Gertrudis Gómez de Avellaneda. Sonete të zgjedhura

Gertrudis Gomez de Avellaneda lindi ne Camaguey, Kubë, në një ditë si sot në 1814. Në moshën 22 vjeç ai erdhi në Evropë me familjen e tij ku jetoi për herë të parë Francë. Më vonë ata erdhën në España, ku ai filloi të botonte me pseudonimin La Peregrina. Në Madrid ai botoi librin e tij të parë, Poezi, dhe ai kishte një jetë shumë të ngarkuar. Më shumë punime ishin Baronesha de Joux, Dhurimi i Djallit o Aura e bardhë. Në kujtesën e tij kjo është një zgjedhja e soneteve i zgjedhur.

Gertrudis Gómez de Avellaneda - Sonnets

Në fillim

Perla e detit! Ylli i Perëndimit!
Kuba e bukur! Qielli yt i ndritshëm
nata mbulon me velin e saj të errët,
si ma mbulon dhimbja ballin e trishtuar.

Unë po largohem! Mob Turma e zellshme,
të më shkulë nga toka vendase
ngritja e velave dhe e gatshme për t'u zgjuar
flladi vjen nga zona juaj e djegies.

Lamtumirë, atdhe i lumtur, i dashur Eden!
Kudo ku fati në tërbimin e tij më shtyn,
emri yt i embel do te me lajkatoje veshin!

Lamtumirë! ... Qiriu i turbullt tashmë po kërcet ...
spiranca ngrihet ... anija, e tronditur,
dallgët mizat e shkurtra dhe të heshtura.

Për yjet

Heshtja mbretëron: shkëlqen në të dy
Dritat e paqes, yje të pastër,
Nga natën e lumtur llambat e bukura,
Ju ia qëndisni me ar mantelin e tij të zisë.

Kënaqësia fle, por thyerja ime vëzhgon,
Dhe ankesat e mia thyejnë heshtjen,
Kthimi i jehonës, unison me ta,
E zogjve të natës kënga ogurzezë.

Yje drita modeste dhe e pastër e të cilëve
Nga deti kopjon pasqyrën blu!
Nëse ju prek hidhërimi

Nga dhimbja e fortë për të cilën ankohem,
Si ta ndriçoj natën time të errët
Ju nuk keni gjë! jo një reflektim i zbehtë?

Në diell në një ditë dhjetori

Mbretëron në parajsë. Dielli, mbretëroni dhe ndizni
me shpirtin tënd unë zjarr gjoksin tim të lodhur!
pa dritë, pa vërtet, të ngjeshur, të ngushtë,
një rreze dëshiron flakën tënde që digjet.

Në ndikimin tuaj të lumtur bari mbin;
akulli bie në shkëlqimin tuaj të zhbërë:
Dil nga dimri i ngurtë megjithë,
mbreti i sferës, dielli: zëri im të thërret!

Nga fushat e lumtura të djepit tim
marrë nga rrezet tuaja thesarin,
fati më largon përgjithmonë:

nën një qiell tjetër, në një tokë tjetër unë qaj,
ku mjegulla më mbingarkon ...
Dil e prish, diell, të lutem!

Dëshira për hakmarrje

Nga uragani i fuqishëm shpirtëror,
i vrazhdë si pikëllimi që më trondit!
Eja, me tuajën tërbimi im eksiton!
Eja me frymën tënde të më ndezësh mendjen!

Lëreni rrufenë të shpërthejë,
ndërsa - e cila është si një gjethe e thatë ose një lule e tharë -
goditja juaj e fortë në reshjet e lisit.
i thyer dhe i copëtuar deri në përruan e zhurmshëm!

E shpirtit që të thërret dhe të shoqëron,
duke pasur zili forcën tuaj shkatërruese,
hedh së bashku konfuzionin e çuditshëm.

Eja ... te dhimbja që e gllabëron çmenduria
bëj që zemërimi yt i fuqishëm të ndodhë,
dhe thirrja e thatë që qan frikacak!

Tortura e dashurisë

Lum kush pranë teje psherëtin për ty,
që dëgjon jehonën e zërit tënd tingëllues,
të cilin adhuron komplimentin e të qeshurit tënde
dhe aroma e butë e frymëmarrjes tuaj thith!

Ventura aq shumë, sa ziliqar e admiron
kerubini që banon në perandori,
shpirti shqetëson, zemra gllabëron,
dhe theksi i ngathët, kur e shpreh atë, skadon.

Para syve të mi bota zhduket
dhe nëpër venat e mia dritë rrethore
Ndiej zjarrin e dashurisë së thellë.

I çuditshëm, dua të të rezistoj kot.
E përmbyt faqen me lot të djegur.
Delirium, gëzim, të bekoj dhe vdes!

Gabimi im

Në ankthin e kot kërkon miqësia juaj
me mend të keqen që më mundon;
Më kot, shoqja ime, e prekur, ajo përpiqet
zbulo zërin tim në butësinë tënde.

Dëshira, çmenduria mund të shpjegohet
me të cilën dashuria ushqen zjarret e saj ...
Dhimbja e majit, zemërimi më i dhunshëm,
nxjerr me buzë hidhërimin e tij ...

Më shumë sesa të them shqetësimin tim të thellë,
nuk e gjen zërin tim, mendimin tim, medium,
dhe kur hetoj origjinën e saj unë hutohem:

por është një e keqe e tmerrshme, pa ilaç,
që e bën jetën të urryer, botën e urryer,
që thaj zemrën ... Epo, është mërzi!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.