Gjithçka që ndodhi me Miranda Huff

Gjithçka që ndodhi me Miranda Huff.

Gjithçka që ndodhi me Miranda Huff.

Gjithçka që ndodhi me Miranda Huff (2019) është pjesa e tretë nga shkrimtari roman me origjinë spanjolle, Javier Castillo. Që kur vepra u lançua në tregun letrar, siç ndodhi me dy titujt e saj të parë, Ditën që humbi mendja e shëndoshë (2014) y Ditën kur dashuria humbi (2018), ka qenë një sukses në të gjithë botën.

Në të vërtetë, ky thriller psikologjik ka kapur më shumë se një lexues. E gjitha falë një rrëfimi me ndryshime të habitshme të komplotit dhe një përzierje perfekte midis pezullimit dhe dashurisë. Isshtë historia e një çifti, Huff, të cilët në një kohë të vështirë në marrëdhënien e tyre vendosin të bëjnë një udhëtim të vogël pensioni. Por diçka nuk është në rregull, Miranda Huff është zhdukur dhe gjithçka tregon se ajo nuk është gjallë.

Për autorin, Javier Castillo

Javier Castillo lindi në Málaga, Spanjë, në vitin 1987. DQë në moshë shumë të re ai tregoi interes për letërsinë, duke ndjerë një prirje të madhe për romanet kriminale. Ai ka deklaruar në disa raste se ka një dashuri të madhe për Agatha Christie. Në moshën 14 vjeç, Castillo shkroi historinë e tij të parë të frymëzuar nga puna e këtij shkrimtari të famshëm të zhanrit të krimit.

Para se të bënte debutimin e tij në botën letrare, Javier Castillo studioi studime biznesi dhe përfundoi një master në menaxhim. Më pas, ai mbajti pozicione si këshilltar financiar dhe konsulent korporate. Sidoqoftë, ai kurrë nuk hoqi dorë nga pasioni i tij për të shkruar.

Endrrat behen Realitet

Në 2014 Castillo botoi romanin e tij të parë, Ditën që humbi mendja e shëndoshë, përmes aplikacionit Kindle Direct Publishing. Për më shumë se një vit ky libër mbeti numri një në tabelat e shitjeve në Amazon, duke thyer rekorde në formatin dixhital. Pastaj, në vitin 2016, shtëpia botuese Suma de Letras bëri botimin fizik të kësaj dhe të gjitha veprat e tjera të tij të ardhshme deri tani:

 • Ditën që humbi mendja e shëndoshë (2016).
 • Ditën kur dashuria humbi (2018).
 • Gjithçka që ndodhi me Miranda Huff (2019).
 • Vajza e borës (2020).

Për komplotin

Një çift udhëtimesh në kohë

Gjithçka që ndodhi me Miranda Huff është një roman që ndërthur linja kohore të ndryshme. Rrëfehet në vetën e parë, nga këndvështrimi i personazheve të ndryshëm, sidomos të atyre kryesorë:

 • Ryan
 • Miranda.
 • James Black.

Historia e Black fillon që nga viti 1975, kur ai ishte vetëm një student bursë në Universitetin e Kalifornisë. Atje ai takon Jeff, shokun e tij të dhomës dhe mësuesen e tij Paula Hicks, një e ve. Ajo, më vonë, do të bëhej e dashura e tij.

Gjithashtu, disa kapituj do ta lejojnë lexuesin të shkojë në të kaluarën e protagonistëve, Miran dhe Ryan, për të mësuar pak për jetën e tyre personale. Aty mund të mësoni për versionet e ndryshme se si ata u dashuruan, përvojat e tyre në universitet dhe, në përgjithësi, se si marrëdhënia e tyre ka evoluar që nga ajo kohë.

Havier Castillo.

Havier Castillo.

Përmbledhje Gjithçka që ka ndodhur me Miranda Huff

Një fillim i shqetësuar

Suspendimi i këtij romani shënohet që në faqet e para. Në prolog, kemi një Ryan Huff të tronditur nga zhdukja e gruas së tij, Miranda. Ai ishte në shtëpi, pa fjetur dhe i paaftë për të ndaluar së menduari për situatën e tij dhe çfarë kishte provuar një natë më parë.

