García Márquez në kohën e Game of Thrones

Foto nga Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez, fitues i Çmimit Nobel për Letërsi.

Realizmi magjik ekziston në të gjitha kulturat. Qenia njerëzore është krijuese nga natyra, forma e tij e parë e shprehjes ishte vizatimi, prandaj është logjike të mendosh se ai gjithmonë ka imagjinuar dhe krijuar krijesa mitologjike që zhvillohen në një mënyrë të përbashkët në baza ditore.

George RR Martin Ai ka shkruar një seri romanesh fantastikë të rrethuar nga realizmi magjik. Luftërat e trilluara që i ngjajnë luftërave të vërteta, gjenocidet monstruoze të romantizuara në ekran, kafshë fantastike që të gjithë do të donin t’i dinin, duke qenë Game of Thrones më i suksesshmi. Ne anen tende, dhe në kohën e tij, Gabriel García Márquez shkruajti Njëqind vjet vetmi. Një roman gjithashtu plot luftëra të përjetshme, gjenocide të pabesueshme dhe histori të kafshëve mbresëlënëse që nuk ekzistojnë.

Ngjashmëritë ndërmjet Lojë e Fronve y Njëqind vjet vetmi

Megjithëse nuk mund të sigurohet që RR Martin e ka lexuar Gabriel García Márquez, ngjashmëritë e përgjithshme midis dy historive duket se tregojnë se është e mundur.

Sende të dukshme si incesti, cikli familjar, sekretet për origjinën e personazheve, magjia e verës dhe fatkeqësia e dimrit, janë të pranishme në të dyja. Sidoqoftë, ka lidhje të tjera që nuk shihen aq shumë me sy të lirë, dhe që janë interesante të thellohen.

Incesti

Incesti si temë kryesore është i qartë në të dyja veprat. Ndërsa Martin e çon pak më tej me një inçest midis binjakëve, Márquez i afrohet shumë kësaj çështje me çfarë pasqyrohet në dashurinë mes Rebeca dhe njerkut të saj José Arcadio Diten e mire. Sidoqoftë, në të dy rastet ato janë dashuri të nxehta, intensive, të thella, çmendurake.

Të dy Cersei, në Lojë e Fronits, si Rebeca, në Njëqind vjet vetmi, ata e humbin mendjen për dashurinë e ndaluar të vëllezërve të tyreTë dy jetojnë në mërgim, megjithëse në mënyra të ndryshme. I pari, duke mos qenë në gjendje ta jetojë lirshëm dashurinë e tij; e dyta, kur ajo u internua nga familja Buendía për martesë dhe dorëzim të pasionit të saj.

Një marrëdhënie tjetër inçestuale që përsëritet si në një roman, ashtu edhe në tjetrin, është ajo që ndodh gjithashtu midis tezes dhe nipit. Në fillim të Njëqind vjet vetmi, Amaranta kërkon ngushëllim në krahët e më shumë se një nipi, megjithëse nuk i konsumon këto marrëdhënie, i shënon të gjitha për jetën.

Por Marrëdhënia e Aureliano Babilonia me tezen e tij Amaranta Úrsula, dhe si zhvillohet, është shumë e ngjashme me e Daenerys Targaryen dhe nipi i saj Aegon Targaryen, i njohur më mirë si Jon Snow.

Imazh nga libri i Njëqind vjet vetmi

Njëqind vjet vetmi, kryevepra e Gabriel García Márquez.

Prejardhja e fshehur

Jon Snow dhe Aureliano Babilonia kanë më shumë gjëra të përbashkëta sesa dashurinë inçestuale për hallat e tyre. Të dy u gënjyen për origjinën e tyre, duke u mohuar atyre të vërtetën se nga kishin ardhur.

Aureliano Babilonia nuk shpjegohet kurrë se kush janë prindërit e tij të vërtetë. Ai rritet duke besuar se është një Buendía, djali i Fernanda Del Carpio me Aureliano Segundo Buendía, por në fund të shfaqjes zbulon se ai është me të vërtetë nipi i tyre, pasi nëna e tij ishte Renata Remedios dhe babai i tij Mauricio Babilonia.

Jon Snow është gënjyer, duke i thënë se ai është djali i Eddard Stark me një prostitutë të quajtur Wylla. Përsëri, në fazën e fundit të serisë, Jon zbulon se ai është djali i Lyanna Stark - Motra e Eddard - dhe Rhaegar Targaryen, kështu që emri i saj i vërtetë është Aegon Targaryen.

Fëmijë të inçestit, fëmijë bastardë

Burrat luftëtarë me një atmosferë fuqie ujisin farën e tyre pa dhimbje. Robert Baratheon, mbreti me të cilin fillon seriali, ai ka femije bastard në të gjithë King's Landing.

Koloneli Aureliano Buendía kishte 17 bastardë, të cilën ai e lindi gjatë 32 luftërave që udhëhoqi dhe humbi. Në të dy linjat historike, bastardët vriten, duke lënë vetëm 1 të mbijetuar. Në Njëqind vjet vetmi, më në fund, ky vdes i vrarë. Nuk dihet ende se çfarë do të bëhet me Gendry, por nuk do të ishte e çuditshme të ndodhte e njëjta gjë.

Cersei dhe Jaime Lannister arrijnë të kenë fëmijë të shëndetshëm, edhe pse të shënuar nga inçesti. Çmenduria, mizoria dhe dobësia shënojnë fëmijët e këtij çifti, ashtu si shënojnë fëmijët e José Arcadio Buendía dhe Úrsula Iguarán.

Aureliani i fundit, djali i Aureliano Babilonia dhe Amaranta Úrsula, lindur me bishtin e derrit të tmerrshëm dhe hahet nga milingonat. Ndër teoritë më të njohura rreth Jon dhe Daenerys, u dallua një nga djali i tyre që ishte gjysmë dragoi. Përsëri, shenja e inçestit në një bisht.

Rreth Game of Thrones

Shkruar në 1996 nga George RR Martin, Lojë e Fronve (Një lojë e froneve), është romani i parë në një seri i quajtur Këngë akulli dhe zjarri. Fitoi çmimin Locus për Romanin më të Mirë Fantazik në 1996, dhe në 2003 Çmimin Ignotus për Romanin më të mirë të huaj.

Në 1996 Martin fitoi Çmimin Hugo për Romanin më të Mirë të Shkurtër me Gjakun e Dragoit. Për vitin 2011 seriali televiziv Game of Thrones filloi në HBO, i cili përfundon këtë vit 2019. Në parim, seriali kishte RR Martin si pjesë e skenaristëve, megjithatë, në sezonin e fundit ai nuk ishte i pranishëm.

Foto nga George RR Martin

George RR Martin, krijuesi i Game of Thrones.

Gabriel García Márquez dhe George RR Martin janë prindër të realizmit magjik, në gjerësi të ndryshme dhe kohë të ndryshme. Ngjashmëritë janë aq të shumta sa është e vështirë t'i mbyllësh me disa shkronja, por është argëtuese dhe emocionuese t'i gjesh ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rubén dijo

    Babiloni ??? !!!!