Gerardo diego

Citim nga Gerardo Diego.

Citim nga Gerardo Diego.

Gerardo Diego Cendoya ishte një poet dhe shkrimtar spanjoll, i konsideruar si një nga anëtarët më emblematikë të të ashtuquajturës Brezi i 27. Në karrierën e tij profesionale, ai u dallua si profesor i letërsisë dhe muzikës. Trajtimi i tij i pianos ishte i shkëlqyeshëm. Së bashku me anëtarët e tjerë të lëvizjes artistiko-filozofike të lartpërmendur, ai kryesoi krijimin e një antologjie të famshme.

Në mënyrë të ngjashme, ai udhëhoqi "rizbulimin e gongorizmit". Ky ishte një trend i rangut të lartë kulturor gjatë Epokës së Artë Spanjolle, qëllimi i së cilës ishte të lartësonte veprën e Góngora. Kah fundi i jetës së tij, Karriera letrare e Diegos u nderua me Çmimin Miguel de Cervantes të vitit 1979 (në bashkëpunim me Jorge Luis Borges).

biografi

Fëmijëria dhe studimet

Ai lindi në Santander, më 3 tetor 1896. Brenda një familje tregtarësh tekstili, gjë që i lejoi atij një trajnim të shkëlqyeshëm intelektual. Në fakt, i riu Gerardo ishte në gjendje të shkëlqente në klasat e teorisë së muzikës, pianos, pikturës dhe letërsisë. Për më tepër, kritiku i njohur Narciso Alonso Cortés ishte një nga instruktorët e tij. Ai i nguliti asaj një dashuri për letrat.

Në Universitetin e Deusto ai studioi Filozofi dhe Letra. Atje ai takoi Juan Larrea, me të cilin krijoi një miqësi kyçe për karrierën e tij letrare. Edhe nëse, doktorata u mor më në fund në Universitetin e Madridit. Në atë shtëpi studimesh ai mori katedrën e Gjuhës dhe Letërsisë, një lëndë që më vonë e dha në vende si Soria, Cantabria, Asturias dhe Madrid.

Punët e para

Historia Kutia e gjyshit (1918) ishte debutimi i tij letrar, botuar në Gazeta Montañés. Gjithashtu, gjatë asaj kohe bashkëpunoi me media të ndryshme të shkruara. Midis tyre, Revista Grail, Revista Castellana. Ai gjithashtu shkroi për disa revista avangardë si Greqi, Reflektor o Cervantes. Në kryeqytetin spanjoll, ai filloi të frekuentonte atenenë dhe të ushqehej me aktivitetin artistik mbretërues në fillimin e viteve 20.

Romanca e nuses (1920) ishte libri i tij i parë me poezi. Në këtë tekst, ndikimi i Juan Ramón Jiménez dhe lidhja e tij me mënyrat tradicionale është i dukshëm. Sidoqoftë, pas një qëndrimi të shkurtër në Paris, Gerardo Diego filloi të anonte drejt tendencave avangardë. Këto ishin të lidhura me krijimtari dhe kompozime lirike melodioze.

Evolucioni drejt një stili avangardë

Kryeqyteti francez e afroi poetin nga Santander më pranë kubizmit. Nga ajo përvojë, ai filloi të përziejë dy ose tre tema brenda së njëjtës poezi. Në të njëjtën kohë, përfshiu krijimin e imazheve në librat e tij me poezi. Këto aspekte janë të dukshme në botimet e tij vijuese, Imazh (1922) y Manuali i shkumës (1924).

Më poshtë është një fragment i poezisë "Creationism" (fundi i kapitullit të parë të Imazh):

"A nuk mendoni, vëllezër

se kemi jetuar shumë vite në Shabat?

Ne pushuam

sepse Zoti na dha gjithçka të bërë.

Dhe ne nuk bëmë asgjë, sepse bota

më mirë sesa bëri Zoti.

Vëllezër, le ta kapërcejmë përtacinë.

Le të modelojmë, le të krijojmë të hënën tonë

të martën dhe të mërkurën tonë,

e enjtja dhe e premtja jonë.

… Le ta bëjmë Zanafillën tonë.

Me dërrasat e thyera

me të njëjtat tulla,

me gurët e shkatërruar,

Le të ngremë përsëri botët tona

Faqja është e zbrazët. "

Sipas Ruizës et al. (2004), mënyra e saktë për të analizuar veprën e Diegos është "përmes njohjes së atyre dy rrugëve paralele të përfaqësuara, sipas shpalljes së tij, nga" poezia relative ", e mbështetur nga realiteti i perceptueshëm dhe" poezia absolute ", e mbështetur në të njëjtën fjalë poetike dhe shumë dytësisht në realitetin e dukshëm ”.

Shenjtërimi

Vargjet njerëzore.

Vargjet njerëzore.

Librin mund ta blini këtu: Vargjet njerëzore

Në 1925 Gerardo Diego botoi Vargjet njerëzore, një përmbledhje poezish që shënuan një pikë kthese në karrierën e tij letrare. Po atë vit ai u njoh me Çmimin Kombëtar për Letërsinë (marrë së bashku me Rafael Alberti). Përveç kësaj, në atë kohë ai qëndroi për periudha të gjata në Gijón, ku themeloi revistat Carmen y Lola, të dyja me prerje avangarde.

