Gijón feston La Semana Negra, festivali më i madh letrar në ajër të hapur në Evropë

Gijón

Gijón ka festuar La Semana Negra që nga viti 1988, një festival letrar që është bërë një pikë takimi për autorët, veprat dhe lexuesit e zhanrit Negro, duke i kthyer dhjetë ditët e ngjarjes në një takim të improvizuar, bujar dhe të freskët, në të cilin të tjerët gjithashtu kanë dhomë. zhanre të tilla si trillime shkencore ose romane fantazie.

Dje filloi në qytetin Asturian edicioni i fundit i La Semana Negra, festivali më i madh letrar në ajër të hapur në Evropë.

Shkronja të zeza në Detin Kantabrian

Siç është zakon çdo korrik, i famshmi "Treni i Zi" u nis dje nga stacioni Chamartín në Madrid, me disa shkrimtarë në bord, duke u drejtuar për në Gijón, një qytet që këtë 2016 do të presë edhe një herë edicionin e fundit të festivalit të tij letrar La Semana Negra, i cili do të zgjasë për dhjetë ditët e ardhshme.

Pasi u pritën nga grupi muzikor El Ventolín, shkrimtarët shkuan në një kantier detar të vjetër në qytetin Asturian ku ishin vendosur stendat e librave, programeve dhe meze të lehtë për të ngrohur këtë takim në të cilin më shumë se 170 shkrimtarë të romaneve kriminale do të marrin pjesë (dhe jo aq e zezë). Rezultati i një kapaciteti kaq të madh është përkthyer në një program që, megjithë punëtoritë, prezantimet dhe takimet e tij, gjithmonë i nënshtrohet ndryshimeve dhe surprizave, gjë që e bën këtë festival një ngjarje edhe më të afërt dhe më stimuluese.

Leonardo-Padura- ballore

Leonardo Padura, një nga pjesëmarrësit e artë në La Semana Negra 2016.

Ndër pikat kryesore të programit nuk ka mungesë të prezantimeve editoriale, recitaleve të "poezisë së ndyrë" nën çadrat e natës ose koncerteve tipike për të gjallëruar mbrëmjen. Nga ana tjetër, frekuentimi i peshave të rënda të zhanrit si p.sh. Leonardo Padura, fitues i çmimit Princi i Asturias 2015 dhe babai i romanit detektiv Kuban (ose realizëm i ndyrë), prania e suedezëve Jerker Erikson dhe Hakar Axlander Sundquist, të cilët me pseudonimin Erik Axl Sund kanë botuar trilogjinë Sytë e Virxhinias, tashmë të pagëzuar si pasardhëse e Burrave që nuk i donin gratë, nga Stieg Larsson , ose italiani Mirko Zilahy, romani i parë i të cilit Así se mata, botuar nga Alfaguara, synon të bëhet një nga surprizat e konkursit.

Një takim në të cilin ringjallet pasioni për zhanrin e zi dhe të tjerët siç janë trillimet shkencore ose fantazia, ku pjatat fabada prehen në tryezat e rrumbullakëta dhe sponsorët e flladit Kantabrian që është një nga festivalet letrare referuese të vendit tonë dhe Evropës.

Dëshironi të merrni pjesë në Javën e Zezë të Gijón?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.