Jashtë, dikush po troket vazhdimisht në derë, Ryan mendon se mund të jetë gruaja e tij, por kur ai vendos të shkojë të shohë kush është, ai është vetëm inspektori. Ky është një lajm i keq: trupi i një gruaje u gjet shumë afër vendit ku Miranda ishte zhdukur. Ju duhet të identifikoni trupin.

Telashe në parajsë

Ryan dhe Miranda janë një çift i ri nga Los Angeles që vendosin të martohen. Ata kanë qenë së bashku që nga kolegji, ku të dy po studionin për filma. Të dy janë skenaristë. Gjatë vitit të parë të martesës, puna e Ryan është nominuar për çmime të mëdha, për të cilat çifti merr pjesë në një mori ngjarjesh dhe ahengje ku ata fërkojnë figura të rëndësishme të industrisë.

Në sytë e publikut, ato duken si një ndeshje perfekte. Por, pas dy vitesh martesë, problemet fillojnë në shtëpi. Ata mezi mund të paguajnë hipotekën në pronën e tyre të madhe. Pas suksesit të tij, Ryan u përqendrua të shijonte famën e tij kalimtare dhe produktiviteti i tij u shua. Për të mos përmendur që ideja origjinale për atë skenar fitues të çmimeve i përkiste vërtet Mirandës.

Pika e thyerjes

Gjërat po bëheshin serioze midis Huffs. Kjo është kur ata vendosin të shkojnë në terapinë e çifteve. Me rekomandimin e këshilltarit të tyre të martesës, ata organizojnë gjithçka për të shkuar në një udhëtim fundjave në një kabinë në Hidden Springs.

Pasi përgatitën gjithçka dhe mbaruan detyrat e shtëpisë, ata supozohej të shkonin së bashku në kabinën. Por një telefonatë nga Miranda drejtuar Ryan, i cili në atë kohë po takohej me James Black, mentorin dhe mikun e tij të mirë, ndryshoi gjithçka. Secili do të shkonte vetë.

Shoke te vjeter

Ryan u takua me të famshmin James Black në ditën e parë të klasave në Universitetin e Kalifornisë në 1996. Ai ishte një skenarist dhe regjisor i njohur filmi në pension. Kur Ryan u diplomua, miqësia e tyre mbeti jashtë kampusit. Më shumë se një mik, Black ishte i besuari dhe këshilltari i tij më i madh në çështjet e dashurisë. Por ai po fshihte shumë sekrete.

Pavarësisht se kishte të gjitha paratë në botë për karrierën e tij të suksesshme në Hollywood, James Black ishte një njeri i thjeshtë. Ai voziti të njëjtën makinë të vjetër, jetoi në një shtëpi të përulur dhe u ul për të ngrënë në Steak, një restorant i dobët në Los Anxhelos.

Kasolle

Pas disa orësh vozitje, Ryan më në fund arriti në kabinën në Hidden Springs dhe vuri re se makina e gruas së tij ishte jashtë. Dera e vendit ishte e hapur dhe kur ai hyri, gruaja e tij nuk ishte aty. Sidoqoftë, ka dy gota verë gjysmë të dehura në kuzhinë, banjo është plot me gjak dhe krevati në dhomën e gjumit është i paprekur. Padyshim, diçka e keqe ka ndodhur dhe Ryan mendon vetëm të thërrasë autoritetet.

Zbulimet e së kaluarës dhe së ardhmes

Autoritetet arrijnë dhe padiskutim i dyshuari i parë ishte Z. Huff, por nuk ka asnjë provë përfundimtare kundër tij dhe le të shkojë. Kthehu në Los Angeles, Ryan u ndal në shtëpinë e Black, pasi sekretari i tij, Mandy, kishte komunikuar me të orë më parë: diçka e tmerrshme po i ndodhte James.

Me të mbërritur, Ryan e gjeti shokun e tij në katin e bodrumit i tronditur. Duket se versioni origjinal i kryeveprës së tij, Jeta e madhe e djeshme ishte zhdukur. Një film amator që ai bëri në vitet e tij studentore dhe që Miranda dhe Ryan ishin gati të shihnin duke u fshehur një pasdite në universitet. Por Black, i cili ishte mësues deri atëherë, i gjeti dhe i ndaloi me kohë.

Kjo ishte e mundur falë Jeff, menaxheri i asaj dhome të vogël projeksioni dhe një miku i vjetër i Black, i cili, nga pamja e tij, dukej se kishte pësuar një aksident të tmerrshëm. Ryan i thotë lamtumirë Mandy atë natë për të shkuar në shtëpi dhe ajo rrëfen se është shtatzënë me të.

