Google ia kushton doodle-it librit «The Neverending Story»

Doodle historia e pafund

Sot, 1 shtator, kemi hasur në një imazh të ri në motorin e kërkimit Google, dhe është se kjo faqe i ka kushtuar asaj shkarravinë tek libri i shkruar nga Michael Ende, "Historia e pafund".

Ky roman i zhanrit fantazi, vite më vonë do të bëhej një film, e cila afroi miliona fëmijë pranë veprës të cilët u mahnitën pasi e panë atë, por nuk e bënë shumë qesharak autorin e librit, i cili e quajti atë "Melodrama gjigande komerciale e bazuar në kitsch, kafshë të mbushura dhe plastike". I tillë ishte zemërimi dhe zhgënjimi i tij, saqë më vonë kërkoi të hiqej nga kreditet e filmit.

Ne mund ta themi atë "Historia e pafund" eshte nga ata libra duhet lexuar dhe pavarësisht viteve që kanë kaluar që nga botimi i tij (1979) mund të thuhet se është më aktuale sesa do të dëshironim, pasi protagonisti i saj vuan nga 'ngacmimi' në shkollë… Një temë shumë e nxehtë që ka ekzistuar gjithmonë, megjithëse nuk është folur shumë herë më parë.

Historia Neverending - Michael Ende

Përmbledhje e librit

Historia e pafund

Çfarë është Fantazia? Fantazia është Historia Neverending. Ku është shkruar ajo histori? Në një libër kopertine me ngjyrë bakri. Ku është ai libër?Pastaj Unë isha në papafingo të një shkolle ... Këto janë tre pyetjet që bëjnë Themeltarët e Thellë dhe tre përgjigjet e thjeshta që marrin nga Bastián. Por për të ditur me të vërtetë se çfarë është Fantasia, duhet ta lexoni atë, dmth. kjo libër Një në duart tuaja.

Perandoresha e Foshnjave është e sëmurë për vdekje dhe mbretëria e saj është në rrezik të madh. Shpëtimi varet nga Atreyu, një luftëtar trim nga fisi i Greenskins dhe Bastián, një djalë i ndrojtur që lexon me pasion një libër magjik. Një mijë aventura do t'ju çojë të takoni dhe takoni një galeri përrallore personazhesh dhe së bashku të formojnë një nga krijimet më të mëdha të letërsisë së të gjitha kohërave.

Siç mund ta shihni, një libër shumë i përshtatshëm për t'ua dhuruar të vegjëlve tanë ... Edhe pse, atëherë ne jemi më të moshuarit që e shijojmë më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.