (problemi i tij me matematikën) dhe është kornizuar në mënyrë kronologjike në sezonin e verës.

Rrobat e ndyra (1997)

Rëndësia e Manolito si një figurë publike e bën atë të reflektojë mbi humbjen e privatësisë në prologun e vëllimit të tij të katërt. Kjo lloj famë lokale fillon të prekë të afërmit e tij (veçanërisht nënën e tij kur ajo shkon në treg). Për këtë arsye, protagonisti përjeton episode turpi të përdorura për të përzier realitetin dhe trillimet përmes paraqitjes së vetë autores.

Lindo paraqitet si një grua lakmitare që përfiton nga shkëlqimi i Manolitos për të përfituar nga "realiti-chous" i tij. Gjëja më e keqe janë paratë e caktuara për familjen e Manolito: zero. Tema e përgjithshme e Rrobat e ndyra përqendrohet në qëndrimet e dedikuara - me fjalët e Elvira Lindo - për të vegjlit, zilinë dhe xhelozinë.

Manolito në rrugë (1997)

Ky libër dallohet nga të tjerët në seri për shkak të rrëfimit linear të itinerarit të bërë nga Manolito. Manolito në rrugë Përbëhet nga tre pjesë. Fillon me “Adiós Carabanchel (Alto)”; Ky kapitull tregon se si Manolo (babai i tij) vendos të marrë fëmijët e tij për të lehtësuar verën për Catalina (nëna e tij).

Me sa duket, nëna e varfër nuk mund të duronte një sezon tjetër pushimesh të mbyllur në lagje duke duruar çmenduritë dhe luftimet e vazhdueshme të fëmijëve të saj. Gjithsesi, në "Javën e Japonisë" Manolito dhe Imbécil (vëllai i tij më i ri) bëjnë keq të shumta brenda një supermarketi. Kapitulli i fundit, "El zorro de la Malvarrosa" mbyll librin me mjeshtëri me një mori aventurash dhe një paella në bregdetin e Valencias.

Unë dhe hovi (1999)

Që në fillim, Elvira Lindo tregon me titullin e saj qëllimin e saj për të vazhduar eksplorimin e saj të çështjeve që lidhen me "politikisht të saktë". Nga mirësjellja duhet të jetë "unë dhe trap". Por fraza kthehet qëllimisht në mënyrë që të tregojë armiqësinë e protagonistit ndaj vëllait të tij të vogël. Libri është i ndarë në tre pjesë: "Nipërit e mbesat tuaja nuk ju harrojnë", "Dy fëmijë mjaft të braktisur" dhe "Një mijë e një net".

Emrat e këtyre pjesëve përfaqësojnë me saktësi ndjenjat e Manolitos dhe Imbécilit. Megjithëse rrethanat - operacioni i prostatës së gjyshit - nuk e zbehin dëshirën për të bërë ligësi të të vegjëlve. Përkundrazi, fëmijët duhet të heqin qafe të rriturit përreth tyre, duke shkaktuar situata shumë qesharake.

Manolito ka një sekret (2002)

Deliveryshtë shpërndarja më e mprehtë e të gjithë sagës. Kapitujt e tij tregojnë për vizitën e kryetarit të Madridit në shkollën Carabanchel Alto. Ngjarja ekspozon qartë kritikat e Elvira Lindos për këtë lloj aktiviteti. Të cilat shtojnë stres të panevojshëm tek foshnjat për shkak të pritjeve të të rriturve. Për më tepër, presioni psikologjik i vuajtur nga fëmijët mund të klasifikohet si abuzim.

Në mënyrë të ngjashme, autori nënvizon hipokrizinë e politikanëve. Ata që përdorin këtë lloj konference për të prozelitizuar dhe justifikuar një planifikim mjaft të diskutueshëm. Isshtë Ky libër ka një vazhdim në "Kinezët fluturues", një histori e botuar nga Lindo në Vendi javor. Ai përshkruan pritjen e një foshnje të re në familje nga perspektiva e Moronit (i cili e sheh atë si një kinez me cilësi të qenit).

Fraza nga Elvira Lindo.

Fraza nga Elvira Lindo.

Manolo më i mirë (2012)

Kanë kaluar dhjetë vjet. Xhelozia e shkaktuar nga moroni është një gjë e së kaluarës sepse "Chirly" ka rrëzuar nga froni vëllain e tij të vogël si më të llastuarin e familjes. Rritja e Manolo nga ana e tij nënkupton një kuptim (dhe sakrificë) më të mirë të punës së babait të tij Manolo për të mbështetur shtëpinë e tij. Po kështu, Manolito nuk e percepton më nënën e tij Catalina si një entitet ndëshkues për ligësi; Ai është më mirënjohës ndaj prindërve të tij.

Personazhet e tjerë ikonë të serialit nuk mungojnë në këtë libër: gjyshi, me të cilin mban një lidhje emocionale shumë të rëndësishme. "Orejones", Xhihadi, ose ironia karakteristike e protagonistit ose segmenteve të ngarkuara me një humor shumë autentik nuk e dështojnë as në emërim. Manolo më i mirë Ajo përfaqëson një prekje përfundimtare për një karakter shumë të dashur nga fëmijë dhe të rritur nga e gjithë Spanja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.