Tradhtitë

ryan, në të vërtetë, ai nuk ishte një djalë aq i mirë, ai kishte një problem me alkoolin. Përveç që flinte me Mandy, ai e tradhtoi shumë herë Mirandën me Jennifer, një prostitutë nga një lokal me të cilin rrinte. Kufoma që gjetën në pyll një ditë pasi Miranda u zhduk ishte, në fakt, e të dashuruarit të lokalit.

Fraza nga Javier Castillo.

Fraza nga Javier Castillo.

Ryan e njohu Jennifer në mënyrë të përsosur në çantën e mjekësisë ligjore, por nuk tha asgjë për këtë. Karakteristikat e saj fizike dhe mosha e saj përputheshin me profilin e Mirandës, por ajo padyshim nuk ishte gruaja e tij. Ajo që ai nuk e dinte është se më vonë policia do të gjente video sigurie të lokalit ku ata rrinin së bashku.

E vërteta për jetën e lartë të djeshme

Kasta origjinale e filmit James Black përbëhej nga Jeff, Paula dhe fëmijët e tyre - Anne dhe Jeremie - përveç personit të tij. Ideja e filmit ishte të regjistronte lloje të ndryshme të dashurisë: pasionante, e pakushtëzuar, e ndaluar, ndër të tjera. Por, ambicia e James për të bërë filma të vërtetë e çoi atë në prag të marrëzisë atë verë.

Si protagoniste Paula, karakteri i saj - Gabrielle - kishte më shumë skena. Gjatë xhirimeve, Jeff u kujdes për fëmijët e tij dhe ata krijuan dashuri për të. Prandaj lindi një marrëdhënie midis Paula dhe Jeff. James i vuri re dhe u ballafaqua me ta, por nuk tha asgjë deri atëherë.

Një hakmarrje e tmerrshme

Fundi i filmit përfundoi me një aksident katastrofik, në të cilin Paula vdiq. Ai duhej të zbriste nëpër një luginë në Hidden Springs, por frenoi me kohën për të dalë dhe pastaj ata do ta shtynin makinën. Sidoqoftë, James Black preu kabllot e frenave. Kur Jeff zbuloi, ai u përpoq të pengonte, por ishte tepër vonë, ai u përplas.

James, në vend që t’i ndihmonte, shqetësohej vetëm për filmimin e gjithçkaje. Paula mori frymën e fundit para kamerës. Jeff, pas një rehabilitimi të gjatë, arriti të mbijetojë. Ishte ai që u kujdes për pjesën tjetër të jetës së tij si baba për Anne dhe Jeremie. Me kalimin e kohës, ata u rritën dhe kërkuan një mënyrë për të bërë drejtësi.

Një master plan

Miranda ishte ngopur me Ryan, kur u deh, gjë që e bënte vazhdimisht, duke e abuzuar dhe poshtëruar. Ajo nuk ishte budalla, ajo e dinte që Mandy ishte shtatzënë me të dhe se, përveç kësaj, ai po e tradhtonte me gratë e tjera. Një natë, vëllezërit Anne dhe Jeremie e ndihmuan të shihte arsyen, dhe ajo, me mendjen e saj të mrekullueshme, përpiloi një plan perfekt për të demaskuar Black dhe për të hequr qafe burrin e saj.

Këshilltari i saj i martesës, Dr. Morgan, ishte, në të vërtetë, Jeremie. Kabina në Hidden Springs ishte marrë me qira me kartën e Ryan dhe përdori telefonin e tij një natë më parë në zonë për ta lokalizuar atë atje. Ata zgjodhën atë vend në mënyrë që hetimi të çonte në zbulimin e trupit të Paula Hicks. Në një nga shumë vizitat në Black, Miranda shfrytëzoi rastin për të vjedhur shiritat e Jeta e madhe e djeshme të cilat ishin prova kryesore.

Fusha e fundit ishte vrasja e Jennifer, prostitutës me të cilën Ryan po flinte. Gjaku i tij ishte ai që u derdh në dyshemenë e banjës në kabinë. Kur Miranda u shfaq tre ditë më vonë, e gjitha e mbuluar me baltë dhe plagë, ajo fajësoi burrin e saj për vrasjen e asaj vajze dhe për dëshirën për t’i bërë të njëjtën gjë asaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.