Gerardo Diego. 6 poezi dhe sonete për të mbajtur mend

Gerardo diego është një nga poetë të mëdhenjBrezi i 27. Sidoqoftë, Santanderino nga lindja vdiq në Madrid një ditë si sot e 1987. Më kujtohet puna e tij me zgjedhjen e këtyre 6 poezi të cilat përfshijnë disa sonete dhe disa kompozime më të shkurtra.

Gerardo diego

Lindur në Santander më 3 tetor 1896, ai mori doktoraturën në Filozofi dhe Letra në Universitetin e Deustos dhe në Madrid, ku takoi gjithashtu Juan Larrea, poetin e tij bashkatdhetar, me të cilin mbajti një miqësi të madhe. Ishte gjithashtu Mësues i gjuhës dhe letërsisë në qytete të ndryshme si Gijón dhe Soria, dhe ishte gjithashtu i ngarkuar me menaxhimin e Lola dhe Carmen, dy revista letrare. Mësimdhënia e bëri atë të udhëtojë shumë duke dhënë leksione dhe kurse. Ishte gjithashtu kritik letrar dhe muzikor.

Puna e tij përfshin përafërsisht rreth dyzet libra si për shembull Romanca e nuses, Engjëjt e Kompostelas, Hëna në shkretëtirë o Qift endacak. Ai fitoi të ndryshme Awards si Letërsia Kombëtare, të cilën ai e fitoi dy herë, Qyteti i Barcelonës dhe Cervantes.

6 poezi

Madrigal

Juan Ramón Jiménez

Ju ishit në ujë
Ishe që të pashë

Të gjitha qytetet
ata qanë për ty

Qytetet e zhveshura
duke zbardhur si kafshët në një tufë

Në hapin tënd
fjalët ishin gjeste
si keto qe tani ju ofroj

Ata menduan se ju kishin
sepse ata dinin të shkruanin në ventilator tuaj

Por

jo

ju
ti nuk ishe atje

Ju ishit në ujë
se te pash

***

Nuk te shoh

Një ditë dhe një ditë tjetër dhe një ditë tjetër.
Nuk te shoh

Të jesh në gjendje të të shoh, të dish se je kaq afër,
që mrekullia e fatit ka të ngjarë.
Nuk te shoh

Dhe zemra, llogaritja dhe busulla,
duke dështuar të tre. Askush nuk ju merr me mend.
Nuk te shoh

E mërkurë, e enjte, e premte, duke mos ju gjetur,
të mos marrësh frymë, të mos jesh, të mos të meritoj.
Nuk te shoh

Të dashur të dëshpëruar, të dashur
dhe lind përsëri për të të dashur.
Nuk te shoh

Po, të lind çdo ditë. Gjithçka është e re.
E re je ti, jeta ime, ti, vdekja ime.
Nuk te shoh

Groping (dhe ishte mesditë)
me frikë të pafund për të mos ju thyer.
Nuk te shoh

Dëgjo zërin tënd, nuhas aromën tënde, ëndrrat,
oh, mirazhe që shkretëtira përmbys.
Nuk te shoh

Të mendosh se ik nga unë, më do,
ju do të donit të gjeni veten në mua, humbni veten.
Nuk te shoh

Dy anije në det, verbojnë velat.
A do të puthen zgjimet e tyre nesër?

***

Esperanza

Kush tha që ata e mbarojnë kurbën ari dëshirën
tingulli i ligjshëm i hënës në mermer
dhe palosja perfekte e elytra
të kinemasë kur ushtron protektoratin e tij të butë?

Kërko xhepin tim
Ju do të gjeni në të pendë me anë të një zogu
thërrime në kërkim të perëndive të ngrënë nga tenja e bukës
fjalët e dashurisë së përjetshme pa
letër zbarkimi
dhe shtegu i fshehur i dallgëve.

***

kitarë

Do të ketë një heshtje të gjelbër
të gjitha të bëra nga kitarat e palidhura

Kitara është një pus
me erë në vend të ujit.

***

Giralda

Giralda në prizmin e pastër të Seviljes,
rrafshuar nga plumbi dhe ylli,
myk në mjedis blu, kullë pa gjurmë,
pëllëmbë arkitekture pa fara.

Nëse pasqyra juaj erë e errët shkëlqen,
mos mendo për veten - Narcisa -, në të,
që lëkura juaj e vajzës nuk ndryshon,
gjithë portokalli në diell që ju përul.

Në dritën e pasme të pemës së limonit,
buza juaj është tehu i prerjes, barbera
që vertikalja e saj më e bukur pastron.

Prekja rrëshqet përkëdheljen e saj të kotë.
Mudejar Unë të dua dhe jo të krishterë.
Vëllimi asgjë më shumë: baza dhe lartësia.

***

Zbulesa

Tek Blas Taracena

Ishte në Numantia, ndërsa po binte
pasditen e gushtit gusht dhe të ngadaltë,
Numri i heshtjes dhe shkatërrimit,
shpirti i lirisë, froni i erës.

Drita herë pas here bëhej e imja
e transparencës dhe venitjes,
pastërtia e mungesës së mbrëmjes,
shpresa, shpresa e portentit.

Papritmas, ku? Një zog pa qiri,
pa një degë, pa një foltor, këndon, përçmon,
noton në kulmin e etheve të tij akute.

Unë jetoj rrahja e Zotit na pikonte,
të qeshura dhe biseda për Zotin, të lirë dhe të zhveshur.
Dhe zogu, duke e ditur, këndoi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.