Për shfajësimin e gongorizmit

Shkrimtari kantabrian u drejtua, së bashku me Alberti, Pedro Salinas dhe Melchor Fernández Almagro, një seri edicionesh dhe konferencash përkujtimore me rastin e Góngora Centennial. Nismës u bashkuan me shkrimtarët e shtatit të Dámaso Alonso, García Lorca, Bergamín, Gustavo Durán, Moreno Villa, Marichalar dhe José María Hinojosa.

poezi spanjisht

Në 1931 ai u transferua në Institutin Santander, më parë ai kishte dhënë leksione dhe recitale në Argjentinë dhe Uruguaj. Një vit më vonë u shfaq antologjia që u dha famë përfundimtare poetëve të Brezi i 27: Poezi spanjolle: 1915 - 1931.

Libri përfshin gjithashtu autorë të Epokës së Argjendtë si Miguel de Unamuno dhe Antonio Machado. Edhe pse për versionin e dytë (1934), Juan Ramón Jiménez vendosi të përjashtonte veten e tij. Lista e poetëve bashkëkohorë të pranishëm në antologji përfshin:

 • Ruben Dario.
 • Valle-Inclán.
 • Francisco Villaespesa.
 • Eduardo Marquina.
 • Enrique de Mesa.
 • Tomas Morales.
 • José del Río Sainz.
 • Alonso Quesada.
 • Mauricio Bacarisse.
 • Antonio Espina.
 • Juan José Domenchina.
 • Leon Felipe.
 • Ramón de Basterra.
 • Ernestina de Champourcín.
 • Josefina de la Torre.

Para dhe pas luftës civile

Në vitin 1932, Diego botoi në Meksikë Fabula e Equis dhe Zeda, një parodi me ngjyrime mitologjike dhe gongoriane. Po atë vit ai nisi Poezi me qellim, një vepër që tregon një model metrik barok - me të dhjetat dhe të gjashtat reale - për t'i dhënë qëndrueshmëri temës avangardë. Në të njëjtën kohë, gjatë viteve para luftës civile, shkrimtari spanjoll dha leksione nëpër botë.

Në vitin 1934 ai u martua me Germaine Berthe Louise Marin, një shtetase franceze. Ajo ishte dymbëdhjetë vjet më e re se ai. Ata kishin gjashtë fëmijë. Kur shpërtheu lufta civile, Diego ishte në Francë, me të afërmit e gruas së tij. Ai u kthye në Santander në 1937, pas fitores së trupave të Gjeneral Francisco Franco.

Frankoist

Gerardo Diego mori një pozicion të qartë në favor të falangës frankoiste dhe mbeti në Spanjë gjatë diktaturës. Prandaj, veprimtaria e tij letrare nuk u prek. Për më tepër, gjatë viteve 1940 ai hyri në Akademinë Mbretërore (1947) dhe botoi disa nga veprat e tij më të hollësishme. Midis tyre: Engjëjt e Kompostelas (1940), Larka e vërtetë (1941) y Hëna në shkretëtirë (1949).

Në të njëjtën mënyrë, ai shkroi artikuj në media të ndryshme mbështetës të regjimit, të tilla si gazeta Spanja e Re nga Oviedo dhe revistat Kulmi, Bllokoj, spanjoll y Fjala e shikimit. Mbështetja e tij për Frankon u hodh poshtë nga shumë shokë të brezit të tij, veçanërisht kur ai nuk mbrojti lirimin e Miguel Hernández.

Congshtë kongruente? justifikim

Pablo Neruda kritikoi ashpër pozicionin e Diegos në disa vargje të tij Gjenerali këndon. Megjithatë, e lartpërmendura e shprehur në të tij Autobiografia: "Lufta ... nuk e pengoi aspak që ne të ruajmë miqësinë tonë, madje, divergjencën gjithnjë e më të theksuar në poetikën përkatëse, sepse disa filluan të bënin një lloj poezie pak a shumë surrealiste" ...

trashëgim

Gerardo Diego Cendoya kishte një jetë të gjatë. Ai vdiq në Madrid në moshën nëntëdhjetë vjeç, më 8 korrik 1987. Për këtë arsye - kryesisht nga periudha e pasluftës - kishte kohë për të zgjeruar numrin e botimeve të saj në më shumë se pesëdhjetë libra. Pothuajse të gjithë i përkasin zhanrit poetik, ndër të cilët më të spikatur janë:

 • Biografi jo e plotë (1953).
 • Poezi dashurie (1965).
 • Kthehuni tek pelegrini (1967).
 • Themeli i të dëshiruarit (1970).
 • Vargje hyjnore (1971).

Në fund —ideologjitë mënjanë— Trashëgimia e madhe e autorit Santander u vlerësua në jetën e tij me Çmimin Miguel de Cervantes në 1980. Ky çmim iu dha atij në një mënyrë të përbashkët me Jorge Luis Borges (ka qenë rasti i vetëm në të cilin është dhënë në këtë mënyrë). Nuk është për t'u habitur, ndikimi i Gerardo Diego në poezinë kantabriane dhe kombëtare mbetet në fuqi deri më sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.