George RR Martin

kush është George RR Martin

Deri tani, pothuajse të gjithë ata që kanë parë serinë e Game of Thrones e dinë emrin e George RR Martin dhe marrëdhënien që ka me serialin. Por nëse jeni një nga të paktët që nuk e dini, ai është autori i serisë së romaneve Një këngë e akullit dhe zjarrit, e cila përfshin historinë e serialeve të famshme televizive.

Por çfarë dini për GRRM, siç e quajnë disa nga fansat e tyre? Çfarë studimi? Sa çmime ka? Çfarë librash keni shkruar? Zbuloni gjithçka që duhet të dini për këtë shkrimtar.

Kush është George RR Martin?

Kush është George RR Martin?

George Raymond Richard Martin, i njohur më mirë si George RR Martin ose GRRM, është një nga shkrimtarët dhe skenaristët më të famshëm amerikanë të fantashkencës, fantazisë dhe tmerrit. Ai u bë i famshëm veçanërisht për serialin A Song of Ice and Fire, të cilat u përshtatën në një seri televizive siç ishte libri i parë në seri, Game of Thrones. Sidoqoftë, para atij seriali ai kishte suksese të tjera.

George RR Martin ka lindur dhe rritur në një familje puneMe Ai ishte fëmija i parë i një stevedore italo-gjermane dhe një amvise irlandeze. Ai ka edhe dy vëllezër të tjerë.

Që i vogël ai ishte shumë i interesuar për të lexuar dhe ishte i rregullt në libra, si dhe filloi të shkruante histori që në moshë shumë të re.

Çfarë studioi George RR Martin

Çfarë studioi George RR Martin

Që i vogël ai e dinte se çfarë donte në të ardhmen, kështu që kur ishte në moshën përkatëse ai u regjistrua në Universitetin Northwestern në Evanston, Illinois, ku studioi gazetari dhe u diplomua në 1971.

Pasi mbaroi, u bë kundërshtues i ndërgjegjes dhe u ngarkua të drejtonte turne shahu si dhe të qenit profesor i gazetarisë në Institutin Clarke në Dubuque, Iowa.

Ai e kombinoi punën e tij me shkrimin, pasi në atë kohë ai filloi të ishte më aktiv në pjesën letrare dhe shkroi shumë vepra të shkurtra artistike, disa prej tyre u vlerësuan, veçanërisht me çmimet Hugo dhe Nebula.

Një nga romanet e parë që hapi shumë dyer për të ishte Vdekja e Dritës, e shkruar në 1977, duke arritur kështu që ai mund t'i kushtohej ekskluzivisht shkrimit, duke përzier trillimet shkencore, tmerrin dhe fantazinë.

Përveç shkrimit, ai filloi të pëlqejë punën e tij në Hollywood si skenarist, duke marrë pjesë në disa seri televizive si Bukuroshja dhe Bisha, Zona e Muzgut, antologjitë e historisë botërore ...

Nuk zgjati shumë, pasi në 1996 ai vendosi të linte Hollivudin dhe u përqëndrua në veprën e tij letrare në Santa Fe, New Mexico, ku filloi të shkruajë serinë e romaneve Një këngë e akullit dhe zjarrit, duke filluar me Game of Thrones.

Jeta e tij më personale

Ai e ndau jetën e tij me Gale Burnick, a martesë që zgjati vetëm katër vjetMe Sidoqoftë, kjo nuk e vazhdoi marshimin e saj dhe ata përfunduan duke u ndarë në 1979.

Sidoqoftë, dashuria trokiti në derën e tij përsëri në 2011 me të cilin u martua me Parris McBride.

Para këtyre dy grave, ai kishte një partnere, Lisa Tuttle, me të cilën ishte në vitet '70.

Ai zotëron kinemanë Jean Cocteau në Santa Fe, dhe gjithashtu Kafe House, duke i restauruar dhe modernizuar ato, veçanërisht këtë të fundit, e cila e ktheu atë në një kafene-muze.

Çmimet që keni marrë

Përveç që është pjellor kur bëhet fjalë për tregimet e shkruara, George RR Martin mund të jetë krenar që ka qenë një autor për të cilin Ata i kanë dhënë shumë çmime që kur filloi karrierën e tij letrare në 1971Me Disa nga çmimet e shumta që ai ka marrë kanë qenë:

 • Çmimi Hugo për romanin më të mirë të shkurtër dhe historinë më të mirë (Një këngë për Lya, Sandkings, Rruga e Kryqit dhe Dragoit).
 • Çmimi Locus për romanin më të mirë të shkurtër, koleksionin, tregimin dhe tregimin e shkurtër (Stuhitë e Windhaven, Sandkings, The Way of Cross and Dragon), Nightflyers).
 • Fituesi i Nebula për historinë më të mirë (Sandkings, Portreti i Fëmijëve të tij.
 • AnLab për romanin më të mirë të shkurtër, seri ...
 • Çmimi Ignotus për romanin më të mirë të huaj (A Game of Thrones, A Clash of Kings, A Storm of Swords).

Që nga viti 2012 ai nuk ka marrë asnjë çmim përsëri, edhe sepse nuk ka shkruar për një kohë.

Çfarë ka shkruar GRRM

Çfarë ka shkruar GRRM

Në moshën 73 vjeç, George RR Martin është një autor që nuk mund të thotë se nuk ka shkruar libra. Në fakt, ajo ka shumë, midis romaneve të pavarur, serive, librave me tregime dhe antologjive.

Shtë e vërtetë se puna që e katapultoi atë për famë dhe për të cilën ende vazhdon të flitet shpesh sot, është ajo e seriali Një këngë e akullit dhe zjarrit, përshtatur për një seri televizive siç është Game of Thrones, emri i librit të parë që hap sagën.

Përveç këtij libri, ne kemi:

 • Përplasja e Mbretërve.
 • Furtuna e shpatave.
 • Festa për Sorrat.
 • Vallëzimi i dragonjve.
 • Erërat e dimrit.
 • Dreamndrra e pranverës.

Sigurisht, mbani në mend se dy të fundit ende nuk janë shkruar dhe se, përveç kësaj, autori tashmë ka paralajmëruar se fundi i serialit nuk do të jetë, larg tij, pasi Game of Thrones përfundoi në kohën e tij, gjë që mund të sjellë shumë ndryshime në ngjarjet që janë rrëfyer deri më sot (Theshtë problemi që seria arriti tek autori dhe që kjo kërkon një kohë bllokimi).

Lidhur me serinë A Song of Ice and Fire ka një roman të shkurtër që lidhet me serinë, apo edhe libra shoqërues. Specifik:

 • Kalorësi endacak.
 • Shpata besnike.
 • Kalorësi Misterioz.
 • Princesha dhe mbretëresha.
 • Princi mashtrues
 • Bota e akullit dhe zjarrit.
 • Bijtë e dragoit
 • Zjarri dhe gjaku. Kjo do të ishte një paraprak që zhvillohet 300 vjet para Game of Thrones, ku tregohet historia e Shtëpisë së Targaryens.

Plotësoni listën e librave nga George RR Martin the antologji në të cilat ai ka marrë pjesë (GRRM. A RRetrospektivë), libra me tregime të shkurtra dhe disa romane të pavarur, të tilla si Një këngë për Lya, Dreamndrra e Fevre ose Dragoi i Akullit.

A keni lexuar ndonjë libër të George RR Martin? Cfare mendoni ju? A dini ndonjë kuriozitet për biografinë e autorit që mund të na tregoni? Na tregoni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.